Ефективне осіннє удобрення для здорового врожаю: що потрібно знати

Восени, після врожайного сезону, ґрунт стає виснаженим і потребує поживних елементів, щоб виростити хороший урожай і на наступний рік. Для цього важливо проводити осіннє підживлення, яке збалансує наявність необхідних речовин, підготує ґрунт та покращить ріст і розвиток рослин. Удобрення в цей період допомагає рослинам бути здоровими та більш стійкими до суворих умов, хвороб та шкідників.
Новою проблемою для аграріїв та фермерів стала зміна клімату, а також порушення звичних сезонних циклів. Підвищення температури призводить до частіших засух і зменшує запаси води у ґрунті, як наслідок – родючість ґрунту погіршується, а врожайність падає. Ще в таких умовах швидше розповсюджуються шкідники та хвороби, які раніше могли бути нехарактерними для наших земель. Постійні зміни клімату порушують терміни у циклах вегетації, вони можуть зміщуватись, або розподілятись неправильно, що призводить до порушення росту та розвитку рослин.
Для того, щоб ви могли виростити здоровий урожай, ми розповімо вам:
– які елементи необхідні саме восени,
– яке добриво краще для осіннього підживлення,
– який тип добрива є найбільш ефективним та вигідним.
Основні типи осінніх добрив
Щоб осіннє підживлення принесло результат, важливо обрати правильний тип добрива. Треба врахувати, що восени найбільш необхідні такі поживні елементи:
– Фосфор – покращує розвиток кореневої системи;
– Калій – збільшує стійкість рослин до холоду та шкідників;
– Кальцій – робить рослини міцнішими та розкислює ґрунт.
Азот у цей період треба додавати у мінімальній кількості, аби уникнути переростань посівів.
Щоб розібратись, чим удобрити грунт восени, ми розглянемо властивості органічного та мінерального добрива, та підберемо найкращий варіант.
Органічні добрива
Гній, компост, сидерати, торф – всі ці органічні добрива містять багато поживних речовин. Їхні основні переваги:
– збільшують вміст гумусу;
– сприяють утворенню ґрунтових агрегатів, як результат: покращується аерація та водопроникність ґрунту;
– стимулюють розвиток корисних мікроорганізмів, які розкладають поживні речовини, щоб вони стали доступними для рослин.
Але вони мають і свої недоліки, наприклад, нерівномірна концентрація речовин; потреба вносити у великих обсягах; труднощі зі зберіганням; можливість перенесення паразитів та насіння бур’янів.
Також у більшості органічних добрив доволі високий вміст азоту. Це означає, що краще їх застосовувати навесні, саме тоді рослини потребують багато азоту для активного росту.
Мінеральні добрива
Мінеральні добрива можуть бути на основі Азоту, Фосфору, Калію, або мати комплекс цих елементів (добриво Нітроамофоска). Плюси таких добрив:
– точність дозування для збалансованого живлення рослин;
– довготривала дія компонентів протягом вегетаційного періоду;
– можна вибрати добрива з різними пропорціями поживних елементів в залежності від сезону, типу ґрунту та виду культури;
– зручність зберігання та використання.
! Таке комплексне добриво як «Нітроамофоска-М» https://tetra-agro.com.ua/ – містить також додаткові необхідні мікроелементи: кальцій, магній, сірку, залізо, цинк, та ін. Разом з основними елементами ці речовини покращують живлення та ріст рослин.
Серед недоліків: ризик перенасичення ґрунту, якщо внести добриво з неправильними пропорціями; при занадто глибокому внесенні, поживні елементи, навпаки, можуть не дістати до рослин; мінеральні добрива не сприяють утворенню гумусу.
Отже, якщо ми обираємо осіннє добриво, краще надати перевагу мінеральним добривам без азоту, або з мінімальним його вмістом. Так ми уникнемо переростання рослин та їхнього вимерзання, і підживимо ґрунт саме тими речовинами, які восени найбільш необхідні. Елементи такого добрива віддають свої поживні властивості поступово і збалансовано. Це зекономить ваш час та кошти на подальших етапах підживлення.
Нітроамофоска: якісне рішення для осіннього удобрення
Нітроамофоска – це комплексне мінеральне добриво у гранулах, на основі трьох елементів живлення: Азоту (N), Фосфору (P) і Калію (K), підходить майже всім культурам. Основна його перевага – збалансоване довготривале живлення завдяки рівномірному розподіленню елементів у гранулах. Деякі види Нітроамофоски, наприклад від українського виробника «Тетра-Агро», містять ще й хорошу концентрацію додаткових мезо- та мікроелементів, і головне – кальцій, який допомагає розкислити ґрунт. На осіннє підживлення ідеально підійде Нітроамофоска з мінімальним вмістом азоту, така як 3:20:20 або 5:15:20.
Для осені це оптимальний варіант, тому що:
– комплексне живлення, високий вміст фосфору, калію та кальцію, які так потрібні восени;
– компоненти діють поступово протягом усього вегетаційного періоду, тому можна зекономити на подальших підживленнях;
– правильне внесення перед або під час посіву, підвищує врожай до 70%.
Ціна Нітроамофоски варіюється в залежності від пропорцій поживних елементів, в середньому, стартує від 22 000 грн за тонну.
Отже, при правильному виборі добрива, осіннє підживлення не тільки вбереже рослини від впливу негативних чинників, а і збільшить кількість та якість урожаю.