Новини / Аналітика     21 вересня 2017 16:08

Свинарство відштовхнулось від дна


У свинарство прийшов ринок продавця. Товарних свиней розбирають за рекордними цінами, молодняк відривають із руками.

З кожним місяцем свинарство стає все привабливішим для підприємців. Маржинальність бізнесу зростає, попит на свинину підвищений, ціни захмарні. Після обвалу ринку в першій половині 2016 року він оживає. Старожили активізують свою діяльність, на ринок приходять нові гравці. В сегменті товарних поросят — граничне пожвавлення. Всі — в передчутті підвищених заробітків.

Протягом усього 2016 року й перших кількох місяців 2017-го українське свинарство перебувало в занепаді. Кризу спричинив негативний вплив одразу кількох чинників. Із них фахівці виділяють п’ять головних: зростання цін на корми, падіння попиту на продукцію тваринництва, ембарго на постачання свинини в Росію, часткове скасування спецрежиму ПДВ для сільгосппідприємств і спалахи АЧС, які почастішали в Україні. Ситуація утруднювалася тим, що всі ці чинники настали практично одночасно — на початку 2016 року.

Як наслідок, скоротилася чисельність маточного стада, зменшилося поголів’я товарних свиней, упали обсяги виробництва, просіла реалізація тварин на забій. Деякі підприємства взагалі пішли з ринку. Маточне поголів’я на початок 2017 року скоротилося на 28%, зазначають в Асоціації свинарів України (АСУ). Поголів’я свиней теж зменшилося. Протягом 2016 року поголів’я зменшилося на 3–6% проти 2015-го (місяць до місяця), а в 2017-му — ще на 6–8%. За два роки, за даними Держстату, стадо скоротилося на 868 тис. свиней — до 6856 тис. станом на 1 липня 2017 р. Негативну динаміку по поголів’ю за останні 12 місяців зафіксовано у 20 регіонах із 24-х по Україні. У Харківській області за цей період скорочення виявилося «рекордним» — падіння становило 37%.

Більш правдиву картину про глибину просідання ринку демонструють показники «індустріального» сегмента стада. За останні 12 місяців, за даними Держстату, воно зменшилося на 9,7% — до позначки в 3455 тис. голів до 1 липня нинішнього року. Падіння попиту на продукцію тваринників на внутрішньому ринку президент Асоціації свинарів України Артур Лоза оцінює у 22% за останні два роки. «Це дуже серйозне падіння», — наголошує він.

Незважаючи на всі аномалії, катастрофи на ринку не відбулося. Яма, у яку провалилося тваринництво за півтора року, виявилася не дуже глибокою. Підприємства знайшли контраргументи для нейтралізації негативних чинників початку 2016-го. Ринок уже відштовхнувся від дна. Тепер підприємства намагаються скористатися сприятливою ринковою кон’юнктурою з вигодами для свого розвитку.

В останні місяці почали стабілізуватися й розміри стада. З лютого по липень 2017 року, згідно з офіційною статистикою, загальне поголів’я свиней у країні виросло на 4,8%. Скорочення чисельності промислових свиней сповільнилося до –2,9% за цей самий період. До того ж у семи областях свинарі навіть наростили індустріальне стадо. Приріст у Рівненській області становив 36%, Київській — 10, Львівській — 9%.

Артур Лоза в нинішній ситуації вбачає прояв циклічності в розвитку ринку. На його думку, тривалість циклу в українському свинарстві становить 4–5 років. У першому кварталі 2016 року ринок перебував у точці мінімальної маржинальності. Однак йому властива інерційність, і тепер, через 10–12 місяців, ринок увійшов у наступну, висхідну фазу свого розвитку. Ринок пожвавився, попит зростає, ціни на продукцію зросли, рентабельність свинарського бізнесу підвищилася, — констатує експерт.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!