Новини / Ринок землі     09 жовтня 2019 16:33

Депутати коригують законопроєкт про ринок землі: що буде змінено

В аграрному комітеті Верховної Ради триває робота над законопроєктом про обіг земель. Зокрема депутати планують заборонити продаж землі іноземцям, зменшити ліміт щодо концентрації сільгоспугідь в одних руках та прописати мінімальну оціночну вартість землі.

Про це розповів заступник глави фракції «Слуга народу», член аграрного комітету Верховної Ради Дмитро Соломчук, повідомляє Obozrevatel.

Земля та іноземці

Згідно із пропонованим урядом проєктом закону, в разі відкриття земельного ринку право купувати землю отримують компанії, котрі зареєстровані за українським законодавством, але власниками яких можуть виявитися іноземці. Наразі парламентарі переглядають цей пункт.

«Це проєкт закону Кабміну, вони його дуже швидко зробили. Не знаю і не хочу коментувати. Ми в комітеті розглядаємо його, спілкуємося з експертами, населенням, уже більше 30 днів. Моя позиція як народного депутата і великої кількості колег зі “Слуги народу” – якщо там написано юрособа, то в дужках повинен бути зазначений бенефіціар – українець, який проживає в країні останні 5 років», – розповів Дмитро Соломчук.

Читайте: Чому уряд планує дозволити продаж землі іноземцям – Михайло Соколов

Ціна землі

Депутати вважають, що в законі має бути прописано мінімальний поріг вартості землі. Мінімальна оціночна вартість становитиме приблизно 25–26 тис. грн. Проте Дмитро Соломчук стверджує, що в Україні не знайдеться людей, які будуть готові продавати свою землю за такою низькою ціною. Депутат прогнозує, що реальна ціна становитиме на початку не менше $3 тис. за 1 га.

«Немає сенсу продавати за тисячу, вже простіше її тоді віддати в оренду. В Україні є домогосподарства, які орендують на рівні 200 доларів за гектар. Коли стане більше конкуренції і з’явиться більше господарств середнього рівня після зняття мораторію, ціна ще й підніметься», – пояснює парламентар.

Обмеження щодо концентрації

У проєкті закону Кабмін пропонує обмежити продаж землі лімітом 210 тис. га на одну компанію, не більше 0,5% землі в межах країни, не більше 15% у межах області. Проте аграрний комітет планує зменшити граничну площу в 10 разів, ввівши поріг – максимум 20 тис. га.

«Ми маємо великі компанії, 500–600 тисяч гектарів. Не повинно бути так, щоб після зняття мораторію фірма, зареєстрована в Києві, платила максимально податки в столиці. Нормальна модель, коли ці 200 тисяч гектарів вони зареєстрували юрособами на території цих ОТГ. Наприклад, 20 тисяч гектарів, не більше. Щоб за ці гроші існувала громада», – наголошує Дмитро Соломчук.

Земля і корупція

Заступник глави фракції «Слуга народу» розповів, що фракція остерігається «чорних корупційних грошей, рейдерських, які є по викупу землі» і хоче цьому запобігти. Наразі в комітеті розмірковують над механізмом, який унеможливить придбання землі за тіньові кошти.

«Були думки, коли людина купує землю, вона повинна обов’язково показувати дохід. Якщо ти приїхав купувати землю з мільйоном доларів, ти покажи – де ти їх знайшов. Така модель зараз розглядається, але вона ще не затверджена на комітеті».

Кредити

На наступний рік у Держбюджеті заплановано 4,4 млрд грн на повернення відсотків за кредитами. За словами Дмитра Соломчука, фермер, який купуватиме земельну ділянку, заплатить орієнтовно 5% річних у гривнях.

«Це гарна ставка, навіть якщо порівнювати зі ставками в Європі, наш варіант набагато цікавіший», – коментує депутат.

Дмитро Соломчук вважає, що парламентарі підтримають законопроєкт, якщо в нього внесуть зміни, і він стане орієнтованим на середні фермерські господарства.

Landlord раніше повідомляв про основні положення законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

Читайте також