Новини / Рослинництво     14 квітня 2025 16:13

Прохолодний старт квітня затримав появу сходів ярих культур у Лісостепу — агрометеорологи


На початку квітня в умовах знижених температур у Лісостепу України агрометеорологічна ситуація склалась сприятливою для озимих зернових, проте не надто оптимальною для ранніх ярих культур — повідомляють профільні наукові установи. Холодна погода та нічні заморозки відтермінували проростання, зокрема гороху, вівса і ячменю.

Агрометеорологічні умови першої декади квітня в центральній частині Лісостепу не сприяли активній появі сходів ранніх ярих культур. За даними Інституту землеробства НААН, середня температура повітря становила лише +5,6 °С за кліматичної норми +7,9 °С. У ніч на 8 квітня температура знижувалась до -2,3 °С. Ґрунт на глибині 5 см прогрівся лише до +5 °С. Випало 13,4 мм опадів при нормі 12 мм.

Стан озимих культур — стабільний

На цьому фоні рослини озимих зернових демонстрували сталий розвиток. Зокрема:

  • пшениця озима — наприкінці ІІІ етапу органогенезу;
  • тритикале озиме — на початку IV етапу;
  • жито озиме й ячмінь озимий — на межі IV–V етапів органогенезу.

Попри зниження температури, вчені зазначають: негативного впливу на озимину не зафіксовано. Пошкодження листя, які можливі при ранніх посівах, не критичні, адже вузол кущення (на глибині 2,5–3 см) зберігається життєздатним, і рослини продовжують вегетацію після потепління.

Ярі зернові — в очікуванні тепла

Натомість ярі зернові, висіяні наприкінці третьої декади березня, ще перебувають у фазі проростання. На посівах 27 березня подекуди спостерігається антоціанове забарвлення — захисна реакція рослин на холод. За словами науковців, зниження температури у період 7–9 квітня не повинне негативно вплинути на майбутню продуктивність культур.

Гірше ситуація із горохом: через знижені температури повітря насіння проростає дуже повільно. За оцінками, період появи сходів може тривати до 20 днів. Так, сходи гороху, посіяного 28 березня, досі відсутні.

Новини за темою:  Світове виробництво зерна у 2025/26 МР зросте: вперше за 10 років очікується приріст запасів

Захід, схід та Полісся — із затримкою, але без критичних наслідків

За даними Інституту кормів та сільського господарства Поділля, нічна температура в регіоні опускалася до -3…-4 °С, а денна не перевищувала +4…+5 °С. Більшість ярих (пшениця, ячмінь, овес, горох) залишалася під ґрунтом на різній глибині, що частково убезпечило їх від ушкоджень.

У західній частині Лісостепу та на Поліссі також відзначено затримку появи сходів. Заморозки тривали дві доби, однак суттєвого впливу на озимі зернові не зафіксовано. На ячмені озимому було помічено зниження тургору листя та пошкодження кінчиків листків після зниження температур (сівба 18 березня).

На сході країни, за даними Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, озимі зернові витримали зниження температури до -3…-6 °С без суттєвих пошкоджень. Лише в окремих місцях (пониженнях рельєфу, схилах) спостерігалося легке підморожування рослин. На сходах ярих культур ушкодження були мінімальні або взагалі відсутні. Проте в північно-західній частині регіону температура на висоті 2 см над поверхнею ґрунту досягала -9 °С, що може викликати проблеми з проростанням і подальшим розвитком рослин.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також