Новини / Фінанси     09 квітня 2020 11:26

Світова торгівля скоротиться на 32% – СОТ

Економісти СОТ прогнозують, що наслідки боротьби із пандемією COVID-19 болюче позначаться на світовій торгівлі, спад якої буде вищим за кризові 2008-2009 роки. 

“Неминуче скорочення торгівлі і виробництва матиме болючі наслідки для домашніх господарств і підприємств, крім людських страждань, спричинених самою хворобою, – коментує ситуацію генеральний директор СОТ Роберто Азеведо. – Найближча мета полягає в тому, щоб взяти під контроль пандемію і зменшити економічні збитки людям, компаніям і країнам. Але політики повинні почати планувати наслідки пандемії”.

Економічний шок, викликаний пандемією COVID-19, неминуче спонукає до зіставлення зі світовою фінансовою кризою 2008-2009 років. Ці кризи схожі в деяких відносинах, але дуже відрізняються в інших. Як і в 2008-2009 роках, уряди знову втрутилися в грошово-кредитну і фіскальну політику, щоб протистояти спаду і забезпечити тимчасову підтримку доходів підприємств і домашніх господарств. Але обмеження на пересування і соціальне дистанціювання для уповільнення поширення захворювання, мають прямий вплив на пропозицію робочої сили, транспорт, туризм та ін. Схожа ситуація була під час фінансової кризи, коли закрилися цілі сектори національної економіки, включаючи готелі, ресторани, другорядна роздрібна торгівля, туризм і значні частки виробництва.

Читайте: Як коронавірус впливає на глобальний ринок: 5 головних цифр

Таким чином, майбутні торговельні показники, як наведено в таблиці, найкраще розуміються з точки зору двох різних сценаріїв:

  1. Оптимістичний сценарій із різким падінням торгівлі, за яким відновлення починається у другій половині 2020 року.
  2. Більш песимістичний сценарій з більш різким початковим зниженням і більш тривалим і неповним відновленням.

Їх слід розглядати як дослідження різних можливих траєкторій кризи, а не як конкретні прогнози майбутніх подій. Фактичні результати можуть легко бути поза цього діапазону як з позитивною, так і з негативного боку.

При оптимістичному сценарії відновлення буде досить сильним, щоб наблизити торгівлю до свого пандемічного рівня (представлений пунктирною жовтою лінією на діаграмі), в той час як песимістичний сценарій передбачає лише часткове відновлення. З огляду на рівень невизначеності, варто підкреслити, що початкова траєкторія не обов’язково визначає подальше відновлення.

Наприклад, можна побачити різке зниження обсягів торгівлі у 2020 році відповідно до песимістичного сценарію, але настільки ж драматичний і відскок, який наблизить торгівлю до лінії оптимістичного сценарію у 2021 або 2022 році.

При обох сценаріях у всіх регіонах спостерігатиметься двозначне скорочення експорту й імпорту у 2020 році, за винятком «інших регіонів» (які включають Африку, Близький Схід і СНД, включаючи асоційовані й колишні держави-члени). Це відносно невелика передбачуване скорочення експорту пов’язане з тим, що країни цих регіонів у значній мірі залежать від експорту енергоносіїв, попит на які відносно не залежить від коливань цін. Якщо пандемія буде взята під контроль і торгівля знову почне розширюватися, у 2021 році більшість регіонів зможуть зафіксувати двозначні відскоки: близько 21% в оптимістичному сценарії і 24% в песимістичному сценарії.

Джерело: WTO.ORG

Раніше повідомлялося, що через коронавірус фермерми США втратять $689 млн.

Читайте також