Новини / Кейси     21 травня 2019 15:01

Кредити, лізинг та бонусні програми: де беруть гроші польські фермери

Landlord у партнерстві з АТ «Ощадбанк» запускає проект «Зарубіжний досвід успіху», в якому Іноземні фермери поділяться власним досвідом ведення ефективного бізнесу, розкажуть, які технології використовуються для підвищення врожайності, де фермери знаходять фінансування, як збувають продукцію тощо.

У рамках дебютної публікації з медіапроекту «Зарубіжний досвід успіху» Landlord запропонував поділитися своєю історією успіху Адама Ковальські, молодого польського фермера, який за 8 років побудував прибутковий бізнес і зміг збільшити господарство у 17 разів.

Навіть найуспішніший бізнес потребує підтримки. В Україні звикли, що підтримує або держава, або банківська сфера. У Польщі немає програм з компенсування затрат на вирощування, тому фермери фінансують усе самостійно.

Читайте: Як живе фермер у Польщі: 430 га землі, 30 працівників і приціл на ріпак 

За словами Адама Ковальські, вирощування 1 га озимої пшениці обходиться йому у 5 тис. злотих (≈35 тис. грн), а 1 га ріпака – 5,2 тис. злотих (≈36,5 тис. грн). У цю суму входить вартість зерна, посів, вирощування (ЗЗР, добрива), збір врожаю, вартість пального, оплата праці робітників, податки та амортизаційні відрахування.

«Тому допомога держави була би чудовою підтримкою для розвитку господарства», – говорить пан Ковальські.

Держкомпенсації на придбання техніки

В Україні держава компенсує до 40% вартості вітчизняної техніки. У Польщі подібні програми також є. Починаючи з минулого року в рамках проекту «Модернізація агрохолдингів» можна отримати одноразову субсидію в розмірі до 500 тис. злотих (≈3,5 млн грн) на купівлю техніки.

Адам Ковальські розповідає, що купував техніку у кредит під 4,2% річних, третину з яких погасило Агентство з розвитку та модернізації сільського господарства. За українською держпрограмою підтримки фермерства, фінансування у банку можна отримати під 1% річних.

Лізинг

У Польщі лізинг – це дороге задоволення. Хоча він має і свої переваги — виплати по лізингу можна вносити в затрати. За словами Адама Ковальські, він двічі скористався програмою від ЄС «Бонус для молодого фермера», отримавши 75 тис. злотих (≈534 тис. грн), та системою кредитування для фермерів на придбання техніки.

«Що добре у програмі «Бонус для молодого фермера», так це те, що на цю суму можна купити не тільки техніку, а й землю», – розповідає Адам.

Обмеження для підтримки

Призупинення продажу землі

Призупинення продажу землі та розвиток сімейних ферм призвели до блокування розвитку великих агрофірм. Такі рішення дають більше можливостей для розширення території дрібними фермерами, але землі для розширення немає. З іншого боку, хоча продаж землі припинився, але все ж таки Національний центр з підтримки сільського господарства (KOWR) за згодою міністра сільського господарства інколи організовує тендери на продаж великих площ землі.

Поправка до закону про водне право

Набуття чинності поправки до закону про водне право, яким запроваджено:

 • підпорядкування діяльності всіх господарств правилам OSN;
 • численні штрафи та заборони для фермерів (зокрема обмеження на використання азоту в рамках проекту захисту вод від забруднення нітратами із сільгоспугідь);
 • зобов’язання мати приміщення для зберігання твердого й рідкого гною тварин.

Таким чином, аграріям доведеться адаптувати ферми до нових вимог, що зумовить додаткові фінансові витрати.

Проте Адам Ковальські не зупиняється у розвитку свого бізнесу, плануючи розширювати площі ферми, купувати трактори, будувати зерновий склад та сарай для техніки.

Відзначимо, що в проекті «Зарубіжний досвід успіху», ви знайдете унікальні кейси агробізнесу й дізнаєтеся про закордонний досвід ведення ефективного підприємництва у сільському господарстві.

 

Рослинництво        22 серпня 2019 13:03

Збитки від посухи в Польщі сягнули $450 млн – компенсації не рятують фермерів

Вражаюча посуха в Польщі знищила третину сільгоспкультур, і фермери навіть не впевнені, чи варто сіяти озимий ріпак.

Про наслІдки посухи в Польщі пише MonitorInfo з посиланням на RMF24.

Від посухи постраждало 1200 муніципалітетів у Польщі, а сягнули щонайменше 1,8 млрд злотих (це $450 млн) – такими є дані Національної ради сільськогосподарських палат.

Польські фермери розповіли, що втратили третину сільськогосподарських культур.

«Деякі луки виглядають як степи», – каже Віктор Шмулевич, президент Національної ради сільськогосподарських палат Польщі.

Посуха настільки висушила землю, що фермери стурбовані тим, як сіяти озимі ріпак  та пшеницю і сподіваються лише на сніжну зиму, завдяки чому ґрунт зможе відновити водний потенціал. У багатьох регіонах фермери не впевнені, чи є взагалі сенс сіяти ріпак

Міністерство сільського господарства Польщі пообіцяли компенсації фермерам після завершення оцінки збитків. Отримати їх аграрії зможуть не раніше, ніж через кілька тижнів.

Читайте: Україна – Польща: обсяги обороту агропродукції зростатимуть

Проте, на думку польських фермерів, навіть виплата 1000 злотих за гектар не компенсує збитків, бо потрібні нові інвестиції і відшкодування власних заробітків. Вони хочуть отримати гроші якомога раніше, щоб втримати свій бізнес. Віктор Шмулевич наголосив, що фермерам потрібні й пільгові кредити.

Як повідомляв раніше Landlord, Посуха в Польщі вразила третину сільгоспземель.

Поділися

Рослинництво        04 липня 2019 12:56

Посуха в Польщі вразила третину сільгоспземель

Про масштабну посуху в Польщі повідомляє Кореспондент з посиланням на Radio Poland, яке оприлюднило дані з доповіді польського Інституту ґрунтознавства та культивування рослин.

У доповіді йдеться про період з 1 травня по 30 червня. За даними вчених, посуха вразила майже третину сільгоспземель. Постраждали всі зернові культури, а також картопля, овочі, цукрові буряки, хміль.

Читайте: Катастрофічна посуха в Південному Судані: 61% населення загрожує криза продовольства

Найбільшу загрозу цьогорічна посуха у Польщі являє для ярих зернових культур. Вони постраждали в 1219 польських сіл та селищ – у 49,21% населених пунктів країни.

Як повідомляв раніше Landlord, посуха і спека в Україні поставили під загрозу урожай овочів.

Поділися

Технології        17 червня 2019 12:08

Польський гігант садівництва побудує органічну теплицю на 20 га за 60 млн євро

Польська Група Citronex інвестуватиме 60 млн євро в Ryczywół (Мазовецьке воєводство, Польща). Компанія планує побудувати одну з найсучасніших теплиць у Європі на 20 га землі до кінця 2020 р.

Про це повідомляє HortiDaily.

Citronex є провідним європейським виробником у галузі садівництва. Для нового проекту компанія уже придбала землі в Ryczywół. Наразі інвестор завершує складання необхідної документації і незабаром подасть заявку на отримання необхідних дозволів на будівництво.

Читайте: Біль американських фермерів: як виглядають на початку червня посіви сої у США

Це буде органічна ферма томатів площею 20 га. Прийнятий графік дуже амбітний – виробництво має розпочатися вже у вересні наступного року, воно створить у місті 250 нових робочих місць.

Для містечка Ryczywół це може стати імпульсом для розвитку інших підприємств та інвестицій.

Landlord раніше повідомляв про те, що українська агрокомпанія будує в Польщі найбільший у Європі завод з переробки ягід.

Поділися

Трейдинг        28 лютого 2019 08:26

Україна – Польща: обсяги обороту агропродукції зростатимуть

Представники міністерств сільського господарства України та Польщі обговорили перспективи співпраці в агросекторі. Обидві сторони зацікавлені у збільшенні товарообігу сільгосппродукції між країнами.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

На п’ятому засіданні українсько-польської робочої групи з питань сільського господарства 27 лютого у Варшаві обидві сторони підтвердили основні сфери співпраці між Україною та Польщею в АПК і висловили готовність розробляти нові напрями, які згодом можуть бути представлені під час чергового засідання українсько-польської міжурядової Комісії з питань економічного співробітництва.

Читайте: Українські фермери продали до ЄС продукції на $6,3 млрд

Основні сфери чинної співпраці

 • Рослинництво (сортовипробування та охорона прав на сорти рослин, селекція, насінництво)
 • Органічне насінництво (порядок реєстрації органічного насіння, порядок сертифікації та державного контролю за дотриманням законодавства і нагляду над установами, які видають сертифікати)
 • Розвиток сільських територій; земельні відносини
 • Дорадництво
 • Адаптація агросектора і сільгоспрайонів України до вимог і стандартів ЄС
 • Ветеринарна медицина (щорічне підписання Угоди щодо сказу, боротьба з АЧС, погодження ветеринарних сертифікатів)
 • Науково-технічне співробітництво

Нові напрями

Зростання експорту з України:

 • м’яса та субпродуктів,
 • олії,
 • кукурудзи, ріпаку,
 • плодів, горіхів та цедри,
 • готових харчових продуктів.

Landlord раніше повідомляв про те, що Україна планує розширювати співробітництво з Канадою в агросекторі, збільшуючи обсяги торгівлі та реалізуючи спільні освітні й науково-дослідні проекти за такими напрямами, як біоекономіка, зелена економіка й агротехнології.

Поділися

Садівництво        18 лютого 2019 09:16

За тиждень фундук в Україні здешевшав на 13%

За останній тиждень в Україні подешевшали грецький горіх та фундук. Схожа ситуація спостерігалася на ринках Польщі та Молдови. Натомість ціни на горіхи в Таджикистані суттєво піднялися.

Про це повідомляє East Fruit.

В Україні та Молдові грецький горіх здешевшав усередньому на 7%. У Молдові кілограм віддають за $4,09, в Україні – $5,15. Тижнем раніше український горіх коштував $5,56 за кг. Водночас, у Таджикистані ціни на волоський горіх пішли вгору. До кінця тижня горіхи там коштували $6,36 за кг. У Росії та Грузії цінова політика лишалася незмінною.

Ціни на фундук в регіоні СНД та Польщі були стабільними. Натомість, в Україні обвалилися на 13%. Сьогодні кілограм українського фундука коштує $8,10. Тоді як тиждень тому був $9,27. Найдешевший фундук традиційно в Грузії та Молдові – $2,08 та $2,33 за кілограм відповідно.

ЧитайтеЦіна на українські горіхи найнижча у світі. Виробникам дали пораду

Мигдаль на 4% здешевшав у Молдові. Тепер його ціна становить $8,17 за кілограм. У Польщі, навпаки, середня ціна на ядро ​​мигдалю виросла на 7% – до $9,87 за кг проти $9,23. В Україні ціна знизилася, але майже несуттєво – з $10,39 до $10,31 за кг.

Як раніше повідомляв Landlord, таджицькі фермери провели успішні переговори з вітчизняними поставниками саджанців горіхів, лохини та яблунь. Планують імпортувати ці культури з України. З-поміж сортів горіхів місцевих фермерів зацікавив «Чандлер». Цей американський сорт популярний в Узбекистані. Він стійкий до посух, кліматичних змін та дає гарно плодоносить. А в Сполучених Штатах дає рекордні врожаї – 4-5 тонн сухих горіхів з 1 га.

Поділися
Показати ще