Новини    27 жовтня 2017 19:46

У польських садах немає кому працювати


Дешева робоча сила для збору врожаю в польських садах зіграла злий жарт із їхніми господарями. Перевага у низькій ціні на збір урожаю дозволяла Польщі менше дбати про якість продукції, оскільки продукція була найдешевшою в ЄС.  Про це на своїй сторінці у Facebook пише економіст ФАО Андрій Ярмак.

«Попри те, що врожай яблук та груш зменшився дуже різко, робочих рук у Польщі відчутно бракує. Окремі виробники вимушені констатувати втрату частини врожаю, бо його не встигають збирати вчасно. Виробництво малини і полуниці вже починає зменшуватися саме внаслідок неможливості знаходження необхідної кількості працівників. Минулого року довелося лишити на деревах значну частину врожаю вишні. Цього року подібна ситуація була по малині та суниці», – констатує Ярмак.

У 2018 році садівники в Польщі чекають хорошого урожаю, а також шукають альтернативу робочій силі з України, але безуспішно.

«Говорять про залучення робочої сили з В’єтнаму, але виникає багато питань щодо мовного бар’єру, малий зріст працівників та можливі складності адаптації азіатів до холодного клімату Польщі, – каже Ярмак. – Усі погоджуються з тим, що в’єтнамці обійдуться значно дорожче, ніж українці».

Тим часом завдяки безвізу з ЄС українські заробітчани отримали можливість кращої роботи з вищою оплатою.

До того ж, в Україні на збиранні малини можна заробляти до 6000-8000 грн на місяць. Дехто почав вирощувати малину самостійно. При правильному підході до технології й наявності переробки на незначній відстані, можна на 10 сотках заробити за сезон до 20 000 -25 000 грн на людину. Відповідно, родина може вирощувати до 1 га малини, отримуючи понад 200 000 грн за сезон.

«Ми не можемо будувати бізнес лише на дешевій робочій силі – не варто потрапляти в ту саму паску, що й Польща. Я впевнений, що вже за 2-3 роки її почне дуже бракувати, і питання буде зовсім не в ціні. Отже, найкращий шлях – це акцент на якості», – переконаний Ярмак.

Дефіцит робочої сили на українських ягідниках Ярмак пророкує у 2019-2020 роках.

 

Ще немає новин у цій стрічці ...