Новини / Ринок землі     15 грудня 2020 11:40

До проєкту про земельну децентралізацію вже подано понад 1 тис поправок

Чергові поправки до законопроекту №2194, подані цього тижня, стосуються унеможливлення набуття власності на сільськогосподарську землю іноземними громадянами

Два тижні тому, 2 грудня, парламент направив на повторне друге читання законопроєкт №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (т.з. проєкт про земельну децентралізацію). До другого читання до документу було подано близько 1 тис поправок, але повторне друге читання надало можливість подання додаткових уточнень до проєкту.

Цього тижня поправки, розроблені експертами Всеукраїнської аграрної ради та програми USAID з аграрного та сільського розвитку, подані до парламенту народним депутатом Олегом Тарасовим. Вони спрямовані на унеможливлення набуття земель сільгосппризначення у власність іноземними громадянами.

Зокрема, пропонується частину 5 статті 22 Земельного кодексу України викласти у такій редакції: «Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам. Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу».

Статтею 130 Земельного кодексу передбачається, що купувати землю зможуть лише юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади. Іноземцям та іноземним юридичним компаніям заборонено купувати землі с/г призначення доки інше не буде вирішено на референдумі.

Крім того, пропонується повернути до Ст. 82 Земельного Кодексу частину про те, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення, отримані у спадщину юридичними особами, які відповідно до цього Кодексу не можуть набувати їх у власність, підлягають відчуженню протягом одного року.

А також додати частину 3: «У разі зміни цільового призначення земельної ділянки несільськогосподарського призначення з віднесенням такої  земельної ділянки до категорії земель сільськогосподарського призначення, власником якої є особа, яка відповідно до положень цього Кодексу не може набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, така земельна ділянка підлягає відчуженню протягом одного року».

ЧитайтеПродав агробізнес: куди вкласти кошти

Таким чином, усувається навіть примарна можливість набувати у власність сільськогосподарські землі через «схему» зміни їх цільового призначення спочатку на несільськогосподарські, а потім, після їх скуповування, знову на сільськогосподарські.

Також запропоновано додатково врегулювати питання з ділянками особистих селянських господарств – повернути слово «України» до частини 1 статті 33 та до частини 1 статті 131 Земельного кодексу України. Через його відсутність створюється «шпаринка» щодо набуття земель у власність іноземними громадянами.

Окрім цього, подані поправки додатково врегульовують питання набуття права власності на земельні ділянки на підставі інших цивільно-правових угод і питання земель заповідників та історико-культурного значення.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що площі під соняшником у 2021 році можуть сягнути майже 7 млн га.

Читайте також