Під час вилучення рослини із землі та пересадження її на нове місце коренева система часто пошкоджується, тому їй потрібен час для відновлення коренів — у цей період припиняється її зростання та суттєво падає рівень опору шкідникам і хворобам. Щоб пересадити квітку без будь-якої шкоди для кореневої системи, слід використовувати метод перевалки. Цей метод гарний ще й тому, що дозволяє пересаджувати рослини в будь-яку пору року. У статті докладно розповідаємо про всі нюанси перевалкового способу.
У чому головна особливість перевалки
Це метод пересадження дозволяє зберегти всю земляну грудку з непошкодженою кореневою системою. Найчастіше перевалкою користуються, щоб пересадити рослину із закритим типом кореневої системи — саджанців полуниці, суниці, смородини, аґруса, малини, спаржі, лохини. Також перевалка актуальна для рослин, яких пересаджують у відкритий ґрунт тільки на весну-літо, але також цей спосіб пересадки використовують і для різноманітних кімнатних квітів.
Підготовка до процедури
Передусім слід підготувати нове місце для висадки. Для кімнатної рослини знадобиться вазон або горщик із дренажем та землею. Горщик має бути більшим за попередній — мінімум на 3 см у висоту і на 2–3 см у діаметрі. Не варто використовувати занадто велику ємність, тому що коріння не зможе достатньо швидко засвоїти великий обсяг нового ґрунту. Тож земля може закиснути, що призводить до зменшення обсягу кисню в ґрунті, а це дуже шкідливо для квітки.
До речі, молоді кімнатні рослини слід пересаджувати щороку, а вікові та великі — кожні 2–3 роки.
Якщо передбачається перевалка саджанців чи розсади у відкритий ґрунт чи теплицю, слід заздалегідь підготувати посадкові ямки або грядки, додавши до них пісок, торф, добрива чи вермикуліт, який дозволяє зробити субстрат більш вологоємним і пухким, що особливо важливо для глинистих і піщаних ґрунтів.
Як проводити перевалку: інструкція
Рекомендується все робити поетапно:
- Акуратно витягти рослину зі старої ємності. Якщо в ґрунті більше піску, його слід полити безпосередньо перед пересадкою. Якщо ж переважає чорнозем, поливати слід за 2–3 дні до процедури.
- Відокремлювати земляну грудку від горщика можна за допомогою ножа або пласкої лопатки. Провівши лопаткою по внутрішньому периметру вазона, можна відокремити землю з боків, а постукавши руків’ям по дну — і знизу.
- Рослина із земляною грудкою з кореневою системою акуратно поміщається в новий горщик або відкритий ґрунт, а потім засипається землею. Для ущільнення землі слід полити квітку. Поверх ґрунту, що осів після поливу, можна насипати ще трохи землі з урахуванням того, що вона не має доходити до краю приблизно на 1–1,5 см.
- Якщо рослини були перевалені у відкритий ґрунт, їх слід також одразу полити та замульчувати ямки або грядки.
Спосіб перевалки гарний тому, що за його використання навіть найменші та найтонші корінці залишаються цілими. А отже, майже жодного відновлювального періоду саджанцю, розсаді чи кімнатній квітці не потрібно.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!