Новини партнерів

Як підготуватися до навчання за кордоном та адаптуватися до нового середовища

Готуватися до вступу потрібно навіть у тому випадку, якщо абітурієнт обрав університет у своїй країні проживання. Тому що це вже інша система навчання, нові предмети, графік життя тощо. А якщо майбутній студент хоче вступати за кордон, то підготовка має бути ще серйознішою. 

Сьогодні ми розповімо про те, що в першу чергу включає підготовка до вступу за кордон, щоб успішно стати студентом, підготуватися до переїзду та безболісно розпочати життя та навчання на новому місці.

Підготовка до навчання за кордоном 

Підготовка складається з 5 основних пунктів, усі з яких потрібно ретельно опрацювати. Це дослідження країни та університетів, основні документи та візові вимоги (у разі потреби), фінансова підготовка (планування бюджету), мовна підготовка (курси) та збір, пакування речей. Розберемо кожний пункт по порядку.

Дослідження країни та університетів 

Найкраще розпочинати з вибору країни, де планує навчатися абітурієнт. Для максимального комфорту варто вибирати країни найближчі за менталітетом, віросповіданням та культурою. Тобто, умовно вчитися в Китаї буде набагато стресовішим, ніж у Чехії. У той же час, якщо фінанси не безмежні, то варто звертати увагу на ті держави, де навчання для іноземців безкоштовне або недороге. Як варіант, освіта в Словаччині для українців безкоштовна, тому її можна розглянути у першій п’ятірці країн. Коли з країною вже визначились, необхідно обрати університет. Найкраще обирати державні – там навчання буде навіть якщо платним, але дешевше і до того ж після закінчення не буде додаткових питань про те, чи був навчальний заклад чи конкретна програма акредитована і чи скрізь буде визнано диплом.

Документи та візові вимоги 

Після того, як країну вже вибрали, необхідно вивчити питання про те, як туди потрапити – які вимоги для в’їзду і які документи необхідні. Якщо ми говоримо про країни ЄС, то дізнатися про все можна умовно за кілька місяців до початку навчання. Але якщо ви розглядаєте такі країни як США, Австралія чи Англія, всі питання необхідно уточнювати як мінімум протягом року, щоб бути впевненим, і навіть зібрати й підготувати всі необхідні документи. 

Фінансове планування 

Далі – фінансове питання. Абітурієнту та його сім’ї необхідно заздалегідь прорахувати, скільки буде витрачено на підготовку до вступу (мовні курси, оплата переказів документів, купівля всього необхідного) та скільки приблизно йтиме на місяць на його проживання за кордоном (оплата житла, мобільного зв’язку, продуктів, засобів особистої гігієни). Варто розуміти, що перші місяць-два після переїзду, студент витрачає більше. Це пов’язано з тим, що треба щось докупити на місці, а також з тим, що не завжди одразу іноземні студенти-першокурсники звикають до інших цін та валют.

Також варто звернути увагу на те, що є країни та окремі університети, де студенти з інших країн можуть отримувати стипендію. Тому, якщо це питання є актуальним, його варто з’ясувати у своєму майбутньому вищому навчальному закладі заздалегідь.

Мовна підготовка 

Найчастіше, якщо в країні для іноземців освіта безкоштовна, то головною умовою є навчання державною мовою (у Словаччині – словацькою, у Німеччині – німецькою і так далі). Але навіть якщо абітурієнт обирає інший варіант, мову країни, де він навчатиметься, треба підтягувати. Це можна зробити як на курсах, так і з репетитором. Сьогодні курси побудовані таким чином, що можна вибрати не лише рівень, а й конкретну мету. Якщо мова зовсім незнайома, то на підготовку піде близько року. Якщо ж вона або нескладна, або вже раніше вивчалася, то в цілому може знадобитися близько півроку (але все залежить від мотивації майбутнього студента та його схильності до іноземних мов). 

Збір та необхідні речі 

Головне питання багатьох – що взяти з собою, щоб всього було достатньо, але в той же час не занадто багато. Почнемо з основого: одяг. Все, звісно, залежить від клімату, але потрібно щоб був одяг та взуття як на теплу погоду, так і на зиму. По-друге, це невеликий запас ліків. У студента обов’язково повинно бути з собою щось від температури, отруєння, кашлю, болю та інше. 

Також з собою потрібно взяти: ноутбук, зарядку від нього та від телефону, рушники, постільну білизну, кілька зошитів та ручок, чашку, тарілку, виделку та ніж. І головне – документи. Паспорти, свідоцтво про народження, свідоцтво про закінчення середньої освіти (при необхідності), страховий поліс. 

Адаптація до нового середовища 

Адаптація на новому місці – річ не завжди швидка та безболісна. Але, з іншого боку, є безліч прикладів, коли студенти-першокурсники буквально за тиждень звикали до нового життя і відчували себе максимально комфортно. 

В першу чергу, студент-іноземець повинен пройти соціальну адаптацію. Це познайомитися з сусідами, одногрупниками, завести нових друзів та знайомих. Це найкраще зробити за перші тижні, щоб  потім було трохи простіше. Не варто боятися заговорити першим – у перші дні після приїзду чи на початку навчання некомфортно всім, тому багато хто буде радий познайомитись та поговорити. 

Друга частина адаптації – академічна. Університет – це не школа, тому різниця буде відчуватися. Насамперед потрібно як мінімум за кілька днів до початку навчання познайомитись із сайтом університету, а також особистим кабінетом студента, щоб зрозуміти, яку інформацію там можна знайти. Також добре те, що в більшості країн викладачі відкриті до спілкування зі студентами, тому з усіх питань можна спокійно звертатися до викладачів безпосередньо або писати листи на електронну пошту.

У перші дні після навчання обов’язково варто прогулятися всіма корпусами навчального закладу, щоб зрозуміти, де проходитимуть заняття, де знаходитиметься відділення для студентів, де їдальня, місце для підготовки, бібліотека тощо. 

Що стосується культурної адаптації, то в більшості випадків вона проходить набагато простіше та швидше. Все ж таки якщо абітурієнт вибирає певну країну для вступу, то він щось про неї знає і до чогось готовий. Грубо кажучи, всі знають, що в Китаї вважається нормальним голосно чхати, кашляти і сякати на вулиці, і такі факти можна заздалегідь дізнатися та морально підготувати себе до них. 

Як зберегти здоров’я та благополуччя? Студентам-першокурсникам спочатку буде необхідна підтримка з дому. Тому найкраще, щоб батьки, родичі та друзі, які залишилися вдома, були на зв’язку. Також добре для психологічної адаптації відразу ж після приїзду знайти місця, де можна гуляти та відпочивати, знайти те, що подобається – морозиво, кав’ярню, оглядовий майданчик на місто – будь-що, куди можна приходити, щоб відчути себе спокійніше.

У той же час студенту потрібно завжди знати, де лежить його страховий поліс, щоб у разі потреби він міг звернутися за медичною допомогою.

І, нарешті, фінансова адаптація. Вона стосується того, щоб першокурсник звик до самостійності, фінансової грамотності та цін. Студенту необхідно буде вчитися жити на певну суму і намагатися не виходити за межі бюджету, щоб навчитися правильно витрачати гроші та не сильно обтяжувати батьків.

Також найчастіше студенти можуть йти працювати ще під час навчання, але найкраще це робити після першої сесії – тоді закінчуються всі види адаптації, і першокурсник уже точно бачить, скільки вільного часу має.

Практичні поради та ресурси 

Студент, який їде вчитись за кордон, обов’язково має знати кілька телефонних номерів: батьків, місцевої поліції та швидкої допомоги, а також Посольства України у тій країні, куди він приїде.

Також варто добре знати адресу гуртожитку та факультету, добре вивчити сайт університету, познайомитись із транспортною системою, а також купити сім-карту місцевого оператора, щоб бути завжди на зв’язку.

Що стосується ресурсів, які можна і потрібно використовувати як під час підготовки до вступу за кордон, так і вже після приїзду, то це: google-перекладачі, офлайн карти, які можуть працювати без інтернету, додаток з планування дня та бюджету та місцеві програми для покупки квитків (якщо вони є). 

Також варто підписатися в будь-якій соціальній мережі на головний портал новин країни, куди студент їде, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Висновки 

Переїзд, повна зміна обстановки та навчання за кордоном – це завжди не просто. Важливо заздалегідь і ретельно підготуватися до цієї події, щоб спокійно та швидко пройти всі етапи адаптації й розпочати насолоджуватися студентським життям. Найважливіше – щоб студент розумів чому він їде за кордон і навіщо, тоді і буде той самий результат, який допоможе побудувати життя і кар’єру так, як хочеться. 

 

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку