Як вибрати підщепи для інтенсивного яблуневого саду

Інтенсивне садівництво – один із напрямків сільськогосподарської діяльності, що дозволяє на невеликих площах – 2-10 га – отримувати значну кількість плодів, в середньому 45 тонн яблук чи груш з гектара.
Інтенсивний сад на карликових підщепах закладається на тривалий період: для яблуні – близько 20 років, для груші – на 30. 80% комерційного успіху проекту забезпечують якісні саджанці. Велике значення має вибір сортів, та не менш важливо правильно обрати підщепу, адже саме вона визначає більшість параметрів майбутнього саду: урожайність, вступ у плодоношення, висоту дерев, відстань між саджанцями та ін.
В Україні найбільш розповсюджена для яблуні карликова підщепа М-9, також використовують середньорослі – М-26 та ММ-106.
Саджанці на підщепі М-9 потребують опорної системи та зрошення. Всі сорти при дотриманні вимог вирощування саджанців починають плодоносити з двохрічного віку, з 4-5-го року вегетації саду вступають у повне плодоношення (від 45 тонн/га). Загущеність саджанців на гектар – 3500-5600 шт. (залежно від схеми посадки та обраних сортів), а середня врожайність – 45-60 тонн. Висота дерев складає 3-3,5 м, залежно від формування. Підщепа сумісна з усіма сортами.
Що ж краще обрати для майбутнього саду: карликові підщепи чи напівкарликові (середньорослі)?
І. Більшість власників яблуневих садів на середньорослих підщепах встановлюють опорну систему (стовпчики та шпалера). Це дає можливість знизити ризики пошкодження гілок та/або дерев під час несприятливих погодних умов.
ІІ. Зрошення. Відсутність цього важливого елементу в промисловому саду – ризик недоотримання частини урожаю. Коренева система дерев на середньорослих підщепах дещо більша чим у М-9, але якщо рік посушливий, можна очікувати суттєвого зниження урожайності (до 30-50% без зрошення). Товарна якість плодів буде нижчою. Яблука за останні декілька тижнів до збору повинні отримати оптимальну кількість вологи, оскільки вони активно ростуть в цей період і мають бути достатньо соковитими.
ІІІ. Урожайність. Планова урожайність для дерев на середньорослих підщепах – 40 тонн/га. На М-9 – 45-60 тонн/га (залежно від сортів та технологій догляду). Оскільки сади на карликових підщепах оснащені і опорою, і зрошенням, ризики недоотримання урожаю чи пошкодження крони внаслідок природніх факторів набагато нижчі, чим на середньорослих.
- Схеми посадки. Відстань між рядами визначається відповідно до техніки, яка буде використовуватися в саду. Як правило, це 3-4 м – для обох видів підщеп. У ряді ж відстань відрізняється – для М-9 – 0,6-1м, для середньорослих – 2 м. Доводилося бачити в господарствах міжряддя 5 м для середньорослих яблунь, з відстанями між деревами 3 м і загущеністю 660 дерев/1 га. Чи є ефективність в такому саду? Витрати та доходи рахуються з одиниці площі, а не з одного дерева. Оптимальна загущеність є основою для отримання максимального урожаю з одиниці площі. Техніка має бути належного рівня для будь-якого саду, адже від своєчасного та ефективного виконання технологічних процесів в саду залежить кінцевий результат.
- У плодоношення яблуня на М-9 вступає з 2-го року (при належній якості посадкового матеріалу). На середньорослих підщепах – з 4-5-го року, в повне плодоношення – з 6-7 річного віку. Щоб зрозуміти, яку підщепу краще обрати, потрібно порівняти різницю між витратами на догляд додаткових декілька років, та наскільки швидко ми можемо отримати перший урожай/вийти на рівень повного плодоношення.
- Висота дерев на низькорослих підщепах – близько 3-3,5 м, середньрослих – до 4 м. Для забезпечення виконання основних технологічних операцій – обприскування, обрізки та збирання врожаю – доведеться купувати дорожчий набір техніки.
Реалії 2017 року. В деяких областях України дощів не було майже все літо. Без зрошення неможливо отримати велику кількість якісного товарного урожаю. Несприятливі погодні умови у вигляді сильних вітрів та дощів зі зливами завдали деякої шкоди плодовим насадженням. Якісна опорна система нівелює ризики пошкодження дерев та підтримує їх під час навантаження в період плодоношення. Правильно закладений сад – це цілісна система, в якій кожен елемент має велике значення – від правильно обраних сортопідщепних комбінацій до встановлення якісних опорних систем.
Окремим питання є технології ведення саду, зокрема обприскування. Багато садівників в Україні впроваджують біопрепарати в систему захисту від шкідників та хвороб, адже це не лише безпечніше, а й дає можливість знизити собівартість вирощених плодів.
Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва «Ekogarden», власник органічного розсадника родини Лановенко