Новини / Політика     31 травня 2020 17:01

COVID19: Верховний суд вважає карантин антиконституційним

Пленум Верховного суду України вирішив перевірити чи були карантинні обмеження встановлені у законний спосіб

Пленум Верховного суду України розглянув питання чи не порушують основні права громадян України карантинні обмеження, які були впроваджені за останні два місяці. Результатом стало рішення про звернення до Конституційного суду України із проханням перевірити конституційність встановленого карантином порядку.

Пленум проаналізував один закон та три підзаконних акти, які було прийнято ВР та КМУ за останні два місяці. І дійшов висновку, що не тільки їх реалізація, але й сутність не відповідають Основному закону України.

Мова про незаконне обмеження права особу на свободу пересування, яке закріплено у Конституції. Також пленум ВСУ зазначає, що право громадян вільно залишати територію України може бути обмежено лише законом, а не актами Кабміну. Не має у уряду повноважень і відбирати у громадян право на вільне зібрання.

Читайте: Будемо драти: мінекономіки відповіло бізнесу про перевірки під час карантину 

Крім того, Конституція встановлює для усіх громадян рівні права та свободи. Тому положення щодо самоізоляції осіб старше 60 років або вибіркові дозволи на здійснення підприємницької діяльності суперечать гарантіям Основного закону.

Наразі, суди кількох європейських країнах (наприклад, у Чехії та Румунії)  вже визнали деякі місцеві карантинні обмеження незаконними. Якщо аналогічне рішення прийме український конституційний суд, підприємці матимуть змогу вимагати від влади компенсацій за заборону здійснювати підприємницьку діяльність, недоотримання прибутку, розірвані угоди та ін. Відповідні позови українських підприємців вже надходять у канцелярії українських судів.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про рекомендації щодо запобігання поширення коронавірусу для аграрних підприємств.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також