«Українська зернова асоціація» (УЗА) закликає президента та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на сільгосппродукцію.
Про це йдеться у повідомленні асоціації.
«Українська зернова асоціація вважає, що запровадження так званого механізму мінімальних цін приведе до значного падіння експорту зерна з України і збитків сільгосптоваровиробника», — йдеться у повідомленні.
В УЗА зазначають, що впровадження механізму мінімальних експортних цін може вкрай негативно вплинути на здатність експортерів виконувати зобов’язання, підриває довіру міжнародних партнерів до українських контрагентів, ускладнить планування та фінансування експортної діяльності та водночас знизить конкурентоспроможність українських товарів на світових ринках.
Якщо мінімальні ціни не відповідатимуть світовим ціновим трендам, це знищить конкуренцію на українському ринку зерна і призведе до його надмірної зарегульованості та створить нові широкі можливості для корупції, додали в УЗА.
«Впровадження мінімальних цін фактично знищить систему форвардних контратків і приведе до невизначеності на ринку стосовно виконання зобов’язань експортерами і на купівлю зерна. Як відомо, багато виробників укладають з експортерами форвардні угоди на майбутній врожай по визначеній ціні. Без форвардних контрактів товаровиробники будуть позбавлені джерел фінансування своєї діяльності, а експортери не матимуть впевненості щодо майбутніх цін та обсягів продажів, що ускладнює планування виробництва та експорту. Це може призвести до неефективності та збільшення витрат як товаровиробника, так і експортерів», — зауважили в УЗА.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила законопроєкти №10168-2 та 10169-2, якими вносяться зміни до Податкового та Митного кодексів щодо вдосконалення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів. Цими документами визначаються мінімальні експортні ціни на агропродукцію, в першу чергу, на зернові та олійні.
Мінагрополітики очікує, що запровадження законів створить механізми для боротьби з тіньовим експортом зернових та олійних культур. Мінімальні ціни після вступу в дію законів визначатимуться на основі розроблених міністерством методик щомісяця 10 числа.
У травні Україна експортувала 5,5 млн т зернових, що на 2 млн т більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомило Мінагрополітики з посиланням на дані Держмитслужби. За травень Україна експортувала 1,65 млн т пшениці, 0,2 млн т ячменю та 3,7 млн т кукурудзи. Це на 12% менше ще потужнішого показника попереднього місяця, проте перевищує результат травня 2023 року на 2 млн т (зростання в річному вимірі в 1,6 раза).
У червні Мінагрополітики прогнозувало, що у наступному маркетинговому році Україна може експортувати понад 60 млн т зернових та олійних культур і продуктів їхньої переробки.
Нові правила, що забороняють експорт української сільськогосподарської продукції нижче за офіційні мінімальні ціни, почнуть діяти не раніше серпня.
Новий механізм експортних цін поширюватиметься на постачання пшениці, кукурудзи, олії, соєвих бобів, ріпаку та деяких інших сільськогосподарських товарів.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!