Новини партнерів

Попередні підсумки 2023 року у ніші мікрокредитування

Фінансові результати сектору мікрокредитування за 2023 рік в Україні свідчать про кативне використання цього виду кредитування. За даними Опендатабот, за перші дев’ять місяців року було оформлено шість мільйонів мікропозик на загальну суму 29,1 мільярда гривень. Спостерігається не лише збільшення кількості мікрокредитів, а й зростання середньої суми позики, а також загальна заборгованість перед кредиторами.

МФО України за період з січня по вересень 2023 року було укладено шість мільйонів нових кредитних угод на загальну суму 29,1 мільярда гривень. Цей показник перевищує аналогічний період 2022 року, проте на 1,8 раза менше, ніж за аналогічний період 2021 року, коли було оформлено 10,8 мільйона мікрокредитів на суму 48,4 мільярда гривень.

Кількість виданих мікрокредитів

Графік виданих мікрокредитів в Україні 2021-2023

Середньомісячно у третьому кварталі поточного року реєструвалося 715 тисяч нових мікрокредитів, що є збільшенням порівняно з попереднім періодом. Тим не менш, цей показник залишається на 1,7 раза нижчим за середньомісячні дані 2021 року (1,23 мільйона).

У 2023 році кількість укладених договорів щокварталу збільшується на 7%.

Середня сума мікропозики

Графік середньої суми мікрокредиту в Україні 2021-2023

За третій квартал 2023 року відзначається новий рекорд за середнім розміром мікрокредиту, який становив 4985 гривень. Це найвища сума з початку повномасштабного вторгнення та майже на третину перевищує відповідний період 2021 року.

Заборгованість позичальників з мікрокредитів

Заборгованість українців за мікрокредитами у 2021-2023 роках

Збільшується і загальна заборгованість по мікропозиках, що збільшилася на 6% за квартал. Таким чином, до кінця вересня загальні борги перед мікрофінансовими організаціями сягнули 9,44 мільярда гривень. Незважаючи на те, що у 2022 році українці активно погашали свої заборгованості та знизили загальний борг, у 2023 році він знову збільшився на 1,4 мільярда гривень. Половина нових боргів, а саме 757 мільйонів гривень виникла у першому кварталі поточного року. Така ситуація призводить до того, що регулярно відкриваються нові МФО, які пропонують довгострокові кредити для погашення мікрозаймів.

Зміна законодавства

Прагнення регулювання ринку мікрокредитування знайшло відображення у прийнятті Верховною Радою 22 листопада законопроекту 9422, запропонованого Національним банком України. Новий закон спрямований на відповідальне кредитування та ефективне регулювання у сфері небанківських фінансових послуг. Він передбачає обмеження відсоткових ставок для кредитів та зниження надлишкового боргового навантаження на позичальників.

Закон вводить новий показник під назвою “денна відсоткова ставка за споживчим кредитом” та передбачає поступове зменшення максимальної ставки на рівні 1% на день від загальної суми кредиту.

Також закон пропонує заборонити кредиторам вимагати внесення будь-яких платежів, не згаданих у договорі про споживчий кредит та/або не врахованих при розрахунку денної процентної ставки, обумовленої в угоді.

В той же час кредитодавець зобов’язаний надавати інформацію про кожен споживчий кредит хоча б в одному з кредитних бюро та проводити оцінку кредитоспроможності позичальника.

Закон надає Національному банку повноваження встановлювати додаткові вимоги щодо оцінки кредитоспроможності позичальника, а також до компонентів розрахунку денної процентної ставки.

Підсумки

Як видно з наданої інформації ніша мікрокредитування впевнено наближається до довоєнних показників, які можуть бути досягнуті вже до кінця 2024 року.

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку