Новини / Ринок землі     06 грудня 2017 13:01

Ціна питання: чи продовжать мораторій на продаж землі


Завтра в Верховній Раді планується розглянути можливість продовження ще на рік мораторію на продаж та купівлю землі. Напередодні профільний парламентський підтримав законопроект, який передбачає продовження мораторію.

«Таких законопроектів було 9. Ми заслухали всіх доповідаючих, кожен мав право висловити свою позицію, і колективно прийняли рішення підтримати законопроект № 7350 від 30.11.2017 «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель», поданий народними депутатами України Лабазюком С.П., Давиденком В.М., Вітком А.Л. та іншими. Метою законопроекту є продовження на один рік строку дії мораторію на продаж чи іншим способом відчуження земель сільськогосподарського призначення, що дозволить врегулювати за цей час на законодавчому рівні процедуру обігу земель сільськогосподарського призначення та розробити необхідні нормативно-правові акти для введення сільськогосподарських земель», — повідомив заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради Олександр Бакуменко.

За його словами, очікується, що законотворці розглянуть «земельне» питання у сесійній залі в четвер.

Проте за словами народного депутата Сергія Хланя, необхідності у голосуванні за продовження мораторію немає.

«У прикінцевих положеннях Земельного кодексу написано, що ринок не відкриється, а відтак і мораторій не буде знято, допоки Верховна Рада не ухвалить закон про обіг сільськогосподарських земель», – сказав народний депутат.   

До речі, наразі проект даного законопроекту розробляється. Щоправда цей процес триває вже приблизно 25 років.

На думку народного депутата Івана Мірошніченко прийнявши рішення про продовження мораторія, людей знову залишили без вибору.

«З точки зору підготовки до вільного ринку землі протягом 25 років нічого не зроблено. Йдеться не лише про технічні питання (наповнення Держгеокадастру, продаж землі громадам тощо). Я кажу про стратегічно значно важливіші речі: підготовка власників паю та інших учасників до вільного ринку – надання їм рівних можливостей та права вибору, щоб не лише продавати, а й купувати паї, аби збудувати свій бізнес. Тобто дати їм однакові можливості доступу до фінансів – земельну іпотеку під заставу паю тощо», – переконує Ігор Мірошніченко.

МВФ вимагає скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Про це повідомив представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

На його думку, відсутність регульованого та прозорого ринку землі не дає країні можливості належним чином розвиватися й перешкоджає приходу інвестицій. Програма підтримки МВФ спрямована на те, аби допомогти Україні прийти до структурних змін в економіці.

Зі свого боку голова Асоціації фермерів та землевласників Іван Томич впевнений, що сьогодні парламент має захистити селянина і фермера. «Існує загроза українській державності, якщо в цих хаотичних мовах наступить ринок землі. Саме тому ми не допустимо цього. Парламент не зробив жодного законодавчого рішення», – сказав він.

До речі, в Міністерстві аграрної політики і продовольства вважають, що у разі скасування мораторію на продаж землі її вартість може становити 50-60 тисяч гривень за гектар.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!