Основні міфи про мікрокредитування: що потрібно знати позичальнику

Мікрокредитування – популярні фінансові операції, які починають обирати все більше позичальників. Але перед багатьма клієнтами мікрофінансових організацій (МФО) стоїть ціла стіна вигаданих міфів про подібний кредит. Звичайно, на ринку є несумлінні компанії, які й псують загальне враження, але в 2025 році всі МФО видають кредити онлайн легально і мають прозорі умови, головне уважно поставитися до їх вибору.
ТОП-5 міфів про швидкі кредити
Мікрокредит та МФО часто асоціюються з неблагополучними верствами суспільства, великими відсотками, набридливими дзвінками від менеджерів та колекторів, діяльністю, яка швидше відштовхує. При цьому багато клієнтів вже оцінили переваги швидких і доступних мікрокредитів.
Серед міфів, які були розвінчані, можна виділити п’ятірку найпопулярніших.
Мікрокредити це незаконно
Багато хто має сумнівів у легальності роботи мікрофінансових організацій. Насправді все законно, НБУ видає ліцензії та контролює їхню діяльність. МФО зобов’язані на головній сторінці сайту розкривати детальну інформацію про кредит, реальну річну ставку та інформацію про можливі наслідки несплати та прострочення.
Позичальник завжди може переглянути всі умови, може використовувати кредитний калькулятор, отримати консультації у менеджерів кредитних компаній. Крім цього, на підпис клієнта надано кредитний договір. Необхідно ретельно ознайомитись з кожним пунктом і лише тоді підписати, приймаючи умови.
Кредит взятий онлайн можна не повертати
Це велика помилка, адже підтвердження через СМС, верифікація через BankID або Дія мають повну юридичну силу та не поступаються домовленостям з підписом на папері.
Кредити в МФО – це завжди маленька сума
Часто користувачі вибирають МФО як варіант отримати гроші “до зарплати”. Такі суми надають майже всі кредитні компанії. При цьому і терміни на виплату заборгованості не більші.
Однак, дедалі більше мікрофінансових організацій пропонують і довгострокові кредити на пристойні суми, який можна порівняти з банківськими програмами кредитування. Їх зазвичай вибирають для великих покупок.
МФО лише для неблагополучних громадян
Лояльні вимоги до клієнта дають можливість оформити мікрокредит практично кожному громадянину України, який досяг 18 років. Більшість позичальників, за статистичними даними, це люди середнього рівня доходу. До них відносять працівників бюджетної сфери, які офіційно не працюють співробітників із зарплатою в конверті та інші категорії. Клієнти найчастіше беруть кредитні кошти онлайн у МФО, щоб закрити непередбачені витрати: ремонт техніки, автомобіля, лікування, повернення боргів тощо.
Борги «вибивають» із позичальників під час прострочення
Менеджерам та колекторам МФО законами України заборонено використовувати силові методи повернення боргу (такі “страшилки” родом з 90-років і в 2025 можна при них забути). Їхня діяльність суворо регламентується законодавством. Окремі організації можуть мати служби стягнення, але їхня робота заснована на кодексі етики.
Зазвичай маленькі та середні компанії не мають таких відділів взаємодії з неплатниками. Але якщо платежі вчасно не надходять, договір передбачає передачу заборгованості колекторським агентствам. Їхня робота часто асоціюється у людей з некоректним ставленням до боржників. Але і тут важливий діалог, якщо клієнт не збирається повертати гроші вже при оформленні, йому доведеться відповісти не на один дзвінок.
Сьогодні мікрофінансові організації – це компанії, які ведуть легальну діяльність. Можна не сумніватися, що кредитний договір має юридичну силу та борги доведеться повертати. Сума залежить від позичальника та вибраних умов від МФО. При цьому мікрокредити доступні широким категоріям фізичних осіб на лояльних умовах. Головне вчасно вносити платежі та дотримуватись умов договору.