Агролайф    09 липня 2018 16:01

На SUV BMW X5 до енергетичної незалежності


Давнє місто Овруч, що вперше згадується ще у 977 році у славнозвісній «Повісті минулих літ» під назвою Вручій, найближчим часом осучасниться завдяки компанії «Укртепло», яка там будує прогресивну біопаливну ТЕС. Але ось під’їзні дороги… Таке враження, що за більш ніж тисячу років, що минули з часу заснування міста, вони анітрохи не покращилися. Останні три десятки кілометрів шляху з Києва – це суцільні ями, на яких, аби не зашкодити підвісці та вберегти комфорт пасажирів, потрібно знижувати швидкість до мінімуму. У таких умовах далеко не кожен кросовер чи SUV уникне нарікань, але не BMW X5 – він впевнено прямує вперед, незважаючи на нерівності.

Уперед до мети

Завдяки енергоємній підвісці з вивіреними налаштуваннями машина чудово поводиться навіть на поганій дорозі та при цьому анітрошки не докучає водієві та пасажирам: коливання на нерівностях мінімальні. «BMW X5 надає водієві ні з чим не зрівняне відчуття впевненості, – ділиться враженнями про автівку засновник компанії «Укртепло» Іван Надєїн. – Впевненості, що ти за будь-яких обставин досягнеш поставленої мети». У справах Надєїн пересувається на легковику преміум-класу. Це швидкий та комфортний автомобіль, але на маршруті Київ – Овруч, який керівникові «Укртепло» доводиться долати по декілька разів на тиждень, він, як виявилося, поступається X5. «Мій шалений ритм життя та сила-силенна справ щодня призводять до дефіциту часу, – розповідає Надєїн. – Як би я їздив цим маршрутом на BMW X5, то кожного разу економив би хвилин зо двадцять. За місяць виграш становив би вже декілька годин. Цей час можна віддати бізнесу або присвятити родині».

При цьому, за словами Надєїна, X5 анітрохи не поступається його власній автівці за рівнем комфорту. Витончений шкіряний салон, клімат-контроль із можливістю встановлення індивідуальної температури для водія та пасажира, просунута мультимедіа система та сучасні електронні помічники – за рівнем оснащення автомобіль відповідає всім сучасним вимогам преміального сегмента кросоверів та позашляховиків.

Міць та ефективність

А головним одкровенням для засновника «Укртепло» стала потужність та економічність BMW X5. Наша автівка – у версії xDrive25d, що означає наявність під капотом дволітрового дизельного двигуна. Цим мотором BMW справді може пишатися. Завдяки подвійному турбонаддуву та ефективній системі живлення з двох літрів об’єму вдається зняти 231 к. с. А максимальний обертовий момент становить 500 Нм. Цих показників цілком достатньо, щоб впевнено почуватися у будь-яких дорожніх ситуаціях, на будь-якому покритті та навіть поза ним – на ґрунтовій дорозі чи, як у нашому випадку, на суттєвих нерівностях. І при цьому насолоджуватися неабиякою динамікою: за паспортом розгін до 100 км/год становить лише 7,7 с, а максимальна швидкість – 220 км/год.

«Сучасні дизелі BMW цілком відповідають фірмовому слогану компанії «Із задоволенням за кермом», – констатує Іван. – До того ж притаманна їм економічність є суттєвою перевагою в умовах постійного дорожчання палива».

Надєїн гортає сторінки бортового комп’ютера, попутно відмічаючи продуманий інтерфейс та зручне розташування кнопок на багатофункціональному кермі, і швидко опиняється в розділі витрати палива.

«Менше десяти літрів на сто кілометрів?! – приємно вражається керівник «Укртепло». – Мій власний автомобіль із бензиновим двигуном у схожому ритмі руху витрачає майже вдвічі більше». Цікаво, що у власності Надєїна ще є електромобіль, що повністю вписується в образ бізнесмена, який займається альтернативною енергетикою. У поточному поколінні BMW X5 гібридна версія відсутня, але не виключено, що з часом її буде додано до гами наступного покоління моделі, яке невдовзі з’явиться в Україні. Втім, вже сьогодні можна стати власником високотехнологічного BMW i3, що пропонується в електричному та гібридному виконаннях.

Перші кроки

Особливу увагу ефективному та економічному використанню палива в автомобілі кандидат філософських наук Іван Надєїн звертає тому, що весь його бізнес побудований саме на енергетичній ефективності та незалежності. Свої перші $100 000, зароблених за надання юридичних і проектувальних послуг, бізнесмен вирішив інвестувати в енергетичний бізнес і у 2008 році зайнявся виробництвом пелет із деревини на експорт. Тоді внутрішнього ринку пелет не було через низьку ціну газу (в середньому $50-70) і дотування комунальних тепломереж. За таких умов сенсу використовувати альтернативне паливо в Україні не було. У Європі ж, яка активно переходила на біопаливо, спостерігався дефіцит біосировини. Надєїн створив в Угорщині роздрібну компанію і реалізовував свою продукцію на внутрішніх європейських ринках – у Польщі, Італії, Данії.

До 2010-х років газ в Україні для бюджетних установ істотно подорожчав, центральні котельні не могли забезпечити опалення споживачів. У країні почали активно переводити котельні на альтернативні види палива. Для Надєїна це стало поштовхом для створення групи компаній «Укртепло»: бізнесмен продав пелетний бізнес і почав інвестувати у будівництво котелень на біопаливі в Україні. «Ми приходили і говорили, що дамо економію по теплу від 10% до 40%», – згадує засновник «Укртепло».

Першу котельню на біомасі створили у Білгород-Дністровському районі Одеської області. Далі реалізовували проекти у п’яти областях, спочатку заміщували вугілля, а з 2012-го почали заміщати газ. Місце для ТЕЦ вибирали, відштовхуючись від ряду факторів, найважливіший – наявність сировини. На будівництво біо-ТЕЦ треба не менше $10 млн інвестицій. Тому до деяких проектів компанія залучає партнерів, під деякі кредитується. Свого часу брали кредити в ТАСкомбанку під 27% річних у гривні, в Укргазбанку – під 7% у валюті. Так до 2016 року розвинули мережу зі 110 біо-ТЕЦ у 14 регіонах сумарною потужністю понад 158 МВт.

Також у портфелі «Укртепло» й інші проекти: у 2013 році запустили виробництво твердопаливних котлів нового покоління СЕТ для власних об’єктів і на продаж, малі ГЕС і заводи з добування біогазу. Наприклад, у 2015 році реанімували ГЕС під Рівним, інвестувавши 20 млн гривень. А поряд з нею запустили біогазову станцію, яка видобуває газ із місцевого сміттєзвалища і здатна виробляти понад 4 млн кВт/год електроенергії.

У 2016-му придбали Заплазський цукровий завод на Одещині й на його базі відкрили багатопрофільний виробничий комплекс з виробництва біоетанолу та електроенергії з відновлюваних джерел. Як зазначає Надєїн, структура групи компаній постійно оптимізується: об’єкти з не дуже вдалим розташуванням продаються, купуються інші. Загалом – це рух на укрупнення.

Інтеграція до основ

Принципово новим напрямом для «Укртепло» стала культивація енергетичної верби. Як пояснюють у компанії, ціна на тверде біопаливо постійно зростає: за останні три роки вона збільшилася у понад два рази – до 3400 грн/т. Тому чотири роки тому створили підприємство «Украгроенерго», що увійшло до групи компаній «Укртепло».

І хоч досвід переймали у шведів, які займаються вирощуванням енергетичної верби не одне десятиліття, помилок припустилися чимало. «Вони казали: у вас палку встроми – буде рости. Але їх технологію довелося адаптувати до наших умов, – ділиться Надєїн. У Швеції холодніше, ґрунти гірші, ніж наші, але вологи більше. Вода – ключове для верби». Тому початковий вибір земель за принципом «де подешевше» спрацював не всюди: десь плантації уціліли, а десь не прийнялися чи посохли у перший рік. Тому агропідприємство засіяло їх традиційними культурами – соняшником, кукурудзою. Зараз в оренді у компанії близько 2000 га у Львівській, Житомирській і Чернігівській областях, 500 з них засаджено вербою. Першу плантацію висадили у 2014 році саджанцями шведської селекції, вирощеними в Україні компанією Salix Energy. «Якщо ми говоримо про заміщення газу, то ці посадки і є щорічною «газовою свердловиною», – каже бізнесмен. Але садити потрібно за принципом: де побудував ТЕЦ, там висадив плантації з майбутнім паливом, бо доставка біомаси дуже дорога. Для тріски, будь-якої біомаси транспортне плече не перевищує 100 км. На котельню потужністю до 5 МВт потрібно 200 га плантацій, потужністю близько 25 МВт – 1000 га.

Досвід показав, що рішення було правильним: внутрішня норма дохідності вирощування енергетичної верби становить понад 30%. Інвестиції – закладка 1 га обійшлася у близько 1000 євро – повністю окупаються на шостий рік після посадки. 1 га плантації енергетичної верби – це 20 т біомаси на рік, що здатні замістити 4500 куб. м природного газу.

Прості розрахунки

Надєїн впевнений, що послуга висаджування верби під ключ також може бути прибутковим бізнесом. Він прогнозує, що площі під енергетичною вербою збільшуватимуться, бо ринок потребує сировини. «Ми будемо збільшувати посадки, бо впевнені, що спалимо усю сировину», – підкреслює Надєїн. За його прогнозами, глобально ціну на газ піднімуть у 2021 році – до ціни у Східній Європі, дотування газу з бюджету закінчиться. Відповідно, вартість біомаси виросте і вирощування енергетичних культур стане цікавішим. «У них варто інвестувати кошти вже зараз, ще є два роки, щоб плантації досягнули якихось масштабів», – радить Надєїн.

«Укртепло» планує і надалі інтегруватися в альтернативну енергетику: збудувати чотири ТЕЦ у Житомирській, Запорізькій, Київській та Одеській областях загальною потужністю під 40 МВт, вклавши близько 50 млн євро. Регіони обирали так, аби вони не конкурували між собою по сировині. За оцінками Біоенергетичної асоціації, Україна може побудувати близько 600 біо-ТЕС. А платіжки в населеному пункті можуть бути в п’ять разів дешевші, ніж зараз. За даними компанії «Укртепло», переведення однієї школи чи дитсадка на біопаливо дозволить зекономити близько 200 000 гривень за опалювальний сезон.

ТЕКСТ: ВАДИМ ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, ЛАРИСА СТЕПАНУШКО ФОТО: ОЛЕКСАНДР ЛАРИЧКІН

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...