Новини / Техніка     03 квітня 2020 11:02

Ефективна сівба ранніх зернових: практичний досвід PÖTTINGER TERRASEM

На полях ТОВ «Ічнянське» (Чернігівська область) значні площі займають озимі зернові. Також цієї весни у господарстві посіяли ранній ячмінь. Вже впродовж трьох років тут використовують 6-метрові зернові сівалки PÖTTINGER TERRASEM Fertilizer, оснащені функцією припосівного внесення добрив та системою контролю висіву. Генеральний директор господарства «Ічнянське» Микола Копил стверджує, що агрегати оптимально виконують свої завдання, забезпечуючи водночас продуктивний та якісний висів.

Посівна–2020

Цьогорічна посівна кампанія запам’ятається вітчизняним агровиробникам надовго. Адже працювати доводиться на фоні жорстких карантинних заходів по всій країні. Микола Анатолійович наголошує на тому, що у господарстві дотримуються вимог карантину, однак усі площі будуть засіяні.

«Ми ретельно дотримуємося усіх вимог карантину, пов’язаного з епідемією коронавірусу. Однак потрібно розуміти, що земля не чекатиме. Весняний день рік годує. Наша місія — забезпечити країну продовольством, а людей — заробітною платнею. Навіть у часи війни люди сіяли та збирали врожай. Ми зробили все, щоб мінімізувати ризики зараження наших працівників. Заборонено збиратися більш ніж двом особам. Усі робітники забезпечені масками, антисептиками та рукавичками», — стверджує він.

Технічний вибір

У господарстві «Ічнянське» вже впродовж багатьох років поспіль практикують найсучасніші технології разом із застосуванням відповідної техніки.

«Уся наша техніка обладнана навігаційними системами. Ми рухаємося в напрямку точного землеробства і вже пробуємо цілковито здійснювати сівбу за результатами аналізу складу ґрунту», — каже пан Копил.

Застосування зернових сівалок PÖTTINGER TERRASEM, за словами Миколи Анатолійовича, дало змогу оптимізувати сівбу зернових культур як у плані продуктивності, так і дотримання технології.

«Ці сівалки можуть сіяти на швидкості до 15 км/год. Однак ми звертаємо головну увагу не на швидкість сівби, а на якість, залежно від стану поля. Загалом наші 6-метрові сівалки з усіма технологічними зупинками засівають в середньому по 100 га впродовж 17–18 годин», — ділиться генеральний директор господарства «Ічнянське».

Микола Копил акцентує увагу на тому, що PÖTTINGER TERRASEM чітко витримують задані налаштування, зокрема відстань між рослинами у рядку і глибину висіву, крім того, відмінно показують себе датчики контролю висіву, виключаючи таке негативне явище, як просіви.

У конструкції PÖTTINGER TERRASEM Fertilizer відмінно реалізована функція припосівного внесення мінеральних добрив, що дає змогу забезпечити швидкий старт пшениці та ячменю й отримати міцні сходи.

«З осені під пшеницю вносимо карбамід на глибину до 15 см. Рослини його використають пізніше, коли дозріє коренева система. Завдяки тому що добриво сховали в землю, азот не буде втрачено. Високу ефективність показує внесення NPK 8:20:30. Як підживлення на пшениці ми використовуємо сульфат амонію та аміачну селітру. Наступні обробітки мікродобривами провадимо для того, щоб створити комфортні умови вегетації рослинам, підвищити якість зерна і захистити посіви», — пояснює Микола Копил.

Відповідно, на полях господарства, незважаючи на посушливі умови вегетації рослин, вдається стабільно нарощувати врожайність ранніх зернових, яка сягає 70–75 ц/га «на коло». Значну роль у отриманні гарантованого результату, на думку генерального директора, відіграє чітка робота посівних комплексів PÖTTINGER TERRASEM.

Поради експерта

Як ефективно посіяти ранні зернові?

Володимир Мірненко, технічний експерт компанії «Пьотінгер Україна»:

— Весняна посівна — це завжди компроміс між вологістю та фізичною стиглістю ґрунту. Занадто рання сівба означає роботу з фізично нестиглим холодним ґрунтом. Пізня — втрату наявної вологи та скорочення вегетаційного періоду. Основна проблема полягає навіть не у визначенні оптимального строку посіву, а в тому, що цей строк надзвичайно короткий. З кожним роком ми дедалі більше відчуваємо наслідки глобального потепління, оптимальні терміни весняної посівної скорочуються. Іноді це буквально два-три дні. Для більшості господарств встигнути відсіятися за цей час просто неможливо. На щастя, можливості сучасної техніки можуть мінімізувати негативні впливи та подовжити оптимальні строки сівби.

Фактор 1. Знижуємо тиск на ґрунт

Фізично нестиглий ґрунт не здатний утримувати зовнішній тиск. Важка техніка спричиняє переущільнення ґрунту. При цьому зменшується частка повітряних пор і виникає ризик кисневого голодування рослин. Також збільшується частка мікропор — це пори настільки малого діаметру, що вода, яка в них міститься, стає недоступною для кореневої системи рослин. Коли настає спека, то переущільнені частки ґрунту «спікаються на камінь». Важливо розуміти, що цей негативний ефект створює не вага машини, а її тиск на ґрунт. Вага трактора чи посівного комплексу говорить про його металомісткість та надійність, але зовсім не означає високого тиску на ґрунт. 300-сильний трактор на звичайній 710-й гумі спричинятиме тиск близько 1,2 кг/кв. см. Той самий трактор, але зі спареними колесами — всього лише 0,75 кг/кв. см. Посівний комплекс PÖTTINGER TERRASEM — один із найбільш металомістких у своєму класі. Його вага на 20% більша у порівнянні з аналогічними машинами, представленими на ринку. Але разом з тим площа опори на ґрунт більша на 40%. Попри високу вагу PÖTTINGER TERRASEM — одна з найбільш щадних машин у плані тиску на ґрунт, який є меншим на 20% у порівнянні з основними конкурентами.

Порада 1.

Техніка з меншим тиском на ґрунт зможе раніше вийти в поле без негативних наслідків для структури ґрунту.

Фактор 2. Підвищуємо прохідність

Фізично нестиглий ґрунт (особливо це стосується ґрунтів з високим відсотком глини та мулу) має високу схильність до залипання. Технологічні зупинки займають багато часу та значно знижують продуктивність посіву. Щоб збільшити прохідність посівного комплексу, його раму потрібно підняти, а робочі органи максимально розтягнути вздовж конструкції. Компактні конструкції з низькою рамою зазвичай мало підходять для раннього посіву.

Окремо слід звернути увагу на конструкцію висівної секції. Збільшення міжряддя дійсно збільшує прохідність, але підвищує конкуренцію в рядку між рослинами та знижує потенційний врожай. Збільшення відстані між першим та другим рядом сошників може збільшити прохідність висівної секції без провокування конкуренції поміж рослинами. Якщо ряди розтягнуті за рахунок тримачів сошника різної довжини на одному валу кріплення, то тиск на них буде різним, а, відповідно, різною буде і глибина закладання насіння. Єдиним варіантом значно розвести ряди сошників без негативного впливу на дотримання глибини посіву є встановлення двох валів кріплення та використання тримачів сошника однакової довжини. У конструкції PÖTTINGER TERRASEM сошники мають тримачі однакової довжини, а ряди розведено на 320 мм.

Порада 2

Техніка, в якої робочі органи розтягнуті вздовж конструкції, зможе зайти в поле раніше та працювати без забивання.

Фактор 3. Прогріваємо ґрунт

З огляду на зміни клімату аграрії звертають більше уваги на сорти з довшим періодом вегетації та потенційно вищим врожаєм. Для повного використання літа пізньостиглі сорти висівають якомога раніше. Проте, це не завжди виправдано, адже для кожної культури є своя допустима та оптимальна температура для проростання. Навіть якщо техніка зможе фізично посіяти у холодний ґрунт, ранніх сходів чекати не варто. Рослина проросте лише тоді, коли ґрунт прогріється до рівня допустимої температури для цього.

Насіння, покладене у холодний ґрунт, проростає не дружно та ослабленим. Період вегетації неможливо подовжити за рахунок часу, коли посівний матеріал лежить у холодній землі й не починає вегетацію. У зв’язку зі зміною клімату звертати увагу на сорти з довшим періодом вегетації варто, проте робити це потрібно обережно та на невеликих площах як експеримент.

Комплексний підхід універсального посівного комплексу PÖTTINGER TERRASEM передбачає проведення за один прохід передпосівного обробітку, внесення добрив, посіву та закриття вологи. Передпосівний обробіток активізує газообмін ґрунту в посівному горизонті та пришвидшує прогрівання.

Порада 3

Повноцінний обробіток посівного горизонту перед посівом дозволяє ґрунту прогрітися до оптимальної температури для проростання на один-два тижні раніше в порівнянні з прямим посівом у необроблений ґрунт.

Фактор 4. Збільшуємо продуктивність

Попри всі технологічні можливості сучасної техніки збільшити оптимальний період для весняної посівної він однаково лишається коротким. За цей час потрібно встигнути посіяти все, а отже, техніка повинна бути максимально продуктивною. Збільшувати продуктивність сівалки за рахунок більшої робочої ширини ми можемо лише до певної міри. Більша ширина захвату означає більше непродуктивного часу на розвороти (особливо на полях неправильної форми), більше проблем з транспортуванням, а найголовніше — гірше копіювання поверхні поля та гірше дотримання глибини посіву. Щоб не зачіпати лінії електропередач, посівний комплекс на тралі має бути до 4 м у висоту (з урахуванням маркерів), а, отже, його робоча ширина має бути не більшою ніж 9 м.

Підвищення продуктивності за рахунок більшого бункера і меншої кількості зупинок для завантаження також має свої обмеження. Бункер місткістю 5000 л потребуватиме додаткових опорних коліс. Колеса лишатимуть слід на полі (особливо при ярому посіві), в якому не буде дотримано глибину посіву.

Ще одним фактором збільшення продуктивності є підвищення робочої швидкості сівалки. Щоб сошники дотримували глибину посіву за великої швидкості та великого супротиву ґрунту, вони повинні мати достатній тиск, що створює притискне зусилля (від 100 кг/сошник). PÖTTINGER TERRASEM — високошвидкісний посівний комплекс, вся конструкція якого розрахована на високу якість посіву в широкому діапазоні швидкостей — від 12 до 16 км/год. Тиск на сошник при цьому становить від 40 до 120 кг.

Порада 4.

Для високої продуктивності потрібна робоча ширина до 9 м, бункер близько 5000 л і конструкція, розрахована на високу робочу швидкість.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також