Садівництво

Дефіцит азотних добрив в Україні може досягти 20%: наслідки заборони морського імпорту

Через обмеження на ввезення добрив морем аграрії стикаються зі зростанням цін на 10% та зниженням маржинальності – експерти.

Український агросектор може зіткнутися з дефіцитом азотних добрив на рівні 20% через заборону їх морського імпорту, запроваджену з міркувань безпеки. ВМС України пояснюють це рішення ризиком російських ударів по суднах з вибухонебезпечними матеріалами, що може призвести до масштабних катастроф.

Про це повідомив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Олег Хоменко в коментарі для Forbes Ukraine.

За даними галузевих експертів, азотні добрива становлять близько третини від загальної потреби українських аграріїв – до 1,5 млн тонн на рік. Обмеження на імпорт через морські порти, які раніше забезпечували до 50% поставок, вже спричинили пошук альтернативних логістичних маршрутів.

“Заборона діятиме до покращення безпекової ситуації, – заявив речник ВМС Дмитро Плетенчук. – Ми повинні захищати не лише вантажі з добривами, а й інші цивільні судна, які користуються зерновим коридором”.

Фахівці прогнозують, що перебудова логістичних ланцюгів займе кілька місяців, а ціни на добрива вже почали зростати – на 10% від поточного рівня. Це безпосередньо вплине на рентабельність аграрного бізнесу, особливо на тлі стабільних світових цін на зернові.

“Аграрії зіткнуться з подвійним тиском – зростанням витрат і обмеженням доступу до критично важливих ресурсів”, – підсумовує аналітик Олег Хоменко.

У найближчі місяці ця ситуація може стати серйозним викликом для продовольчої безпеки країни.

Нагадаємо, що минулого року Україна імпортувала 1,4 млн тонн азотних добрив на суму $10 млн, що втричі менше у грошовому еквіваленті порівняно з 2023 роком. Найбільше від дефіциту постраждають виробники кукурудзи (55% зернового експорту) та пшениці (38%), де азотні добрива становлять до третини собівартості виробництва.

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку