Іноземні інвестиції в Україну скоротились на 14% у 2024 році

Протягом 2024 року приплив прямих іноземних інвестицій в Україну за 11 місяців склав $3,98 млрд, що на 14% менше порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Водночас за даними Національного банку України (НБУ), платіжний баланс за цей період зведено із дефіцитом $3,1 млрд, порівняно з профіцитом $8,4 млрд за 2023 рік.
Про це повідомив голова парламентського комітету з податків і фінансів Данило Гетманцев у Telegram.
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податків та митної політики, Данило Гетманцев, вважає, що рекордні надходження зовнішнього фінансування у грудні, а також підтримка курсу гривні з боку НБУ можуть привести до сальдо платіжного балансу, яке за підсумками року буде близьким до нуля. Це можна вважати хорошим результатом, зважаючи на умови війни, і сигналом про макрофінансову стійкість країни.
Основні виклики
Гетманцев звернув увагу на два ключові аспекти, які потребують постійної уваги:
- Високий дефіцит рахунку поточних операцій (РПО), який зріс до $13,9 млрд за 11 місяців 2024 року. Прогнозується, що дефіцит РПО за підсумками року перевищить 8% ВВП, що може мати негативний вплив на макрофінансову стабільність.
- Зниження прямих іноземних інвестицій (ПІІ), яке за 11 місяців склало $3,98 млрд, що на 14% менше порівняно з 2023 роком.
Це зниження частково пов’язано з обмеженнями на репатріацію нових дивідендів, запровадженими НБУ у травні 2024 року.
Наслідки для економіки
Скорочення іноземних інвестицій і низька частка нових інвестицій (green field) можуть обмежити потенціал економічного зростання в довгостроковій перспективі, зазначив Гетманцев. Це може вплинути на зниження рівня продуктивності та ускладнити вирівнювання торгівельного балансу в майбутньому.