Новини / Ринок землі     13 квітня 2025 18:41

Три роки ринку землі: в Україні продано лише 3% сільгоспугідь, але ціна зросла майже вдвічі


За три роки функціонування ринку сільськогосподарської землі в Україні відбулося менше 3% від загального обсягу купівлі-продажу ділянок. Та попри стримані темпи, вартість землі зросла майже вдвічі — з 34 тис. грн до понад 54 тис. грн за гектар. Експерти очікують подальше зростання цін, особливо після завершення війни.

Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, передає Укрінформ.

В Україні минає третій рік відкритого ринку сільськогосподарських земель. За цей період обіг земель залишився порівняно низьким — продано лише близько 3% від загального обсягу сільгоспугідь. Це близько 1% щороку, що менше, ніж аналогічні показники в країнах Європейського Союзу, де щорічний обіг коливається у межах 2–3%.

Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький. Він зазначив, що попри побоювання про можливий “розпродаж української землі”, ринок демонструє помірну активність, без будь-яких ознак ажіотажу.

“Фактично за три роки функціонування ринку землі було продано приблизно 3% сільськогосподарських угідь. Це близько 1% на рік — у два-три рази менше, ніж у консервативному ЄС. Тобто, попри побоювання, розпродажу не відбулося”, — наголосив Висоцький.

Водночас спостерігається впевнене зростання вартості землі. За словами урядовця, ринок стартував у липні 2021 року із середньою ціною 34 тис. грн за гектар. А вже за підсумками першого кварталу 2025 року гектар землі в середньому коштує 54 тис. грн. У 2024 році середня ціна сягала 46 678 грн/га, що також перевищує показник 2023 року — 38,5 тис. грн.

“Ми прогнозуємо подальше зростання вартості сільгоспземель. Після завершення війни, коли активність інвесторів відновиться, ціна може зрости в 2–3 рази від поточного рівня”, — зазначив Висоцький.

Протягом 2024 року в Україні було продано 106 669 земельних ділянок загальною площею понад 320 тис. га. Загалом з моменту відкриття ринку у 2021 році укладено 253 416 угод купівлі-продажу, в межах яких власників змінили 567 322 га сільгоспземель.

Новини за темою:  Рекордний лот "Земельного банку": 4 тисячі га орендовано за 1,1 млрд гривень на рік

На першому етапі земельної реформи право купівлі землі мали лише фізичні особи — громадяни України, з обмеженням до 100 га в одні руки. З 1 січня 2024 року розпочався другий етап: до участі в ринку допустили юридичних осіб, також лише українського походження, які можуть володіти до 10 тис. га.

Продаж державної та комунальної землі, а також передача угідь іноземцям, як і раніше, заборонені. Закон також гарантує переважне право купівлі для орендаря, а вартість ділянки не може бути нижчою за її нормативно-грошову оцінку.

Уряд вважає, що поточна модель ринку є збалансованою: вона дозволяє поступово вводити землю в обіг, водночас не провокуючи соціальної напруги або втрати контролю над національним ресурсом.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також