Новини / Рослинництво     22 березня 2024 14:19

На Одещині можлива ранньовесняна посуха: що буде з посівами


Опади, які пройшли у більшості регіонів України в середині березня, суттєво поповнили запаси вологи у ґрунті, що покращило ріст і розвиток рослин та загальний стан посівів. Також вони зволожили посівний шар ґрунту для проростання насіння та появи сходів вже посіяних ранніх ярих культур.

Про це повідомили фахівці НААН.

У Житомирській області кількість опадів у вигляді снігу становила 4 мм. Більшість ґрунтів Житомирського Полісся продовжують залишатися сильно зволоженими. У Львівській області опади у вигляді дощу й мокрого снігу випали у кількості 6,2 мм. Ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) залишається сильно зволоженим.

У Дніпропетровській області опади були відсутні. Останні істотні опади спостерігались 10 лютого. Сніговий покрив на території області відсутній, а ґрунт на переважній частині був талий, місяцями на заході та півдні області відмічалось незначне його промерзання на глибину 2-3 см.

У Харківській області опади спостерігалися у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу та мряки. Кількість їх становила 25-42 мм. Стійкого снігового покриву на полях області не було.

За даними Укргідрометцентру запаси продуктивної вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 8 березня 2024 р.) в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на зябу на більшості площ країни становили від 21 до 59 мм, що відповідало достатнім та оптимальним показникам, місцями орний шар ґрунту (0-20 см) був перезволожений.

Лише в окремих районах Одеської та Вінницької областей його зволоження було задовільним і становило 16-20 мм продуктивної вологи. Зволоження метрового шару ґрунту (0-100 см) під озимими культурами та на зябу було достатнє та оптимальне — 121-160 мм і більше продуктивної вологи. Проте, на багатьох площах Одеської та на окремих площах Херсонської та Вінницької областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 83-111 мм.

Новини за темою:  Ціни на соняшник в Україні пішли вниз: на що вплинуло падіння вартості олії на експорті

В окремих районах південних та центральних областей кількість опадів за період з 1-го січня до 10 березня не перевищила 29-47% норми. У південних районах Одеської області дефіцит опадів триває з осені. З огляду на прогноз погоди, за яким і у березні очікується невелика кількість опадів, така ситуація може загрожувати розвитком ранньовесняної засухи.

Нагадаємо, в Україні відкрили Кліматичний Офіс, що сприятиме змінам у кліматичному ландшафті країни, інформує пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, це остання ланка, яка завершить розбудову кліматичного врядування в нашій країні.

Упродовж більшої частини зимового періоду погодні умови в Україні були достатньо сприятливими для перезимівлі озимих зернових культур, про що свідчать стан посівів та гідротермічні показники.

Аномально тепла погода у першій декаді лютого та плюсові температури у другій декаді призвели до малоактивної, а в окремі дні ‒ до більш активної вегетації озимих культур. Раннє її відновлення, коли переважають довгохвильові червоні промені, сприяє ростовим процесам, нагромадженню надземної маси. Рослини мають більше часу для регенерації пошкоджених за зиму тканин.

На деяких посівах спостерігається значне пошкодження листків внаслідок дії низьких температур при недостатній висоті снігового покриву. Слабка сонячна радіація й помірні температури сприяють формуванню стеблостою. Такі умови позитивно впливають на посіви пізніх строків сівби, які не розкущилися, або недостатньо розкущені.

Відбувається вегетативний тип розвитку, який триватиме, поки не будуть переважати короткохвильові сині промені високих енергій за яких рослини вступають у генеративний тип розвитку.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також