Новини    30 вересня 2022 10:54

Фурса роз’яснив економічні наслідки вибухів на “Північних потоках”

Фурса переконаний, транзит російського газу Україною цієї зими припиниться

Увечері 26 вересня 2022 року оператори газопроводів ПП-1 та ПП-2 повідомили про падіння тиску на трьох із чотирьох ниток. Данська армія зафіксувала витік газу у двох різних місцях у Балтійському морі неподалік берегів острова Борнгольм. Наразі відомо про чотири джерела витоку. Терміни відновлення інфраструктури поки що оцінити неможливо, проте вже відомо, що це вплине на екологію. Причини, через які сталися пошкодження, ще не встановлені. У Європі переконані, що пошкодження були навмисними.

Економіст, інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі телеканалу FREEДОМ роз’яснив економічні наслідки вибухів на “Північних потоках”, передає Landlord.

Росія заявляє, що зазнає втрат через ці вибухи, оскільки паливо, яке було в цих трубах, планували використовувати для потреб росіян, але зараз воно випаровується в повітря.
Фурса назвав цю заяву “смішною”.

“Особливо з огляду на те, що в останні місяці Росія показово на кордоні з Фінляндією спалювала газ. Тому цей технічний газ був закачати в трубу і його нікуди не викачували. І для російського населення більш ніж достатньо газу, які Росія зараз просто змушена спалювати, бо не може продавати”, – повідомив економіст.

Зараз Росія скликає Раду безпеки ООН і вимагає від Німеччини компенсації за нібито втрачений газ.  За словами Фурси, Росія йде за стандартною схемою, “коли злодій кричить голосніше за всіх: тримайте злодія”.

“Зрозуміло, що Німеччина нічого компенсувати не буде. І насправді консенсус у світі, що це російські самі підірвали. Просто немає нікого божевільнішого, хто б міг на це піти. Ще додатковий доказ цього: такий дивовижний збіг, що в день вибухів на Північному потоці-1 Північний потоці-2, Газпром вийшов із заявою, де сказав, що і прокачування газу українською трубою під загрозою, тому що Нафтогаз подав до суду на Газпром, а Газпром, і Росія вважають це дії недружнім. Відповідно, вони готові ввести санкції проти Нафтогазу. Ну і, відповідно, потім не буде транзиту. Те, що це все випадково збіглося в один день, ніхто, напевно, в здоровому глузді не повірить”, – говорить Фурса.

Ціна на газ у Європі

Він наголосив, що біржові ціни на газ у Європі підскочили не після вибухів на газопроводах, тому що ці газопроводи нікуди нічого не транспортували. Там був технічний газ і не було постачання. Ціна підскочила після заяви “Газпрому” про транзит українською стороною.

“І ось після цього різко зросла ціна. Вона вже відкотилася досить серйозно. Сьогодні було трохи нижче, ніж 1 900$. Тому можна констатувати, що газовий шантаж не працює, але Росія намагається його використати”, – говорить економіст.

За його словами,  спрогнозувати, що далі буде з цінами на газ — складно.

“Тому що вони й так перебувають на не раціонально високому рівні. 1 000$ за 1000 кубометрів було дуже високою ціною, навіть, більше того, 700-800 доларів було дорого. Тому зараз, коли воно сягає 3500, падає до 1700 і так далі — це все коливання вже на рівні спекулятивно-психологічного ефекту, а не ринкової ціни. І прогнозувати у цьому випадку ціни дуже важко”, – пояснив аналітик.

Транзит газу в Україні скоро зупиниться

У Росії залишилося два магістральні газопроводи через Туреччину та через Україну.

Фурса переконаний, транзит російського газу Україною цієї зими припиниться, Росія обов’язково це використовує, щоб нашкодити і Україні, і світу.

“Тому ризики такі, що, швидше за все, транзит скоро зупиниться, і це призведе до певних технологічних складнощів для нашої труби. Залишиться незаповнена труба, яка йде через Білорусь, Ямал-Європа, Білорусь-Польща. Але оскільки вона йде у Польщі, то росіяни її принципово не використовують. І тому діючими швидше за все залишаться дві досить вузькі труби. Це Турецький і Південний потік, якими газ надходить до Туреччини і що важливо до Угорщини і, швидше за все, до Сербії, на мою думку, теж йде. Тобто ось такі найбільші союзники Росії залишатимуться з газом, але з погляду бізнесу це, звичайно, глобальні втрати, і компенсувати їх нічим неможливо”, – заявив економіст.

Європа не замерзне

Він наголосив, що Європа готувалася, і німці, зокрема, вже цього року скоротили споживання на 15%.

“На щастя, для Європи Путін розпочав газову війну не взимку, а ще у травні. І тому Європа мала час підготуватися. Це дорого. Справді, це коштує і втрачених відсотків від ВВП і просто грошей. Загальний план для ЄС щодо подолання залежності від російського газу коштує 500 млрд євро. Це дорого. Але, на щастя, Європа може собі це дозволити. Тому ні, ніхто не замерзне, і ефект буде ще меншим. Знаєте, Путін сам повірив своїй пропаганді”, – підсумував Фурса.

Наталія Марченко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...