Новини / Думки     08 травня 2020 09:05

Михайло Соколов: Для промислового постачання потрібні великі партії однакового товару

Малим фермерським господарствам для виходу у торгівельні мережі необхідно об’єднуватись у кооперативи, але за діючого законодавства це не має сенсу

Ситуація із закритими ринками під час карантину оголила одну з найбільших проблем українських малих та середніх аграріїв: канали збуту вирощеної продукції.

У той час як дві ретини українського зерна експортується за кордон, ситуація з овочами, фруктами, ягодами інакша: чимало виробників реалізують їх всередині країни на ринках у малих та великих містах.

Після останньої двотижневої заборони працювати, спричиненої карантинними обмеженнями, ринки  відкрили, однак чимала кількість ранніх овочів безповоротно втрачена. Про це повідомили у Всеукраїнській аграрній раді.

Подібної ситуації можна було б уникнути, якби агровиробники були об’єднані у кооперативи, що дозволило б їм формувати досить великі партії продукції для реалізації мережам супермаркетів. Але один виробник не зможе забезпечити потребу мережі магазинів у необхідних обсягах продукції, оскільки не вирощує стільки.

Читайте: Фермери ЄС виступили проти розширення присутності України на європейському ринку 

«Мережам потрібно, щоб партія була достатньо велика, вся продукція була однакова і за однією ціною. Мережі не закуповують продукти для кожного магазину окремо, вони беруть їх одразу для всіх магазинів І наші середні та малі аграрії могли б скласти гідну конкуренцію імпортерам: якість і ціна у них не гірші.  Те ж саме з експортом. Якщо в тебе є велика партія, наприклад, томатів однакового сорту, розміру, якості, можна виходити на міжнародний ринок, добиватись кращих умов у переробника або самому ставати переробником. Бо сучасний світ – це промислове виробництво. А для промислового постачання потрібні великі партії однакового товару», – пояснює заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Але згідно діючого законодавства про кооперацію, реалізувати такий підхід неможливо: кооператив немає права закуповувати продукцію своїх членів-юридичних осіб. Аби реалізувати продукцію, кооператив має принести покупцю та підписати з ним договори доручення із кожним своїм членом. Це нереально, торгова мережа ніколи не працюватиме за такою схемою.

Наразі у Верховній Раді чекає на розгляд у другому читанні законопроєкт про сільськогосподарську кооперацію (№0856), норми якого приводять діяльність кооперативу в Україні до міжнародних стандартів. В результаті його прийняття діяльність кооперативів буде значно спрощена.

Нагадаємо, що раніше повідомлялось про те, що аграрні підприємства завершили сівбу ранніх зернових.

 

Читайте також