Новини / Технології     26 лютого 2019 10:27

7-річний досвід точного землеробства по-українськи

1 березня на Agrohub Nitro Marathon Віталій Шуберанський, засновник і директор компанії "ФРЕНДТ", детально і на практиці розкаже про кроки впровадження на агровиробництві точного землеробства.

Я почав займатися сільським господарством 12 років тому, «ФРЕНДТ» заснував в 2012-му. За ці 7 років ми встигли проаудіювати і впровадити елементи точного землеробства у 3000 агрогосподарствах.

Що дає ефект відразу

З мого досвіду, найшвидший і найпомітніший ефект дає відключення секцій обприскувачів і сівалок. Відразу йде економія матеріалу і виключається подвійне перекриття. Зазвичай, перекриття на сівалках сягає від 4% до 15%, а на обприскувачах — від 10 до 23%. Через це, а також за рахунок перевитрати матеріалу на цих ділянках знижується врожайність до 30%. Цифрові технології цю проблему вирішують.

Друге з того, що швидко і помітно — переведення техніки на автопілотування. Традиційно криві лінії висіву перетворюються на рівні і красиві. Трактор ходить  тільки за маршрутами згідно запрограмованій стратегії руху на карті-завданні, що створюється в офісі. При такому підході виключається хаотичний рух техніки по полю, а, головне, виключено витоптування посівів. Думаю, у майбутньому така робота на 90% буде робитися безпілотними тракторами.

При використанні елементів точного землеробства ви приходите до двох істин:

1) яскраво виражена економія часу, добрив, насіння, ЗЗР, палива тощо;

2) менш відчутний приріст врожайності.

Людський фактор: люди зі знаком «+», «0» і «-»

Незалученість і незацікавленість середньої та нижчої ланок — головна перешкода до впровадження інновацій. Безліч людей приходить на роботу, щоб «відсидіти» і піти додому. Або ще гірше: вкрасти щось, списати у своїх інтересах. Оцифровка процесів не дозволяє просто списати ТМЦ. Датчики з системою телематики точно показують власнику, скільки насіння або добрив фактично використовується.

Читайте: Мобільний додаток сам аналізує кількість необхідних для ґрунту добрив

Під час аудиту ми ділимо людей на три групи: зі знаком «+», «0» і «-». Перші — ті, хто вже готовий брати участь у впровадженні інновацій, їх потрібно тільки навчити. Другі — з «0» — їх потрібно навчити і мотивувати. Від людей зі знаком «-» ми рекомендуємо позбавлятися. У нас були випадки, коли власники хотіли впроваджувати точне землеробство, але ми оцінювали персонал і говорили, що нічого не вийде. Це відбувалося у 80% випадків.

З чого почати

Все починається з зацікавленості власника. Тому що інженери і агрономи завжди будуть значно менше зацікавлені. І якщо власник не задає імпульс своїм бажанням, то нічого не буде. Коли ми приходимо у компанію, то починаємо з аудиту агрогосподарства. Завжди знаходимо багато місць для поліпшення, тому розставляємо пріоритети. Найбільше працюємо з великими агрохолдингами: МХП, ІМК, Кернел. У них є ресурси для впровадження інновацій: люди, бюджет. А головне — є системний підхід.

Майбутнє

У найближчому майбутньому ми плануємо зосередитися на інтегруванні технологій точного землеробства і на консалтингу. На ринку безліч технологій, їх потрібно аналізувати і підбирати під завдання конкретного агровиробника. Ми вже багато з чим встигли попрацювати, так що вибираємо з власного досвіду.
У 2018 році придбали сканер Topsoil Maper для поділу поля на зони. Провели пілотні проекти на 2000 Га. Плануємо розвивати напрямок зонування землі.

Технології потрібні не тільки для того, щоб підвищувати врожайність і знижувати собівартість, тобто, отримувати більше прибутку. Це питання виживання компанії. Всі галузі модернізуються, а ті, хто цього не робить, йдуть із ринку. Сільське господарство в плані модернізації плентаєтсья у хвості. Але і тут тих, хто не модернізуватиметсья, чекає спад бізнесу.

Відзначимо, що виступ Віталія Шуберанського відубдеться 1 березня на Agrohub Nitro Marathon.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також