Врегулювання ДТП при взаємній вині водіїв: як у цьому випадку діє автоцивілка

Кожен водій в Україні зобов’язаний купити Автоцивілку на свій транспортний засіб. Це стосується як зареєстрованих автомобілів, так і машин, що знаходяться на території країни тимчасово. У разі дорожньо-транспортної пригоди за полісом ОСАГО страхова компанія виплачує постраждалій стороні компенсацію матеріальних збитків, а також за необхідності покриває витрати на лікування.
Не всі аварії на дорогах трапляються з вини одного водія. Нерідко до ДТП наводять неправомірні дії обох сторін. Але в таких випадках не завжди зрозуміло, як провести страхове врегулювання, і хто і в якому обсязі має право на компенсацію за автоцивілкою.
Як оформити ДТП при взаємній вині водіїв, щоб не виникло труднощів із компенсацією
Алгоритм дій при ДТП із взаємної вини та правила оформлення не відрізняються від стандартних. Водії мають два варіанти — заповнити Європротокол або ж викликати на місце аварії поліцію. Перший спосіб підходить, якщо:
- у ДТП лише двоє учасників;
- загальна сума збитків не перевищує 80.000 грн;
- ніхто не отримав шкоди здоров’ю;
- у обох водіїв є автоцивілка онлайн або паперовий поліс;
- відсутні ознаки алкогольного чи наркотичного сп’яніння, загальмованості.
Європротокол заповнюється письмово на спеціальному бланку чи онлайн. Перевага цифрової версії полягає в тому, що документ буде автоматично відправлено до страхових компаній. При оформленні важливо, щоб кожен із учасників вказав, що визнає свою провину на ½.
Більш надійний та звичний спосіб складання протоколу при ДТП – виклик поліції на місце події. Співробітники правоохоронців зафіксують факт правопорушення. Однак важливо розуміти, що поліція встановлює винуватця лише заздалегідь, а не остаточно.
За наявності спірних моментів водіям доведеться звернутись до суду. Тому що тільки в такому порядку можна законно встановити співвідношенням провини кожного з учасників конкретної ДТП. Саме від цього рішення і залежатиме обсяг компенсації, на яку може претендувати кожна сторона.
Після ДТП обов’язково зафіксуйте на відео всі обставини та пошкодження. Чим більше матеріалів вдасться надати, тим краще. Запишіть паспортні дані іншого учасника ДТП, його номер телефону, дані про страхову компанію, в якій він оформлював автоцивілку в Одесі або іншому місті. Також подивіться, чи є на вулиці камери спостереження.
Хто і в якому обсязі відшкодовує збитки, якщо у ДТП винні обидві сторони
У дорожньо-транспортній пригоді, в якій правила порушили обидва водії, є двоє винних і стільки ж потерпілих. Тому відшкодування збитків по ОСЦПВ відбувається за стандартною схемою. Власники транспортних засобів звертаються до страхових компаній один одного, щоб отримати компенсації.
Проте сума виплат для кожного з водіїв не покриватиме 100% збитків. Розмір компенсації залежатиме від відсоткового співвідношення вини учасника. Так, наприклад, якщо суд встановив, що один учасник спричинив 60% збитків, а другий 40%, то й виплати кожна зі сторін отримає у відповідному обсязі. Тобто перший водій може розраховувати на компенсацію своїх матеріальних та нематеріальних втрат у розмірі 40%, а другий у 60%.
Якщо в учасників ДТП із взаємної вини немає на руках постанови суду, страхова компанія за згодою всіх сторін може піти на поступки та розглядати ситуацію із співвідношення 50 на 50%. Однак ця практика не є основною, і не використовується повсюдно, оскільки залежить від багатьох факторів.
У дорожньо-транспортних пригодах, що трапилися з обопільної вини водіїв, не використовується механізм прямого врегулювання збитків. Так, кожен із учасників повинен безпосередньо звернутися до страхової компанії іншого.
Алгоритм повідомлення та подання заяви такий:
- Протягом трьох днів після ДТП відправити до страхової компанії іншої сторони повідомлення, складене за встановленою формою.
- Протягом 10 днів надати автомобіль на огляд.
- Скласти та подати заяву про компенсацію у строк до тридцяти днів.
Після виконання цих дій страхове відшкодування буде виплачено протягом трьох місяців. До огляду транспортного засобу експертом компанії з боку іншого учасника дорожньо-транспортної пригоди заборонено самостійно проводити будь-які роботи з ремонту автомобіля. Ці дії можуть бути справедливо розцінені як шахрайство збільшення суми компенсації.
У деяких водіїв виникає питання, як бути, якщо у другого учасника аварії відсутній договір страхування авто. У цьому випадку виплату компенсації здійснюватиме МТСБУ.
Щодо покриття збитків за полісом КАСКО, то все залежить від договору. Якщо у ньому передбачено компенсацію у випадках порушення клієнтом ПДР, то водій може отримати відшкодування збитків. Якщо ж ні, тоді залишається розраховувати тільки на страхові виплати по ОСЦПВ другого учасника аварії.
Так, обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності за дорожньо-транспортну пригоду з взаємною виною покриває частину збитків другої сторони. Розмір виплати буде пропорційний ступеню вашої провини. І навпаки: ви можете розраховувати на компенсацію від страхової компанії другого учасника за таким же принципом.
Ціна Автоцивілки, в порівнянні з сумою, яку доведеться виплатити, якщо ДТП повністю або частково трапиться з вашої вини, набагато нижче. У будь-якій передбаченій законом ситуації ви можете розраховувати на те, що страхова компанія покриє збитки другої сторони.
Якщо настав час укласти новий договір ОСЦПВ і ви шукаєте, де купити Автоцивілку в Одесі, звертайтесь до нас. Вартість полісу можна розрахувати прямо на сайті. А для оформлення не обов’язково їхати в офіс – все можна зробити онлайн.