
До реєстру індустріальних парків включено індустріальний парк “Універсал Індастрі”, розташований на території селища Рокитне Білоцерківського району Київської області. Відповідне рішення було прийнято урядом на засіданні 2 лютого 2024 року.
Відповідно до концепції індустріального парку, на площі 13,3 га планується створити близько 650 робочих місць у сфері переробної промисловості.
Інвестори мають намір розвивати виробництво будівельних металевих конструкцій і готових металевих виробів, машин і устаткування, харчових продуктів та іншої продукції. Також планується здійснювати науково-технічну діяльність та працювати у сфері інформації і телекомунікацій на території нового індустріального парку.
Загальні інвестиції в індустріальний парк протягом наступних трьох років становитимуть приблизно 735 млн грн.
“Універсал Індастрі” став другим парком, який увійшов до реєстру індустріальних (промислових) парків у 2024 році та 75 загалом у цьому переліку.
Такі випадки не є винятковими. Наприклад, 13 січня стало відомо, що уряд прийняв рішення про включення до реєстру індустріальних парків індустріального парку “БФ Термінал” в Берегівському районі Закарпатської області, повідомляє пресслужба Міністерства економіки.
На території цього парку, який об’єднує групу промислових підприємств з переробки деревини та виготовлення продукції з дерева, планується створення близько 2000 робочих місць. “БФ Термінал” спеціалізуватиметься на виробництві плит МДФ та CLT, ламінату і паркету. Також на території парку буде функціонувати перевантажувальний комплекс.
Неабияким плюсом є те, що для виготовлення продукції можуть використовуватися відходи виробництва місцевих діючих деревообробних підприємств. Створення парку матиме значущий позитивний вплив на економіку всього регіону, додають представники Мінекономіки.
“БФ Термінал” став першим індустріальним парком, що увійшов до реєстру цього року та 74-м загалом у цьому переліку.
Довідка. Індустріальний або промисловий парк — це територія для промислового розвитку в розмірі 15 гектарів та більше, яка виділяється при плануванні міста для здійснення господарської діяльності. У цьому контексті держава надає ряд привілеїв, таких як звільнення від ввізного мита для нового устаткування, податкові пільги на нерухомість та інші.
На 1 січня 2023 року в Реєстрі індустріальних парків України фігурувало 60 об’єктів такого типу. Проте існують проблеми як: повноцінна транспортно-інженерна інфраструктура тоді була присутня лише в семи парках, а також було лише одне підприємство з холодильного машинобудування реально здійснює діяльність в межах цього кластера.
Існуючі труднощі полягають у наступному:
1. Для операційної роботи парку необхідно підключення до електро- та водопостачання, що вимагає великих інвестицій, від 10 до 40 мільйонів гривень.
2. Відсутність управлінської компанії, яка б привертала інвесторів та забезпечувала розвиток індустріального парку. Таким чином, навіть у випадку наявності комунікацій, без коштів парк залишається недієздатним.
3. Не всі парки відповідають ефективній бізнес-моделі. В промисловому парку повинно діяти хоча б кілька підприємств зі спільними складами, офісними приміщеннями та інфраструктурою. Українські парки, напротив, в основному функціонують як єдине підприємство, яке формально зареєструвало парк на своє ім’я.
Створення індустріального парку можуть здійснити органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також юридичні та фізичні особи, що є орендарями або власниками земельних ділянок.
Нагадаємо, у Кабміні переконують, що розвиток індустріальних парків є дуже важливим напрямком у контексті відновлення та подальшого зростання економіки України До реєстру індустріальних (промислових) парків України додано одразу три парки – два у Хмельницькій області та один – на Львівщині. Відповідні рішення ухвалив Кабінет Міністрів України на засіданні 22 грудня.
Виключення агрохолдингу “Кернел” з Варшавської фондової біржі продовжено до 2024 року.
Kernel Holding S.A. не буде виплачувати дивіденди за 2023 фінансовий рік, що закінчився 30 червня 2023 року. Відповідне рішення було ухвалено під час зборів акціонерів.
Через загострення протесту перевізників, час очікування для водіїв вантажівок на виїзд з Польщі через пункт пропуску в Дорогуську на українському кордоні зріс до більш ніж 30 днів, оскільки дозволяється проїзд лише одного автомобіля кожні три години.
Приблизно половина зернових культур в Україні експортується через неофіційні канали, уникаючи сплати податків.
Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.
Станом на 15 грудня 2023 року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України в сезоні 2023/24 склав приблизно 15,3 млн тонн. Це на 4,7 млн тонн, або 23% менше порівняно з аналогічним періодом минулого сезону.
Маргарита Юзяк