НБУ удвічі скоротив витрати на підтримку гривні: попит на валюту знижується

Національний банк України (НБУ) суттєво скоротив обсяг продажу валюти на міжбанківському ринку. У перший тиждень 2025 року, з 30 грудня по 3 січня, регулятор продав 744,10 млн доларів, що в 2,2 раза менше за рекордний показник попереднього тижня — 1,625 млрд доларів.
Про це свідчать дані НБУ.
Рекордні показники грудня
Грудень 2024 року ознаменувався максимальним попитом на валюту. За місяць НБУ продав 5,284 млрд доларів, що стало історичним максимумом. За весь 2024 рік обсяг інтервенцій склав 34,822 млрд доларів.
Попри значні витрати, міжнародна допомога Україні за 2024 рік досягла 41,7 млрд доларів, що дозволило перекрити валютні інтервенції НБУ.
Пояснення від НБУ
Фахівці НБУ пояснюють, що підвищений попит на валюту наприкінці року є сезонним явищем, пов’язаним зі збільшенням бюджетних витрат. Регулятор очікував цю тенденцію й був готовий покрити дефіцит валюти на ринку.
Курс долара: міжбанк і готівковий ринок
- Безготівковий ринок:
НБУ контролює баланс за рахунок валютних інтервенцій, коригуючи курс залежно від ринкової ситуації. На минулому тижні курс долара досяг історичного максимуму — 42,08 грн/долар, підвищившись на 16 копійок. - Готівковий ринок:
Залежність від міжбанківського ринку залишається майже повною. За тиждень готівковий курс долара зріс на 30 копійок і досяг 42,50 грн/долар.
Очікування на 2025 рік
Експерти прогнозують, що ситуація на валютному ринку залежатиме від динаміки міжнародної допомоги, економічних умов і ринкової активності. Національний банк продовжує реагувати на зміну попиту і підтримувати стабільність гривні через інтервенції.