Аграрні ноти: чи зроблять нові цінні папери революцію в фінансуванні сільського господарства
Аграрні ноти вже пів року працюють на українському ринку цінних паперів, але сільгоспвиробники і переробники майже нічого не знають про новий фінансовий інструмент

Українські аграрії відчувають постійний брак фінансових ресурсів та їх дорогу вартість. Водночас, без додаткових коштів сільське господарство не може ефективно розвиватися і модернізуватися. Ця дилема завдає чималого клопоту і одним з інструментів її розв’язання мало стати запровадження нового виду цінних паперів – аграрних нот. Ухвалення Радою відповідного закону лобіювалося як урядовцями, так і діловими колами та аграрними бізнес-асоціаціями.
Зрештою закон “Про аграрні ноти” запрацював від 1 січня 2025 року, але за шість місяців сільгоспвиробники випустили всього лише три ноти. Чому так відбувається, у чому ризики аграрних нот та чи варто очікувати пожвавлення у цьому сегменті ринку, розбиралися журналісти LandLord.
Що таке аграрна нота
Аграрна нота – це електронний цінний папір, який посвідчує безумовне зобов’язання боржника-аграрія, забезпечене заставою майбутньої продукції, поставити сільськогосподарську продукцію або сплатити грошові кошти кредитору.
За зобов’язаннями існують два види аграрних нот – товарна та фінансова. Крім цього, відповідно до ступеня оборотоздатності виділяються – обмежені, частково обмежені та необмежені в обороті.
До відмінностей і переваг аграрних нот варто зарахувати:
- цифровий формат: аграрні ноти є електронним неемісійним цінним папером, що не потребує нотаріального посвідчення, на відміну від паперових аграрних розписок. Операції проводяться через електронні кабінети;
- розширене застосування: охоплюють продукцію рослинництва, тваринництва та первинної переробки;
- підвищена надійність та швидкість: забезпечують надійний рівень захисту інформації та швидку взаємодію між реєстрами;
- ліквідність та обіг: можуть бути предметом застави, предметом купівлі-продажу або інших договорів про передачу майна у власність;
- спрощене виконання: примусове виконання здійснюється на підставі спеціальної виписки з Реєстру аграрних нот, що є простішою процедурою.
У час, коли ринки нестабільні, а кредитні лінії обмежені, аграрні ноти можуть стати додатковим інструментом залучення інвестицій в агробізнес. Це також можливість підвищення прозорості у сфері обігу сільгосппродукції. Аграрні ноти мають стимулювати детінізацію аграрних розрахунків та сприяти формуванню цивілізованих правил фінансування в сільському господарстві.
Що кажуть про аграрні ноти у Мінагрополітики
У Мінагрополітики запровадження аграрних нот вважають доцільним і навіть необхідним у контексті світових фінансових тенденцій.
Це важливий крок у цифровій трансформації агрофінансування, що сприятиме інтеграції українського агробізнесу у світові фінансові ринки. Запрошуємо аграріїв ознайомитися з можливостями аграрних нот та активно використовувати цей інструмент для розвитку своїх господарств», — зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
Своєю чергою, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький наголосив на важливості нових фінансових інструментів для стимулювання розвитку аграрного сектору:
«Сьогоднішнього рівня фінансування недостатньо для динамічного розвитку аграрної галузі, хоча воно й закриває нагальні потреби. Попри війну показники фінансування залишаються стабільними, але не дають нового поштовху, необхідного для покриття інфляції та підтримки зростання перспективних напрямів. У такій ситуації аграрні ноти можуть стати черговим імпульсом додаткового фінансування та сприяння розвитку і перетворення пасивів підприємств в актив».
Як аграрні ноти вплинуть на український ринок
Потужний потенціал аграрних нот, як еволюціонованого інструменту фінансування, відзначив Кирило Мухомедзянов, керівник проєкту IFC «Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу», який впроваджується IFC у партнерстві із Швейцарською конфедерацією:
“Аграрні ноти стали наступним кроком після аграрних розписок та обумовлені запитом ринку – як з боку агровиробників, так і кредиторів. Існувала потреба у фінансовому інструменті нового рівня: електронного та з розширеною дією на нові сектори – тваринництво та первинна переробка, оскільки розписки переважно використовувалися у рослинництві. У березні 2025 року була видана перша аграрна нота. Тепер, якщо ринок відчує реальні переваги аграрних нот як основного інструменту для фінансування оборотного капіталу, то відбудеться природний та поступовий перехід від аграрних розписок до нового, більш досконалого інструменту».
Натомість радниця ЮФ INTEGRITES Олена Савчук наголошує, що 90% аграрних розписок були видані малими та середніми агровиробниками. Тому цілком імовірно, що аграрні ноти залишаться нішевим інструментом фінансування, який буде помічним переважно для невеликого бізнесу. Для великих гравців та інвесторів усе ж основним методом залучення інвестицій залишатиметься торгове та проєктне фінансування у формі кредитування та капітальних інвестицій. Проте переведення аграрних розписок у бездокументарну форму, безперечно, є кроком вперед. Це потенційно зможе пожвавити ринок, особливо зважаючи на можливість залучати іноземних інвесторів через кореспондентські відносини між Центральним депозитарієм цінних паперів та іноземними депозитарними установами.
Ключова причина повільного старту — новизна аграрної ноти і доналаштування інтеграцій з публічними реєстрами. Аграрії традиційно орієнтуються на звичні для себе інструменти: банківські кредити, аграрні розписки, товарне фінансування, розповіла для нашого видання членкиня правління ПАТ “Національний Депозитарій України” Марина Адамовська.
Аграрна нота потребує детальних роз’яснень, зокрема щодо роботи в електронних кабінетах реєстру аграрних нот і поступового формування ринкової практики використання цього інструменту.
Ми бачимо, що багато аграріїв тільки починають відкривати для себе цю можливість, а фінансові посередники та інвестори ще вибудовують процедури для роботи з нотами. В реєстрі аграрних нот уже є ноти, що видані під забезпечення угод, які показали, що інструмент працює, і працює ефективно. Ми бачимо, що аграрії, які вже скористалися аграрними нотами, отримали можливість залучити додаткове фінансування і розширити свої джерела капіталу. Саме ці перші користувачі зараз формують нову практику і стають прикладом для ринку.
“Ми переконані, що з подальшим накопиченням досвіду використання аграрних нот агровиробниками та кредиторами в їх бізнес моделях, аграрна нота стане звичним і затребуваним інструментом фінансування в агросекторі, адже її потенціал справді великий.” – коментує Марина Адамовська.
Президент ВГО «Українська аграрна конфедерація» Леонід Козаченко у коментарі виданню AgroPolit.com зазначив, що підтримує запровадження аграрних нот, оскільки фермери страждають від нестачі кредитних коштів.
Інструмент цікавий. Аграрні ноти – це додаткова гарантія для тих, хто дає кошти в тому, що їх повернуть. Кошти зараз дуже потрібні аграріям. Через війну, у рази погіршились умови отримання кредитів. Не кажучи вже про вартість кредитів, які за сторічну історію не були такими дорогими, як сьогодні. Аграрії, при діючій програмі «5 – 7 – 9», змушені отримувати кредити під 20, 25 і навіть 30%. Коли створюють інструмент, який гарантує повернення коштів після отримання врожаю кукурудзи або пшениці, з’являться додаткова можливість для кредитування. Ми це підтримуємо», – зазначив Козаченко.
Що вигідніше: кредит, аграрна розписка чи аграрна нота
Аграрні ноти і банківське кредитування — це не конкуренти, а, скоріше, взаємодоповнюючі інструменти. Аграрна нота не заважає розвитку банківського кредитування і не витісняє його. Вона створює для аграріїв додатковий вибір і відкриває ще один канал доступу до фінансування. Це дуже добре, бо чим більше варіантів має фермер, тим більш гнучко він може будувати свою фінансову стратегію, вважає Марина Адамовська.
Банк — це класичний, зрозумілий для більшості аграріїв партнер, але банківське кредитування часто передбачає жорсткі вимоги до застави, фінансової історії, певний пакет документів і час на погодження.
Аграрна нота, у свою чергу, дозволяє швидше залучати кошти, залучати декількох інвесторів, вийти напряму на ринок капіталу, а також запропонувати більш гнучкі умови. Для когось цей інструмент може бути вигіднішим, особливо якщо фермер, наприклад, не має доступу до банківського кредиту або шукає альтернативне джерело фінансування.
Що саме вигідніше — залежить від конкретної ситуації: обсягу фінансування, умов, термінів, доступності. Часто для аграрія оптимально використовувати обидва інструменти одночасно — наприклад, частину фінансування залучати в банку, а частину — через аграрну ноту.
Ми дивимось на аграрну ноту не як на конкурента банків, а як на додатковий сервіс, який розширює фінансові можливості агросектору. Більше вибору для аграрія — це завжди добре для ринку.
Як можна користуватися аграрними нотами
Оскільки законодавство не деталізує конкретні бізнес-моделі, це створює простір для розробки власних. Базовою є модель “агровиробник-кредитор”, де виробник видає ноту (товарну або фінансову) в обмін на товари чи гроші від кредиторів, якими зазвичай виступають дистриб’ютори, постачальники, банки, трейдери, переробники. Виконання аграрної ноти здійснюється боржником шляхом передачі сільськогосподарської продукції (товарна нота) або перерахування грошових коштів (фінансова нота), пояснює Наталія Шевченко, провідна юристка EY Ukraine.
Є моделі “на виконання” та “на забезпечення”. У першому випадку аграрна нота використовується для розрахунку за договором; зобов’язання за договором трансформується в зобов’язання за аграрною нотою; кредитор може змінюватись, якщо це передбачено ступенем оборотоздатності аграрної ноти. У другому випадку аграрна нота виступає як додаткова гарантія виконання зобов’язання за договором, яке при цьому не припиняється; нота виконується лише у разі невиконання основного зобов’язання.
Окрім того, аграрна нота може бути самостійним об’єктом цивільних прав – купуватися/продаватися, передаватися в заставу, обмінюватися, даруватися тощо».
Наталія Шевченко зазначила, що моделі використання аграрних нот можуть поєднуватися протягом строку функціонування аграрної ноти з урахуванням потреб кредитора та ступеню оборотоздатності аграрної ноти. Наприклад, отримавши аграрну ноту як розрахунок за договором, кредитор може в подальшому продати таку аграрну ноту з метою швидкого отримання коштів або розрахуватись нею за іншим договором або отримати фінансування під заставу такої аграрної ноти.
Аграрна нота оформлюється виключно в електронній формі без участі нотаріуса, з обов’язковою реєстрацією у Національному депозитарії України. Вона чітко визначає: обсяг зобов’язання, строк виконання, відповідальність за порушення, пояснила заступниця начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області Юлія Мороз. Механізм простий: фермер укладає договір із кредитором, реєструє аграрну ноту, отримує кошти, а після збору врожаю – виконує зобов’язання. Якщо зобов’язання не виконано – кредитор може стягнути продукцію, що була предметом застави.
Хто може видати аграрну ноту
Право видавати аграрні ноти мають особи, яким належить право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування нею, зокрема, для виробництва або здійснення переробки сільськогосподарської продукції.
У разі якщо право власності на земельну ділянку або право користування нею належить двом і більше особам, аграрна нота видається такими особами спільно, вони несуть солідарну відповідальність за невиконання зобов’язань.
Сільськогосподарський кооператив, який не має у власності або користуванні земельної ділянки сільськогосподарського призначення, може видавати аграрні ноти, якщо хоча б один член такого кооперативу має у власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування такою земельною ділянкою. Такий член сільськогосподарського кооперативу має надати згоду на видачу аграрної ноти та несе солідарну відповідальність за зобов’язаннями за такою аграрною нотою.
Фермери, які працюють на землі в довгостроковій оренді, також можуть видавати аграрні ноти. Важливо, що основним активом для видачі аграрної ноти є не обов’язково власність на землю, а перспектива майбутнього врожаю або іншого аграрного продукту (у тому числі продукції переробки чи тваринництва, що передбачено законом), який буде забезпеченням виконання зобов’язань.
Щодо фермерських господарств із кількома власниками — механізм аграрної ноти передбачає чітке визначення боржника, тобто особи, яка видає ноту і бере на себе зобов’язання. В зазначеному прикладі такою особою буде саме фермерське господарство. Але якщо того вимагають, наприклад, установчі документи, рішення про видачу ноти може прийматися саме власниками або потребувати їх погодження, також може визначатися відповідальна особа, яка діє від імені господарства і підписує відповідні договори.
Юридично зобов’язання, що виникають із аграрної ноти, лежать саме на боржникові, а от власники або засновники такого товариства можуть нести різну відповідальність за зобов’язаннями товариства, в залежності від його організаційно-правової форми.
Допускається, що аграрна нота може бути видана кількома боржниками в силу обставин, в такому випадку вони всі зазначаються в реквізитах аграрної ноти, несуть солідарну відповідальність перед кредитором, а з Реєстром аграрних нот взаємодіє їх спільний представник.
Статтею 4 закону “Про аграрні ноти” встановлено заборону окремим категоріям осіб бути учасниками відносин за аграрними нотами (зокрема, особам, пов’язаним з державою-агресором, або до яких застосовані санкції, наявним в переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції та інші). Положення про Реєстр аграрних нот, затверджене НКЦПФР, встановлює правові наслідки порушення вищевказаних вимог.
Що потрібно для того, щоб видати аграрну ноту
Оскільки аграрна нота є цінним папером, то для забезпечення її депозитарного обліку необхідним є здійснення підготовчих дій:
- кредитор повинен завчасно подбати про укладення договору з депозитарною установою та відкриття рахунку в цінних паперах, на яку буде в подальшому зарахована аграрна нота (крім випадку наявності у нього такого рахунку);
- боржник повинен укласти договір з Центральним депозитарієм (крім випадку наявності у нього такого договору). Також необхідним буде подання відповідного розпорядження та документів для проведення операцій, пов’язаних із зарахуванням аграрної ноти до системи депозитарного обліку.
Для заповнення та узгодження реквізитів аграрної ноти, а також ініціювання процесу її видачі боржник та кредитор повинні відкрити електронні кабінети в Реєстрі аграрних нот. Центральний депозитарій перевіряє реквізити аграрної ноти через електронну взаємодію з державними реєстрами, після цього передає інформацію щодо реквізитів аграрної ноти до депозитарної системи та забезпечує зарахування аграрної ноти на рахунок у цінних паперах кредитора.
Що може бути предметом застави для аграрних нот
Законом дозволено використовувати для забезпечення аграрної ноти різну сільськогосподарську продукцію: зернові, технічні культури, продукцію тваринництва, перероблену сировину. Це значно розширює можливості малих і середніх господарств, які не мають вільної землі чи нерухомості, але можуть забезпечити виконання зобов’язань продукцією.
Новий закон вперше дозволяє надавати в заставу продукцію тваринництва. Це, мабуть, одне із основних побажань, яке ринок намагався просувати від самого запровадження інструменту аграрних розписок в Україні. Справа в тому, що дотепер аграрні розписки могли стосуватися лише рослинництва, і в заставу надавався тільки майбутній врожай, а тваринництво було виключено з обсягу покриття.
Аграрні ноти зможуть покривати не тільки врожай за один рік, а видаватися на кілька маркетингових періодів і, відповідно, виконуватися частинами.
Передбачається, що новий закон захищатиме власників землі від рейдерства, адже він встановлює заборону передавати в заставу за аграрними нотами земельні ділянки сільгосппризначення та їх стягнення на користь кредиторів.
Як скористатися аграрною нотою
- Агровиробник видає аграрну ноту (реєструє в Національному депозитарії), яка підтверджує його зобовʼязання після збору врожаю або поставити сільськогосподарську продукцію, або сплатити кошти;
- Кредитор приймає цю ноту, надаючи агровиробнику необхідні ресурси (грошові кошти, насіння, 33Р, обладнання, тощо);
- З настанням строку виконання зобов’язань агровиробник постачає сільськогосподарську продукцію (у випадку товарної аграрної ноти) або сплачує кошти з відсотками (у випадку фінансової аграрної ноти);
- Після виконання зобовʼязань нота припиняється в Реєстрі.
Як функціонує Реєстр аграрних нот
Держателем та адміністратором Реєстру аграрних нот є Центральний депозитарій цінних паперів, який також забезпечує щоденний обмін інформацією між Реєстром та системою депозитарного обліку.
Реєстр аграрних нот забезпечує взаємодію та обмін інформацією з державними реєстрами, а також взаємодію з автоматизованою системою виконавчого провадження для забезпечення оперативного пред’явлення спеціальної виписки з Реєстру до примусового виконання.
Реєстр аграрних нот має електронні кабінети для всіх учасників відносин за аграрними нотами, які матимуть функціонал, необхідний для реалізації ними своїх прав та обов’язків.
До яких ризиків треба бути готовими при користуванні аграрними нотами
Адвокат Сергій Клюца розповів про ключові ризики, які закладені в аграрні ноти і зазначив, що вони не передбачають видачу фізичного документу на руки.
На руках папір, який буде зватися аграрна нота ви не будете тримати. Єдине, що ви зможете отримати фізично – це видрук з відповідних електронних реєстрів. Це може бути оформлено у вигляді витягів, або скріншотів такої інформації.Треба повірити, що циферки, які будуть відображені в системі державних реєстрів залишаться незмінними і захищеними. Це не дивно, все йде до цифровізації», – зазначив Клюца.
Адвокат повідомив, що аграрні ноти, на відміну від розписок, мають відображатися у бухгалтерському обліку, тому вони є менш гнучкими при зміні власника та інших операціях.
За словами експерта, аграрні ноти можуть бути з фіксованою сумою, або з нефіксованою з посиланням на відповідні коефіцієнти. Сума, яка стягуватиметься за аграрною нотою, буде обраховуватися системою автоматично. Якщо без участі людини має бути визначена сума стягнення, то і коефіцієнти мають застосовуватися автоматично.
“Товарні аграрні ноти є майже повним аналогом товарної аграрної розписки. Однак лише аграрні ноти передбачають можливість конвертувати зобов’язання за товарною аграрною розпискою у фінансове зобов’язання. Правила конвертації мають бути визначені заздалегідь в момент отримання аграрної ноти. Якщо товарна аграрна нота є невиконаною в день, коли вона мала бути виконана добросовісно боржником, то кредитор має право застосувати опцію конвертації і тоді товарна аграрна нота перетвориться у фінансове зобов’язання с фіксованою сумою платежу», – зазначив фахівець.
За його словами, відповідна процедура стає примусовою для агровиробника. Ще одним ризиком є те, що наразі немає жодної біржі, яка б хотіла торгувати товарними аграрними нотами, але така можливість закладена для подальшого розвитку цього інструменту.
Аграрні ноти можуть бути як із фіксованою сумою, так і з нефіксованою, де сума, що підлягає поверненню, визначається за формулою розрахунку суми зобов’язання. В ці формули можуть бути закладені, наприклад, індекс інфляції, курсу валюти тощо, що дає змогу адаптувати суму боргу відповідно до об’єктивних економічних умов.
Отже, так, сума боргу за аграрною нотою може змінюватися з часом. Це не означає, що борг «різко зросте» без пояснень — навпаки, такий механізм робить фінансові умови більш справедливими і прозорими для обох сторін. Агровиробник і кредитор заздалегідь погоджують, за якими формулами і коефіцієнтами відбуватиметься коригування суми.
Наприклад, якщо нота прив’язана до індексу інфляції, то сума боргу коригується відповідно до рівня інфляції, щоб зберегти реальну вартість зобов’язання”, – додала Марина Адамовська.
Наразі чітко не встановлено, хто перевіряє достовірність інформації, внесеної нотаріусом при видачі аграрної ноти, а також, яку відповідальність він несе за недбалість. У випадку аграрних нот незрозуміло, що робити, коли перевірка буде неправдива і потягне за собою недійсність аграрної ноти, закон питання не вирішує. Ризик покладається на кредитора, який може отримати документ, який у подальшому опиниться недійсним, додав Клюца.
Важливо розуміти: аграрна нота — це цінний папір, що посвідчує безумовне зобов’язання боржника, забезпечене заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти кредитору. Якщо фермер залучив кошти, де заставою є майбутній врожай, а врожаю не зібрав, зобов’язання все одно залишаються. Саме тому важливо структурувати угоду грамотно — передбачати страхування, гарантії, можливі ризики, – констатує Марина Адамовська.
Але тут виникає ще один аспект проблеми, на якому акцентував увагу Леонід Козаченко. За його словами, в умовах повномасштабної війни держава повинна відповідати за ризики перед банками, оскільки аграрій може втратити врожай через бойові дії.
“Це електронний формат. Зараз більшість людей має в кишені «Дію». Аграрні ноти – це серйозний електронний документ, який приймають у нас. Для аграріїв цифровий формат проблемою не буде. Проблемою є ситуація, коли аграрій візьме кредит, а урожай знищить ворог. Тоді держава повинна покрити збитки банку», – зазначив експерт.
Важливо, що умови ноти не можуть змінюватись довільно новими держателями. Права та зобов’язання фермера визначені в ноті на момент її видачі, і вони залишаються незмінними, незалежно від того, хто зараз є власником ноти, або бути змінені, але виключно за згодою всіх сторін. Іншими словами, держателі нот не можуть «переписати» боргові умови або підвищити вимоги до фермера без погодження цих змін із самим фермером.
Втім, переуступка ноти означає, що фермер тепер має справу з іншим кредитором або інвестором, і йому важливо зберігати комунікацію та виконувати зобов’язання вчасно, щоб уникнути непорозумінь.
Тож головний ризик полягає в тому, що агровиробник повинен уважно стежити за своїми зобов’язаннями і мати чітке розуміння умов виданих ним аграрних нот, а також підтримувати відкритий діалог з держателями, незалежно від того, хто вони є. Але щодо зміни умов — тут все чітко регламентовано і захищено законодавством.
На що ще слід звернути увагу у законі про аграрні ноти
Обіг аграрних нот у системі депозитарного обліку потребуватиме від аграріїв більшої підкованості в плані взаємодії з інфраструктурою ринку. Потрібно не тільки розумітися на відкритті та функціонуванні рахунків у цінних паперах, а й взаємодіяти із професійними учасниками цього ринку, зокрема депозитарними установами, а у перспективі — також і гравцями на вторинному ринку.
У новому законі наразі є певні суперечності із законодавством, яке регулює пріоритети обтяжень майна, і парламенту потрібно буде попрацювати над їх усуненням. Чинне законодавство не надає жодної переваги саме аграрним розпискам і встановлює пріоритет не за типом інструменту, а за часом його внесення до реєстру обтяжень. Тож кредиторам варто буде проаналізувати свої наявні та майбутні вимоги до боржників на предмет захисту їхнього пріоритету і приділяти ретельну увагу структуруванню обтяжень у разі множинності вимог.
Питання викликає й порядок звернення стягнення за аграрними нотами. Агровиробникам, що є потенційними боржниками за нотами, варто звернути увагу на те, що підтвердженням безспірності вимог кредитора за аграрною нотою буде просто відсутність запису в РАН про припинення зобов’язань за нею (повністю або частково). Тобто від кредитора не надійдуть жодні підтвердні документи (втім, наразі це положення суперечить чинному законодавству щодо порядку здійснення примусового стягнення у безспірному порядку).
Якщо врожаю виявиться недостатньо для задоволення вимог кредитора, він буде вправі стягнути на свою користь іншу агропродукцію боржника з цієї самої земельної ділянки, приміщень, територій, виробничих потужностей і не очікувати наступних урожаїв, як це відбувається зараз. Водночас кредитор матиме право вимагати дострокового виконання зобов’язань за аграрною нотою та звернення до суду за стягненням іншого майна боржника, штрафних санкцій (штрафу та пені) та витрат. Така можливість теоретично існувала й за класичними аграрними розписками, але чітко закріпили її лише в новому законі.
Також варто зважати, що закон забороняє одночасне використання аграрних нот з аграрними розписками одним і тим самим боржником щодо одного і того самого предмета застави. Тобто фактично сторонам потрібно обрати один спосіб оформлення відносин — або паперовий, або електронний.