Новини / Думки     05 травня 2021 17:10

Які запобіжні заходи існують для уникнення збитків внаслідок шахрайства

Шахрайство з боку керівників компаній є поширеним явищем. Утім, для запобігання збитків бізнесу існують досить прості правила, дотримуючись яких можна уникнути неприємностей

Шахрайство у бізнесі з’явилося одночасно із самим бізнесом і буде існувати, аж поки людей на робочих місцях повністю не замінять машини, а гроші виконуватимуть функцію універсального платіжного інструменту для отримання матеріальних або нематеріальних благ і поліпшення добробуту людини. Підґрунтям для шахрайства є і залишиться те, що доступних ресурсів у формі матеріальних благ менше, ніж людей, а головне — збережеться класовість суспільства і відповідна до неї можливість отримати ресурси та блага. Треба зважати і на те, що емоції людини завжди будуть переважати над її раціональною частиною й вона керуватиметься модельним мисленням, постійно порівнюючи себе з тими, хто поруч, і прагнучи бути, або принаймні здаватися, краще.

Як каже Артем Ковбель, спеціаліст із розслідувань у галузі форензику, член наглядової ради Global Spirits та старший партнер Vigilant Forensic Boutique, «саме більшість із цих факторів з досвіду понад 200 проведених мною особисто фінансових розслідувань дозволяють стверджувати про причини їх виникнення».

Знаменитий американський криміналіст Дональд Крессі ввів поняття трикутника шахрайства (Triangle of fraud), виділивши три основні фактори — активатори людської жадібності:

  • сприятлива можливість;
  • мотив;
  • виправдання.

Тож розберемо на практичних прикладах, як власнику бізнесу розпізнати шахрайство, та головне — які запобіжні заходи можна задіяти, аби уникнути збитків.

Як розпізнати шахрайство

Артем Ковбель наводить приклад, з яким йому довелося мати страву під час професійної діяльності як спеціаліста з розслідувань у галузі форензику (зловживання службовим становищем або шахрайство всередині компанії).

Міноритарний партнер компанії, СЕО, який мав частку у 30% бізнесу, за час управління на посаді директора перевів на зареєстровану на себе компанію понад 60% клієнтів (схема пов’язаних осіб). Завдана шкода становила 60% від річної виручки компанії за рентабельності у 30%.

А тепер розглянемо цю схему в контексті вказаного вище трикутника шахрайства.

Сприятлива можливість. Міноритарний акціонер, будучи легітимним директором, керував бізнесом із правом підписання договорів і ведення господарської діяльності, розпорядження рахунком компанії та визначенням її стратегії. Крім того, він мав певний емоційний і професійний вплив на старшого партнера в бізнесі, який накопичував за довгі роки роботи і досягнення позитивних фінансових результатів компанії. Таким чином директор мав повний доступ до ресурсів компанії, а мажоритарний партнер ставився до нього з довірою і не перевіряв.

Мотив. Мотивом у цій ситуації став форс-мажор — директор втратив значний вклад у банку, внаслідок чого в нього з’явилася потреба поповнення втрачених грошей.

Виправдання. Директор думав так: «Я фактично керую бізнесом і зазнаю емоційних втрат у боротьбі з конкурентним середовищем, податковою, силовими структурами, а моя частка в 30% занадто мала. Я хочу просто взяти «своє» — адже де-факто я і є реальним власником бізнесу».

Підсумком став розвал бізнесу і переоформлення його на пов’язану з директором особу.

Мінімальна гігієна безпеки

Утім, як підкреслює Артем Ковбель, мажоритарний партнер міг досить просто уникнути фактичної втрати свого бізнесу.

Отже, можна було використати такі інструменти, радить старший партнер Vigilant Forensic Boutique:

  1. Обмежити термін перебування вказаної особи на посаді директора одним роком з подальшою пролонгацією його повноважень після підбиття фінансових підсумків і підтвердження даних відповідним фінансовим аудитом.
  2. Обмежити повноваження підписання контрактів на суми понад 100 000 гривень або інші суми, розмір яких встановити спільним рішенням.
  3. Укласти з директором такі угоди:
  • про нерозголошення конфіденційної інформації (NDA — non disclosure agreement);
  • про неконкуренцію терміном на три роки (NCA — non compete agreement);
  • акціонерну угоду (SHA — share holder’s agreement) згідно з англійським правом — це означає, що всі суперечки будуть вирішуватися в незалежних арбітражах за кордоном.
  1. Встановити у наглядовій раді компанії посаду незалежного фінансового контролера. Така людина бере участь у погоджувальних процесах у кожній з матеріальних транзакцій, результатом яких є відправлення грошей за межі компанії — тобто здійснює так званий погляд зверху (helicopter view) і постійно тестує систему внутрішніх контролів задля виявлення шахрайських схем із застосуванням низки антифрод-принципів.

Що таке антифрод-принципи

Як пояснює Артем Ковбель, антифрод-принципи доволі прості для розуміння і базуються саме на аналізі психології людини.

Принцип круглих чисел: шахраї найчастіше виводять за межі компанії суми, що закінчуються нулями (наприклад, 1000, 1500, 5000). Такі цифри легше рахувати й запам’ятовувати.

Принцип зростання: чим частіше шахрай привласнює собі гроші компанії, тим більшим стає його апетит. Розміри відчужуваних сум збільшуються раз за разом, часто відповідно до послідовності Фібоначчі (1, 1, 2, 3, 5, 8 і т. д.). Тобто спочатку крадуться невеликі суми, та їх розмір деякий час не змінюється. Потім сума збільшується удвічі, утричі тощо.

Принцип дуплікованих сум: шахраї дублюють суми, які виводять за межі компанії, щоб заплутати аудитора. Такі дублі вони пояснюють ніби випадковим задвоюванням транзакції.

Принцип закону Бенфорда: статистичний закон, згідно з яким перша цифра чисел з багатьох (але не всіх) типових джерел інформації у повсякденному житті використовується нерівномірно. Найчастіше першою цифрою чисел є одиниця, тоді як наступні цифри з’являються в найвищому розряді все рідше і рідше.

ЧитайтеЯк форензик допоможе власнику бізнесу уникнути збитків

Простою мовою це виглядає так: якщо в документації часто простежуються суми, що починаються з одиниці — вже підозріло. А якщо вони ще й закінчуються парою нулів — явна ознака шахрайства з боку уповноваженої особи.

Висновок

Завдяки знанню викладених закономірностей і впровадженню згаданих вище принципів управління вдалося розкрити чимало шахрайських схем у різних бізнесах як в Україні, так і по всьому світу.

«У психологічній практиці виділяють поняття hit up on adaptation, яке розкриває притаманну людям всепоглинаючу пристрасть у задоволенні необмежених потреб та жагу наживи. Важливо це усвідомити і не допускати ризик виникнення таких випадків у себе в компанії. Власник компанії має бути готовим будувати достатньо загороджувальних бар’єрів, аби максимально зменшити fraud і зробити шахрайство занадто дорогим задоволенням. Тоді #ФродНеПройде», — наголошує Артем Ковбель.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що потрібно знати інвестору при вході на emerging market.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також