До 1 березня 2025 року потрібно подати плани насіннєвих посівів перехреснозапильних культур

Сільськогосподарські виробники зобов’язані подати план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування посівів до 1 березня 2025 року.
Про це говориться у повідомленні Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Культури, що підлягають ізоляції під час вирощування
До таких культур відносяться:
- жито
- гречка
- кукурудза
- сорго зернове, цукрове, кормовий буряк
- соняшник
- ріпак
- боби
- тритикале
- інші
Ці культури потребують дотримання норм просторової ізоляції під час вирощування, аби захистити їх від небажаного перехресного запилення іншими видами чи сортами.
Переваги для суб’єктів насінництва та розсадництва
Згідно із законодавством України, суб’єкти насінництва мають право на перевагу в розташуванні посівів перехреснозапильних культур. Це дає їм можливість вимагати відшкодування збитків у разі перехресного запилення їх посівів іншими сортами, якщо порушуються їх права на ізоляцію.
Угода про ізоляцію та захист посівів
Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів передбачає, що після подачі плану-схеми, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати споріднені рослини на меншій відстані, ніж передбачено нормами просторової ізоляції. У разі порушень можуть бути укладені угоди про невисівання споріднених культур та взаємні гарантії щодо знищення падалиці, що може призвести до небажаного запилення.