У квітні на ринку валют не очікується кардинальних змін. Проте через зростання попиту, на ринку можуть бути присутніми деякі маніпуляції.
Про це пише 24 канал.
Що вплине на курс валют у квітні
Начальник департаменту казначейства ГЛОБУС БАНКУ Тарас Лєсовий розповів, що у квітні ситуація з валютою залежатиме від тактики регулятора, а також від об’єктивного рівня попиту на валюту.
Як і кілька місяців поспіль дія режиму “керованої гнучкості” з м’яким втручанням регулятора на ринок через валютні інтервенції визначатиме курсову кон’юнктуру: курсові показники будуть досить мінливими при цьому вони то зростатимуть, то знижуватимуться. Такі зміни, як і раніше, будуть майже щодня, однак вони не загрожуватимуть загальній ситуації на ринку.
Також ринок миттєво реагуватиме на зміни на міжбанку. Зокрема, тому що курсоутворення на готівковому ринку у своїх базових проявах ґрунтуватиметься на показниках міжбанку.
Важливо також зазначити, що надходження макрофінансової допомоги, окрім суто практичної функції покриття видатків бюджету, ще й позначиться на діях регулятора: він, фактично, у своїх тактиках позбудеться фінансових обмежень і проводитиме більш варіативну політику на міжбанку, прокладаючи шлях до ще більшої лібералізації валютного ринку, – сказав він.
Нині курсові коридори міжбанку та готівкового ринку майже однакові, що є наслідком стратегії регулятора на мінімізацію множинності курсів.
Що ще впливатиме на курс валют
- Обсяг і “ритми” отримання макрофінансової допомоги.
- Обсяг експортно-імпортного виторгу, на основі якого формуються міжнародні резерви (зокрема поновлення морського контейнерного перевезення; сподівання на розв’язання зашморгу блокади західних автошляхів).
- Розвиток всіх сфер і галузей економіки (зокрема активізація фермерів з початком посівної).
- Перебіг бойових дій та наслідки ворожої агресії (непрямий чинник, проте важливий при формуванні суспільних настроїв).
Якими будуть основні показники валютного ринку у квітні
Коридори валютних коливань – 39 – 40 гривні за долар та 42 – 43,5 гривні за євро на міжбанку та 39 – 40 гривні за долар та 41 – 43,5 гривні за євро на готівковому ринку.
Поточні курсові зміни на міжбанку складуть до 0,2 гривні, у комбанках – до 0,3 – 0,5 гривні, в обмінних пунктах – до 0,5 гривні.
Різниця між курсами купівлі та продажу: до 0,05 гривні за долар до 0,1 гривні за євро (міжбанк), до 0,5 – 0,6 гривні за долар, до 0,8 – 1 гривні за євро (комерційні банки), до 0,6 – 1 гривні за долар, до 1 – 1,3 гривні за євро (обмінники).
Діапазон курсів купівлі на готівковому ринку: 0,2 – 0,3 гривні за долар, 0,3 – 0,5 гривні за євро (комбанки), 0,3 – 0,5 гривні за долар, 0,5 – 0,7 гривні за євро (обмінні пункти).
Діапазон курсів продажу на готівковому ринку: 0,1 – 0,2 гривні за долар, 0,2 – 0,3 гривні за євро (комбанки), 0,3 – 0,5 гривні за долар, до 0,5 гривні за євро (обмінні пункти).
Середні тижневі коливання курсів складуть до 1,5 – 2% (до 0,6 гривні) від понеділкового курсу.
Нагадаємо, у НБУ заявили, що Україна протягом березня-квітня отримає 10 млрд доларів міжнародного фінансування. Як повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, фактично ці кошти надійдуть до бюджету та одразу стануть міжнародними резервами.
“Ця валюта не піде безпосередньо на валютний ринок. Водночас ці кошти будуть використані урядом для того, щоб профінансувати свої витрати. Частина з них, швидше за все, буде використана і також позначиться на стані валютного ринку”, – сказав він.
Таким чином, великий обсяг коштів може призвести до зміни ситуації на ринку та падіння курсу долара.
Починаючи з першого грудня 2023 року, Національний банк України анулював всі обмеження для банків та фінансових установ щодо продажу готівкової валюти населенню.
Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення знизити облікову ставку з 15,0% до 14,5% річних з 15 березня 2024 року. Таким чином, НБУ продовжив цикл зниження облікової ставки, розпочатий у липні минулого року.
Заходи щодо повернення валютної виручки з-за кордону експортерами аграрної продукції призвело до того, що вона зросла на сотні мільйонів доларів на місяць.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!