Новини    12 січня 2018 11:51

Рейдерські атаки зросли вдвічі. Як мінімізувати ризики


В Україні жоден підприємець не захищений від рейдерів. Правові прогалини вдвічі збільшили кількість рейдерських атак в Україні у 2017 році. Про це заявила засновник промислово-інвестиційної групи «Аурум груп» Олена Лебедева у своєму блозі.

За її словами, прибутковий бізнес – є потенційним об’єктом рейдерського захоплення. «Новими» власниками можуть стати як партери по бізнесу, так і зовнішні учасники ринку.

«Рейдером може стати ваш найближчий партнер по бізнесу, акціонер або просто довірений топ-менеджер, який знає специфіку бізнесу зсередини. Не варто скидати з рахунків зовнішніх учасників ринку. Якщо перша група осіб часто діє в законодавчому полі, то друга використовує менш витончені способи і практикує брудні методи заволодіння майном», – написала вона.

Умовно, рейдерські захоплення, за їх методами втілення, можна поділити на «чисті» і «брудні». До першого варіанту можна віднести скупку акцій для отримання блокуючого пакета чи емісію акцій для «розмиття» частки партнерів.

«Убезпечити себе від такого варіанту захоплення неможливо. Благо – чутки про масову скупку акцій серед міноритаріїв поширюються швидко і можна спрацювати на випередження, запропонувавши власникам більш вигідні умови. А щоб не допустити емісії, необхідно відвідувати збори акціонерів. Володіти хоча б 25-процентним пакетом акцій. Тоді ви зможете блокувати рішення про збільшення статутного фонду. Якщо такого пакета немає, можна проголосувати проти і зажадати викупу підприємством ваших акцій за ринковою ціною», – наголосила фахівець.

До «брудних» захоплень належать всі інші методи рейдерства: Банкрутство – фіктивне чи справжнє, реприватізація, шахрайство або підробку документів, силове захоплення, поглинання.

В обох видах банкрутства, зловмисникам потрібно поставити підконтрольного ліквідатора і розпродати активи компанії. У реприватизації потрібно судове скасування і перегляд процесу приватизації. Шахраї, в свою чергу, підробляють доручення і видають «нові» установчі документи на іноземні компанії.

«Радує, що в Україні вже впроваджена процедура можливого скасування незаконних реєстраційних дій за допомогою подачі скарги до Міністерства юстиції. Мій досвід підтверджує, що процедура працює, але залишається відкритим процес підтвердження достовірності іноземних документів», – зауважила вона.

При самому зручному способі, силовому захопленні, рейдери під час атаки виймають документи і легалізуються в статусі законних власників. При поглинанні використовують «тітушек» та лояльних суддів для зриву установчих зборів акціонерів.

«Останні приймали рішення про заборону проведення зібрань або арешт акцій в рамках кримінальних справ, відкритих за фактом порушень приватизації об’єктів. Суддів не бентежило, що акціонери в приватизації не брали участь, а число заарештованих акцій перевищувала кількість акцій, які брали участь в приватизації. Звичайно, апеляційний суд через якийсь час скасує це незаконне рішення. Кримінальну справу буде закрито, але ви втратите час. Процес розтягнеться на роки, а рейдери за цей час вичавлять з підприємства все цінне», – повідомила Олена Лебедева.

Тож передвісниками захоплення, можуть стати раптова зміна поведінки вашого партнера чи збільшення уваги з боку контролюючих органів. Безпідставні судові позови, що стосуються вашої господарської діяльності і суперечок з корпоративних прав.

Експерт наводить три основні методи, якими можна запобігти рейдерському захопленню. Це захист корпоративної інформацій, правовий захист об’єктів нерухомості і налагодження системи безпеки на підприємстві.

«При захисті корпоративної інформації, слід чітко розмежовувати доступу співробітників до інформації та створення спеціальних архівів, бажано не на території компанії, регулярно відстежуйте реєстраційні дані підприємства і судові реєстри. Підготуйте протоколи реагування для співробітників компанії. Використовуйте усі канали: звертайтеся в правоохоронні органи, суди, органи управління реєстраційними реєстрами, пресу, використовуйте соціальні мережі», – заявила засновник промислово-інвестиційної групи «Аурум груп» Олена Лебедева

Навіть такі захисні механізми не гарантують на 100%, що ваш бізнес стане об’єктом рейдерської атаки. Такі заходи зменшать привабливість активів і зробить рейдерське захоплення дорожчим. Також не нехтуйте широким розголосом рейдерського захоплення вашого підприємства.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...