Новини / Аналітика     29 квітня 2019 09:24

Інвестиції в агробізнес України: вартість та найпривабливіші сфери

Які інвестиційні можливості існують зараз у малих і середніх підприємств в агросекторі України. Успішні кейси розвитку аграрних компаній в Україні, як і експортний потенціал вітчизняного агропромислового комплексу та аграрна спеціалізація нашої країни в цілому, підігрівають зацікавленість до сільськогосподарської сфери серед нових гравців, у тому числі початківців і непрофільних інвесторів. Україна має значний потенціал для розвитку різних ніш сільськогосподарської діяльності, що робить можливим інвестування для малого і середнього бізнесу.

Загальна ситуація

Сьогодні можна наводити безліч актуальних напрямів і проектів в агробізнесі, починаючи від традиційного землеробства аж до аграрних медіа або високотехнологічних проектів agtech. Проте тут варто зупинитися на найбільш поширених і затребуваних сферах діяльності та подивитися на них поглядом інвестора з відносно невеликим обcягом коштів.

Безперечно, вирощування зернових культур сьогодні має максимальний попит з боку інвесторів — це цілком зрозуміло з огляду на великі експортні перспективи цього напряму. Однак слід зважати, що наразі вхід на цей ринок, досягнення ефективності, масштабування бізнесу передбачає наявність у господарстві земельного банку від 1000 га та вище. Тут стає актуальним питання пошуку ферми з родючими ґрунтами, яка пропонується за розумною ціною. Це дуже складне завдання для інвестора — на ринку триває активна експансія агрохолдингів, постійно зростає інтерес до української землі з боку іноземних інвесторів, які мають значні фінансові ресурси.

У цій роботі зможуть допомогти професійні радники і брокери, які мають у портфелі ексклюзивні пропозиції. У будь-якому разі при плануванні капіталовкладень слід виходити з розрахунку $1700–2000 за 1 га орендованої пайової землі з урахуванням додаткового навантаження (сільськогосподарської техніки, нерухомості, складів зберігання та інших активів). Ще $400–500 у розрахунку на 1 га слід передбачити на формування достатнього оборотного капіталу, який буде потрібний для придбання насіння, засобів захисту рослин, палива, оплати робочої сили та інших витрат.

Що робити невеликим

Тому більш привабливим для інвесторів, які не можуть собі дозволити таких витрат, буде почати свою справу в ягідному бізнесі, який сьогодні однозначно у тренді серед підприємців — попит на українські ягоди постійно зростає як за кордоном, так і у самій країні.

Хоча не все так просто — слід враховувати безліч факторів, починаючи від вибору ягідних культур, оцінки і прогнозування попиту на ринку до кліматичних особливостей вирощування і технологічних аспектів збору і зберігання ягід,  не забуваючи про побудову  системи збуту.

Ми знаємо безліч прикладів, коли підприємці «закопували гроші в землю»: купували саджанці, розвивали інфраструктуру, проте в підсумку були не в змозі побудувати на цьому бізнес. Якщо ви вирішили інвестувати в ягідний бізнес, розгляньте можливості зі створення спільних підприємств з уже працюючими ягідними господарствами або хоча б заглибитися у проблеми, з якими вони стикаються.

Привабливі напрями

Сьогодні найбільш привабливими напрямами з точки зору експорту виглядають вирощування лохини та органічної малини.

У середньому для закладки 1 га лохини з урахуванням вартості землі, саджанців, сільськогосподарської техніки, підготовки ґрунту та інших витрат буде потрібна інвестиція в розмірі близько $35 000–45 000 на 1 га (але ж не йдеться про площі, які потрібні для початку бізнесу на зернових культурах).

Найбільш привабливим для інвесторів малого і середнього масштабу зараз є ягідний бізнес — попит на українські ягоди постійно зростає

При професійному підході можна досягти показника окупності за шість-сім років. Після чого цей бізнес буде генерувати досить високу прибутковість і мати гарну маржинальність, якщо ціна реалізації лохини буде варіюватися в діапазоні $7–9 за 1 кг.

Треба лише мати на увазі, що існує середньостроковий ризик перенасичення ринку лохини як в Україні, так і в міжнародному масштабі. Незважаючи на те що тваринництво в Україні має меншу інвестиційну привабливість, враховуючи вищі терміни окупності інвестицій у порівнянні з рослинництвом, тут також є на що звернути увагу. Сьогодні є гарні приклади та можливості побудови успішного бізнесу в різних сегментах, починаючи від консолідації активів у сфері вирощування риби, створення сильного гравця з вирощування овець до ніші виробництва курки високої якості й навіть екзотичних видів тваринництва, таких як вирощування равликів.

Суміжні галузі

Крім того, є безліч суміжних з агробізнесом напрямів, які при правильному підході можуть гарантувати навіть порівняно вищі показники повернення на інвестиції. Зокрема, варто відзначити сегмент агрологістики. Наприклад, актуальним капіталовкладенням може стати вже діючий контейнерний термінал зі зберігання і перевантаження навалювальних і генеральних вантажів на/з морських контейнерів, митно- і транспортно-експедиційного обслуговування.

Для масштабування бізнесу на зерновий потрібен земельний банк від 1000 га

Також можна інвестувати у сферу вантажних залізничних перевезень. При цьому сьогодні є можливість створити нову транспортну компанію шляхом придбання вантажних залізничних вагонів з подальшою їх здачею в оренду і отриманням стабільного орендного доходу. Тобто стати пасивним інвестором з мінімальними ризиками, затребуваністю на ринку і гарантованою прибутковістю в межах 25–30% річних.

Підбиваючи підсумок, слід зазначити, що агросфера в Україні досить широка і динамічно розвивається, тому при бажанні й за підтримки профільних експертів і радників можна вибрати нішу для організації як дохідної справи, так і бізнесу для душі.

ТЕКСТ: Олексій Олейніков, керуючий партнер InVenture Investment Group

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

3 години тому

Перевірка харчових підприємств за новим законодавством: що змінилося ІНФОГРАФІКА

Процес планової перевірки харчових підприємств за новими правилами став більш відкритим і прозорим. Відтепер оператор ринку знає, до чого він має бути готовим у разі проведення контролю, а також має право знімати хід інспектування на камеру.

Про це повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук проект ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні».

Спільно Українським центром європейської політики було розроблено інфографіку, що візуалізує зміни у процесі  перевірки представниками Держпродспоживслужби операторів ринку харчової продукції.

Читайте: Росія продовжила ембарго на продовольчі товари з України до 31 грудня 2020 року

Якщо раніше підприємства попереджали про перевірку за 10 днів і при цьому оператори ринку не знали, чого їм чекати від інспектора і до чого готуватися, оскільки той міг ставити підприємцям запитання на власний розсуд, то зараз ситуація різко змінилася у бік прозорості.

Хоча дату інспектування операторам ринку не повідомляють (попереджають за 3 дні лише в разі аудиту НАССР), проте підприємці тепер знають, скільки разів на рік їм чекати перевірку та які питання ставитиме інспектор (вони є у вільному доступі на сайті Держпродспоживслужби, і інспектор не може їх змінювати на власний розсуд). Також оператори ринку (як і інспектори) тепер мають право знімати процес перевірки на камеру.

Отже, коротко про те, як держава контролювала безпечність продуктів раніше, а як контролюватиме зараз:

Як повідомляв Landlord, Уряд затвердив періодичність планового контролю підприємств. Раніше він проводився раз на рік, тепер – раз на півроку. Окрім цього, підставою для візиту співробітників на підприємство може стати доручення Прем’єр-міністра та обґрунтована скарга споживача.

Політика   

20 години тому

Інвестори дуже чекають зняття мораторію на землю в Україні – Джон Шморгун

Для залучення потужних інвестицій в агросектор України потрібно зняти мораторій на землю і прийняти Інвестиційний кодекс. Таку думку одностайно висловлювали учасники круглого столу «Інвестиції в агробізнес. Що нового нам готує час змін».

Про це повідомляє ресурс InVenture.

На заході, організованому спільно компаніями AgroGeneration і AgroInsightex Co, піднімалися питання ефективного розвитку українського АПК, який неможливий без іноземних інвестицій. Водночас вразливість інвестиційного клімату є однією з головних причин того, що міжнародні інвестори вже 4 роки дисконтують Україну.

Читайте: Поля у США перетворилися на ставки. Великі території залишилися незасіяними

Відсутність кардинальних змін і реформ у Генпрокуратурі України призводить до непрозорості законодавства, що своєю чергою веде до скорочення інвестиційних потоків.

«Адже якщо немає прозорості в законодавстві, то про які інвестиції може йти мова?» – відзначив президент AgroGeneration Джон Шморгун.

За його словами, зараз інвестори чекають парламентських виборів і об’єднання парламентаріїв у більшість для посиленої роботи і змін в Україні.

При цьому друге питання, яке має бути невідкладно вирішене, – це земельне: зняття мораторію на продаж землі сільгосппризначення, тобто відкриття ринку землі.

«Необхідно зняти мораторій, і я сподіваюся, що це станеться. Інвестори цього дуже чекають», – наголосив президент Джон Шморгун.

Він також зазначив, що допомагати Україні впроваджувати реформи повинні західні фахівці, які сприятимуть зміні системи.

Про важливість формування нової інвестиційної політики та її подальшого законодавчого втілення говорили зокрема директор Департаменту ентнонаціональної безпеки Юрій Марченко та голова правління Міжнародної асоціації переробників сільгосппродукції Ольга Кулакова.

«Україні потрібна не просто розробка окремого закону, а саме створення та прийняття Інвестиційного кодексу, який дозволить максимально гармонізувати інвестиційне законодавство», – зазначила Ольга Кулакова.

Саме Інвестиційний кодекс допоможе Україні мінімізувати наявні сьогодні перешкоди для надходження інвестицій, такі як:

  • низька оцінка інвестиційної привабливості України;
  • відсутність чітких «правил гри» для інвесторів;
  • відсутність рівноправності інвесторів і держави;
  • корупція на всіх рівнях влади і відсутність дієвих механізмів захисту прав інвесторів.

Як повідомляв Landlord, Джон Шморгун вважає, що пережити кризу в Україні аграріям буде значно простіше, аніж іншій економіці. Джон Шморгун був пілотом ВМС США, а зараз керує одним з найбільших агрохолдингів країни із земельним банком 110 000 га.

Земля   

24 червня 2019 07:32

Антибіотики в сільському господарстві призводять до 700 тис. смертей у рік

Стійкість до протимікробних препаратів – це, ймовірно, найскладніша загроза глобальному здоров’ю, яку у світі називають «тихим цунамі». Тому три міжнародні організації заснували Багатосторонній цільовий фонд для подолання цієї проблеми.

Про це повідомляє на своєму сайті ФАО.

Порушення норм відповідального використання антибіотиків, і зокрема в сільському господарстві, призводить до розвитку стійкості до протимікробних препаратів (СПП). На стійкі до лікарських засобів мікроорганізми на цей час припадає приблизно 700 000 смертей у рік, і ця цифра може збільшитися до 10 млн смертей щорічно, якщо не буде вжито жодних дій.

Тому ФАО, ВООЗ і МЕБ (Всесвітня організація охорони здоров’я тварин) заснували Багатосторонній цільовий фонд для боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів з початковим внеском у розмірі $5 млн від уряду Нідерландів.

Читайте: Україна увійшла до ТОП-3 експортерів курятини в Євросоюз

Цільовий фонд заснований терміном на 5 років до 2024 р. і націлений на нарощування зусиль з надання підтримки країнам у протидії безпосередній загрозі СПП, оскільки проблема занадто масштабна, щоб країни могли вирішити її самотужки.

Оголошено про необхідність негайного пошуку $70 млн, які будуть спрямовані на підтримку країн і реалізацію Тристороннього плану роботи щодо СПП на 2019–2020 рр.

До бажаних результатів діяльності Фонду належить створення умов, при яких інфекційні захворювання і у тварин, і у людей, можуть, як і раніше, лікуватися антибіотиками.

  • підвищення обізнаності з проблемою СПП;
  • розроблення національних планів дій боротьби із СПП;
  • спостереження за тенденціями щодо СПП;
  • забезпечення відповідальних схем продажу та використання протимікробних препаратів;
  • підтримка сектора охорони здоров’я тварин у виконанні його зобов’язань щодо відповідального використання антибіотиків як стимуляторів росту.

Такі дії необхідні для того, щоб і тварини, і люди продовжували отримувати користь від доступних і ефективних протимікробних препаратів для лікування хвороб у майбутньому.

Landlord раніше повідомляв про те, що ООН опублікувала доповідь, в якій попереджає про катастрофічні наслідки для людства, зумовлені резистентністю до антибіотиків, і закликає терміново припинити використання критично важливих антимікробних препаратів як стимуляторів росту в сільському господарстві.

Аналітика   

23 червня 2019 08:28

У світі голодує 820 млн людей. Як вимірюється голод – ФАО

У найбільш вразливих до голоду країнах свіжі фрукти й овочі дістати складніше, ніж готові продукти, що тягне за собою серйозні наслідки для здоров’я. Підраховано, що сьогодні понад 820 млн людей у світі голодують. Що ж означають поняття голод і відсутність продовольчої безпеки?

Про це повідомляє на своєму сайті ФАО.

Попри те, що багато хто може не відчувати «голоду» як фізичного нездужання через гостру нестачу калорій, вони все одно можуть бути позбавлені продовольчої безпеки. Їм може бути доступна їжа для задоволення потреб в енергії, але вони не впевнені, що її вистачить або що їм не доведеться зменшити кількість або знизити якість споживаної їжі, щоб звести кінці з кінцями.

Цей помірний рівень відсутності продовольчої безпеки призводить до різних форм неповноцінного харчування і може мати серйозні наслідки для здоров’я і благополуччя.

Читайте: Як вплине на врожай зернових аномальна спека в Україні

Десятиліттями для оцінки поширення хронічного голоду у світі ФАО користувалася показником «Поширеність недоїдання», таким чином «голод» можна також визначити як недоїдання.

Поширеність недоїдання (PoU) – традиційний для ФАО показник моніторингу голоду на глобальному і регіональному рівнях, заснований на даних про запаси продовольства у країнах, споживання продовольства і потребу в калоріях. Він оцінює достатність споживання калорій серед населення. Чисельність тих, хто голодує, у світі (понад 820 млн) була отримана саме на основі цього традиційного підходу.

Поширеність помірного або гострого ступеня відсутності продовольчої безпеки серед населення на основі Шкали сприйняття відсутності продовольчої безпеки (ШСВПБ) – розрахунок процентної частки населення країни, яка стикається з труднощами отримання доступу до достатньої кількості безпечної та повноцінної їжі для нормального росту і розвитку та ведення активного і здорового способу життя. Дані засновані на прямих опитуваннях людей про їхній досвід, пов’язаний з обмеженістю доступу до продовольства.

Шкала ШСВПБ дозволяє отримати оцінку відсутності продовольчої безпеки на рівні громадянина або домашнього господарства, а також за ступенем гостроти відсутності. Ці оцінки можна порівняти між країнами і групами населення всередині країн. Не обмежуючись тільки національними трендами, така методологія дозволяє в нестачі продовольчої безпеки встановити – «хто» і «де», відповівши на питання: серед яких груп населення відсутність продовольчої безпеки найвища і де вони живуть.

Люди, що переживають помірний брак продовольчої безпеки – це ті, які зменшили кількість та/або знизили якість своєї їжі і не впевнені у власних можливостях отримання їжі через відсутність грошових чи інших ресурсів. Помірна відсутність продовольчої безпеки може підвищувати ризик низки форм неповноцінності харчування, наприклад, затримки росту в дітей, дефіциту поживних мікроелементів або ожиріння в дорослих.

Люди, що стикаються з гострою відсутністю продовольчої безпеки – це ті, в яких закінчилася їжа, а в найбільш крайніх випадках – вони кілька днів не їли. Цю групу людей ФАО називає «тими, хто голодує». Кількість тих, хто страждає від гострої відсутності продовольчої безпеки згідно з ШСВПБ, доповнює кількість тих, хто голодує, визначену на основі показника PoU.

Готові продукти харчування – калорійні, з високим вмістом насичених жирів, цукру і солі – нерідко дешевше і простіше дістати, ніж свіжі фрукти і овочі. Споживання таких харчових продуктів може означати, що ви отримуєте в денному раціоні необхідну кількість калорій, але не отримуєте найважливіші поживні речовини, необхідні для підтримки здоров’я організму і його нормального функціонування.

Крім цього, стрес, викликаний невизначеністю наявності доступу до продовольства і періодами відсутності їжі, може викликати фізіологічні зміни, що сприяють появі надлишкової маси тіла й ожиріння. У багатьох країнах недоїдання та ожиріння співіснують; і те, і інше може бути наслідком відсутності продовольчої безпеки.

Як повідомляв Landlord, у Південному Судані 61% населення загрожує криза продовольства. Брак дощів і внаслідок цього високі ціни на продукти харчування призвели до надзвичайної ситуації з продовольчою незахищеністю населення країни.

Аналітика   

22 червня 2019 09:08

Посуха і спека в Україні поставили під загрозу урожай овочів

Рекордно висока температура повітря, зокрема і в нічний час, а також двотижнева відсутність опадів у північних і центральних регіонах України призводять до проблем із розвитком овочевих культур. Фермери відзначають: якщо такі умови протримаються ще тиждень, то втрати врожаю неминучі.

Про це повідомляє EastFruit.

У Київській, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Черкаській та Полтавській областях, на які припадає значна частина виробництва картоплі, буряку, капусти і моркви, вже більше двох тижнів немає опадів. При цьому температури повітря б’ють історичні рекорди.

Читайте: Ми або поборемо контрабанду, або замінимо Івана: підсумки першої зустрічі Зеленського з бізнесом

На найближчий тиждень опадів у цих регіонах синоптики не обіцяють. Такі умови можуть суттєво погіршити стан рослин і навіть призвести до часткової втрати врожаю. Вирощування овочів у господарствах цих регіонів здійснюється без поливу, тож протидіяти зневодненню ґрунту, на жаль, практично неможливо.

Експерти зазначають, що умови для вирощування картоплі, моркви, капусти й буряку цього року далекі від ідеальних. Надлишкові опади і холодна погода наприкінці квітня – на початку травня затримали посів та посадку. Тепер посуха і спека перешкоджають розвитку рослин.

За оцінками аналітиків, господарства України у 2019 році значно збільшили площі під овочами, тож експерти прогнозували ймовірність перевиробництва в цьому сегменті. Але нинішні погодні умови можуть внести свої корективи.

Landlord раніше повідомляв про те, як аномальна спека в Україні вплине на врожай зернових. 

Рослинництво   

Показати ще