В рамках реалізації “зеленої стратегії”, минулого року Євросоюз ввів нові правила для боротьби з вирубкою лісів, які торкаються не тільки виробництва в ЄС, але й глобальних постачальних ланцюжків.
Ці правила стосуються шести культур, визнаних ЄС як такі, що становлять ризик для вирубки лісів: какао, кава, пальмова олія, деревина, яловичина та соя.
Про це заявив Володимир Пугачов, виконавчий директор асоціації “Дунайська соя”, на конференції Black Sea Grain 2024.
Володимир Пугачов повідомив: “Передбачається, що постачання сої або продуктів її переробки до ЄС з 1 січня 2025 року (і це впливатиме на врожай 2024 року) вимагатиме сертифікату простежуваності або з геокоординатами поля та підтвердження відсутності фактів вирубки лісів”.
Він також уточнив, що виробникам доведеться підтвердити, що з 2020 року на полях, де вирощується соя для експорту в ЄС, не проводилася вирубка лісів.
“На практиці це означає зміну класичного підходу постачання сільськогосподарської продукції, оскільки соя перестає бути тією культурою, яка везеться на елеватор, тому має передбачатися повне простежування в межах певних систем якості зерна”, — зазначив Володимир Пугачов.
Він додав, що наразі ситуація ще не усталена в плані вимог, які ЄС насправді встановлює, але виробникам потрібно бути готовими до змін у моделі поставок сої.
Нагадаємо, українські закупівельні ціни на сою з ГМО залишаються на рівні 400-410 $/т з урахуванням доставки до портів Чорного моря. Однак зростання курсу долара до 39,59 грн/$ призвело до збільшення внутрішніх цін до рівня 18300-18400 грн/т.
Україна активно адаптується до нових умов та збільшує обсяги перероблювання сої. Зростання експорту соєвого шроту та олії до європейських країн є значним.
Соя є ключовою культурою, яка має велике значення для Європи, оскільки близько 85% її споживання базується на імпорті. Основними постачальниками сої на європейський ринок є країни Латинської Америки, такі як Бразилія, США, Канада, а також Україна.
Залишилося менше ніж місяць до посіву сої, але ще наразі невідомо, якою приблизно буде площа під цією культурою — 2 чи 2,2 млн га, розповів керівник з розвитку бізнесу Lidea Seeds Ukraine Володимир Гаврилюк.
У нинішньому весняному періоді сівозміни особливу популярність мають соняшник та соя, за словами Олександра Хмелюка, керівника Агродепартаменту LNZ Group, пише AgroPortal.
Минулого року у ФГ “Чайка-2” на Київщині найбільш вигідною культурою виявилася соя, що була вирощена за системою No-till. За даними AgroPortal.ua, керівник фермерського господарства, Олександр Чубук, повідомив, що цей сезон планує збільшити площі під соєю. Він також має намір впровадити практику сівозміни сої з пшеницею, аналогічно до практики, застосованої в Аргентині.
Прогнозується збільшення врожаю соняшнику, ріпаку та сої в країнах Чорноморського регіону (Україні, Румунії, Болгарії, Молдові та Росії) на 2024/25 маркетинговий рік.
Асоціація «Дунайська соя» оголосила про запуск нової програми часткової компенсації вартості посівного матеріалу сої для аграріїв у сезоні 2023/2024. Про це повідомив виконавчий директор асоціації Володимир Пугачов під час онлайн-мітапу з теми «Соєвий бізнес: перспективи, ринки збуту та економіка вирощування».
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!