Агролайф    02 лютого 2025 09:09

Місячний календар городника на лютий-2025


Останній зимовий місяць характеризується тим, що світловий день стає помітно довшим. Тому городники все частіше беруться за насіння овочів чи квітів, аби посіяти його на розсаду. Якщо в січні багато хто ще відпочивав від таких справ, то в лютому починає сіяти на розсаду петунії, дельфініуми, баклажани, перець, томати та багато інших культур.

Перед тим, як переходити до посівів, обов’язково потрібно перевірити свої запаси насіння, підготувати ґрунтосуміш та ємності для розсади. А якщо ви не вирощуєте розсаду, тоді в лютому можна продовжувати планування посівів на ділянці. Це значно зекономить вам час навесні. Адже зараз час готувати не лише посівний матеріал, а й запастися добривами, засобами захисту, інвентарем, пише Аптека садівника.

Оскільки в лютому може бути більше сонячного світла, воно може негативно повпливати на наші рослини в саду. Тому якщо не вкривали хвойні декоративні рослини на зиму, краще зараз їх захистити від сонячних опіків. Також такого захисту потребують молоді саджанці, які садили восени. Стовбури також рослин також варто захистити від сонця.

В лютому ще можливі снігопади та сильні морози. Тому після того, як випав сніг, його варто розчистити та утеплити ним коріння дерев і чагарників, підзимові посіви на грядках. Також не забувайте зчищати сніг із даху теплиці. До речі, якщо у вас  теплиця, що опалюється, там уже можна вирощувати овочі, зелень та квіти. Це дасть змогу отримати дуже ранній врожай.

Чим ближче до весни, тим вища ймовірність, що деякі овочі та фрукти можуть підгнити. Тому оглядати плоди в погребі дуже важливо. Відразу видаляйте ті, що почали псуватися, щоб вони не заразили здорові плоди.

Наприкінці лютого, залежно від погоди, уже можна проводити першу обробку саду від зимуючих стадій грибка. Таке обприскування саду потрібно провести до набрякання бруньок за середньодобової температури +4-5 °С.

Останній місяць зими — це ще не дуже активний період для садівників та городників. Однак багато хто уже планує свої роботи, хоче чимшвидше почати щось робити після кількох місяців відпочинку. Щоб запланувати всі роботи на цілий місяць, можна звернутися до посівного місячного календаря садівника й городника на лютий 2025 року. З його допомогою ви зможете скласти для себе приблизний план робіт, звісно, враховуючи погодні умови, особливості клімату та свій особистий досвід.

1 лютого

День вважається вдалим для посіву квітів, зелені, овочевих культур, адже врожай вийде рясним. Рослини формуватимуть міцне стебло та гарну кореневу систему.

В лютому світловий день помітно довший, тому все більше городників починають сіяти насіння гострого та солодкого перцю, баклажанів, томатів. А із квітів можна посіяти віолу, петунію, лаванду. Враховуйте, що денного світла хоч і стає більше, все ж його буде недостатньо, щоб закрити потребу рослин повністю. Тому доведеться забезпечувати додаткове освітлення. Так, наприклад, томатам і перцю потрібно не менш як 12 годин освітлення. Кожна культура має свої нюанси у вирощуванні розсади, але обов’язково забезпечте рослинам поживний та пухкий субстрат, щоб він добре пропускав вологу та повітря до коренів.

2 лютого

Під час посіву у ці дні рослини можуть вийти слабкими і погано зав’язувати плоди. Також зараз не рекомендується обрізати рослини, включно з кімнатними. Відкладіть пікірування розсади та пересаджування рослин, не поливайте та не проводьте підживлення.

Чим же можна зараз зайнятися? Наприклад, провести обробку від шкідників та хвороб кімнатних рослин. Якщо помітили на листках, квітках та інших частинах рослин коричневі або бурі гниючі плями з сірим нальотом, це ознака сірої гнилі. Вона розвивається за помірної температури повітря та високої вологості (близько 93%). З часом гниль розростається та повністю охоплює окремі органи рослини. Для захисту кімнатних рослин важливо забезпечувати правильний догляд, регулярно провітрювати кімнату, не заливати рослину під час поливу.

3 лютого

Оскільки поки що не рекомендується сіяти насіння на розсаду, можна приділити увагу саду. Адже він потребує догляду протягом всього року. В лютому побілка стовбурів дерев так само важлива, як і навесні. У відлигу температура вночі та вдень має велику різницю. У результаті цього на корі утворюються мікротріщини. Згодом вони стають осередком інфекції. Побілений стовбур нагрівається менше, а значить різниця температури не така велика.

Перевірте укриття хвойних рослин на зиму, адже їх також важливо захищати від сонячних опіків. Якщо пошкодився захист молодих дерев від зайців, відремонтуйте або оновіть його. Також варто заглянути і до укриття теплолюбних рослин — попереду ще можуть бути морози, тому захист дуже важливий.

4 лютого

Сприятливі дні для посівів у лютому знову настали. Вважається, що посіяне під цим знаком насіння буде довго сходити, однак потім рослини будуть міцні, добре розвинуть кореневу систему, а також порадують щедрим врожаєм.

5 лютого

Продовжується час для того, щоб посіяти томати, огірки, солодкий перець та капусту на розсаду. Не забувайте, що в лютому світловий день ще не достатньо довгий, тому рослини доведеться досвічувати лампами, аби розсада не витягувалася. Також враховуйте й інші важливі моменти щодо вдалого вирощування розсади: період вегетації сорту, вік висадки розсади на постійне місце.

А та розсада, що вже росте у вас вдома, потребує постійного догляду. Провітрюйте посіви, якщо вони вкриті плівкою або склом. В міру зволожуйте, але не заливайте їх, щоб коренева система не загнивала. Слідкуйте за освітленням та температурою повітря у кімнаті.

Також поливу та зволоження потребують кімнатні рослини. Щоб сухе повітря не нашкодило їм, можна обприскувати рослини водою з пульверизатора або встановити зволожувач у кімнаті.

6 лютого

Варто відкласти більшість посівів, особливо культур, які дають врожай. Однак можна посіяти насіння ампельних, в’юнких декоративних рослин. Тому якщо полюбляєте ампельні петунії, в’юнкі космеї, можна переходити до посіву цих квітів на розсаду.

Ампельними петуніями можна буде прикрасити балкон, альтанку або терасу, пересадивши рослини у підвісні кашпо. Посіяти насіння можна в касети, торф’яні горщики, ящики для розсади — обирайте, що вам зручніше. Але тара має містити отвори для дренажу. Ґрунтосуміш має бути легкою, поживною та з нейтральною кислотністю. Посіви накрийте та залиште до появи сходів за температури 23-25 °С.

Новини за темою:  Як зменшити витрати на кондиціонування повітря

Якщо вирощуєте квіти в теплиці, зараз їх можна зрізати — вони зможуть довгий час стояти в букеті і зберігати гарний зовнішній вигляд.

7 лютого

Поновіть запаси зерна, насіння, сала у годівничках, адже птахам зараз не так легко знайти їжу. Огляньте, в якому стані плоди, що зберігаються у погребі. Чим ближче до весни, тим більша ймовірність, що частина врожаю не долежала. Зіпсовані плоди відразу винесіть з погреба, щоб вони не уразили здорові овочі та фрукти.

Якщо не вирощуєте розсаду і у вас поки що достатньо вільного часу, складіть список того, що плануєте виростити на ділянці. Зараз можна запастися насінням овочів та квітів, які сіятимете відразу у відкритий ґрунт. Це можуть бути як звичні вам сорти овочевих, зелені, квіткових культур, так і щось новеньке, що хотілося б спробувати. До списку додайте засоби захисту рослин, добрива, садовий інвентар. Адже не так багато часу залишилося до першої обробки саду. Подбайте, щоб потрібні препарати вже були під рукою.

8 лютого

Перевірте цибулини, що зберігаються до весни. Якщо помітили появу паростків, загорніть їх у паперовий пакет із вологою тирсою та покладіть до холодильника. Також варто перевірити, чи немає пошкоджень або уражень на цибулинах. Такі екземпляри краще викинути і не садити.

Продовжуйте планування посівів на ділянці. Враховуйте ті ділянки, де вже сіяли овочі або квіти під зиму. Не забувайте про сівозміну та сусідство культур. Також враховуйте світлолюбність культур: одні потребують багато сонця (як кавуни), іншим же добре рости і в напівтіні. Культури з коротким періодом вегетації сійте так, щоб вам було зручно зібрати врожай і посіяти на їхньому місці потім ще щось. Такі планування, хай навіть приблизні, полегшують життя під час більш активного сезону.

9 лютого

Можна сіяти на розсаду різні види капусти, перець, томати, баклажани. Не забувайте провітрювати посіви, знімати конденсат з укриття. Розсаду, що підросла, пікіруйте, розпушіть землю та прорідіть сходи.

10 лютого

Рекомендується перед посівом відкалібрувати насіння, яке ви збирали самостійно. Це процес відбору виповненого насіння. В домашніх умовах це можна зробити за допомогою розчину кухонної солі. На 1 л води візьміть 1 ч.л. солі, помістіть туди насіння та почекайте 2-3 години. Насіння, що спливло, не підходить для посівів, його краще не використовувати. А те, що залишилося на дні, промийте, висушіть і можете сіяти.

Продовжуйте сіяти на розсаду капусту, перець, томати. Враховуйте період вегетації сортів та гібридів, а також час, коли будете пересаджувати розсаду на постійне місце. Адже томати та перець, до прикладу, теплолюбні. Тому їх пересаджують на грядку, коли ґрунт гарно прогріється.

Для вирощування в домашніх умовах на підвіконні можна посіяти швидкорослу зелень.

11 лютого

Господарям рекомендується більше відпочивати та готуватися до більш активного дачного періоду. Якщо випав сніг (а в лютому цілком можливі й сильні снігопади), варто накопичувати та утримувати його у пристовбурних колах дерев і чагарників. А ще там, де були підзимові посіви. Сніг захищає коріння від вимерзання, під ним температура землі дещо вища, ніж там, де снігового покриву немає. Однак якщо сніг залип на гілках, його треба струсити. Також навесні це буде гарне джерело вологи і для коріння, і для посівів.

Перевірте захист рослин від зайців. Якщо він пошкоджений, можливо треба поновити сітку. Заодно перевірте укриття теплолюбних рослин: винограду, гортензій, ківі тощо.

12 лютого

Сьогодні варто облишити всі роботи, пов’язані з посівом, посадкою культур. Також не варто їх поливати, підживлювати, обрізати. Можна влаштувати собі вихідний або зайнятися хатніми справами.

Але сьогодні можна також і продовжувати планування посівів та посадок. Для початку огляньте запаси насіння, чи не закінчився у них термін придатності. Замовте потрібне вам насіння, якщо ще цього не зробили. Запасіться засобами захисту рослин, добривами, ємностями для розсади, садовим інвентарем.

13 лютого

Овочі сіяти зараз небажано, а квіти — можна. Рослини будуть формувати багато красивих квітів.

Посійте на розсаду лобелію, бегонію, віолу, ротики садові. Зараз ще достатньо часу, щоб розпланувати свою клумбу. Подумайте, які квіти і в який період починають цвісти, щоб ваша присадибна ділянка квітла весь сезон. Поєднуйте між собою різні сорти однієї квіткової культури та різні культури, щоб створити неповторну красу на ділянці. Також враховуйте ті багаторічники, які ростуть у відкритому ґрунті. Розплануйте, які квіти висадите навесні біля троянд, гортензій, бузку, хвойних декоративних чагарників. Це дуже захопливе заняття, яке зовсім скоро покаже результат.

Доглядайте за розсадою, яку сіяли раніше. Зніміть плівку, якщо з’явилися сходи, прорідіть дуже густі. Поливайте та розпушуйте землю у горщиках з розсадою.

14 лютого

Зараз можна продовжувати сіяти насіння однорічних квітів, які будуть красиво і рясно цвісти. Перевірте викопані на зиму цибулини та кореневища жоржин, гладіолусів, бегоній тощо. Якщо помітили нехарактерні плями або інші зміни, такий посадковий матеріал треба одразу видалити. Загляньте і до садового інвентарю. За зиму дещо могло зіпсуватися чи пошкодитися. Потрібно вчасно відремонтувати інструменти або замінити на нові до настання активних робіт в саду і на городі.

15 лютого

Можна продовжувати сіяти на розсаду квіти. Посійте насіння майорів, петунії, лобелії, гвоздики Шабо чи інших квітів, якими плануєте цього року прикрасити свій сад.

Корисними будуть підживлення рослин та полив. Тому за потреби внесіть добрива під кімнатні квіти, полийте їх. А заодно зволожте і розсаду.

Також можна проводити обрізку рослин. Це стосується як кімнатних, так і тих, що ростуть у відкритому ґрунті. Поки дерева та чагарники ще не прокинулися, можна провести санітарну, формуючу чи омолоджуючу обрізку. Але враховуйте, що так рано обрізати рослини можна, якщо немає загрози повернення сильних морозів. День повинен бути сухий та із незначним “мінусом”.

Новини за темою:  Секрети успішного компостування та ефективне перетворення відходів на добриво

16 лютого

Можна повертатися до посівів овочевих культур: томатів, перцю, капусти, огірків. У другій половині лютого світловий день помітно довший, тому все більше городників починають сезон.

Доглядайте за розсадою, що вже росте в домашніх умовах. Їй потрібен помірний полив, розпушування ґрунту, достатньо світла та температурний режим. Дуже густі сходи потрібно прорідити, а якщо сіяли насіння в загальну ємність, пікіруйте розсаду в фазу 2 листочків в окремі стаканчики або касети для розсади.

17 лютого

Продовжуйте сіяти насіння на розсаду, щоб отримати в майбутньому врожай овочів та гарне цвітіння квітів.

Корисно буде провести підживлення рослин, наприклад, кімнатних, якщо вони цього потребують. Також можна поливати та розпушувати ґрунт кімнатних та розсадних культур.

18 – 19 лютого

Сьогодні можна продовжувати посіви на розсаду різних видів капусти, томатів, перцю, огірків. Також можна посіяти зелень для вирощування в домашніх умовах. Світловий день уже довший, тому шпинат, рукола та інша зелень буде гарно розвиватися на сонячному підвіконні.

Не забувайте про догляд розсади, яка уже у вас росте. Прорідіть сходи, якщо вони дуже густі, пікіруйте розсаду баклажанів чи перцю в окремі ємності. Поливайте та розпушуйте землю. Якщо хочете, щоб кімнатні рослини повільніше росли, їх можна обрізати.

Не рекомендується зараз займатися розмноженням цибулинних та бульбових квітів.

20 лютого

Якщо ви не сієте рослини на розсаду, в кінці зими також є чим зайнятися в саду. Якщо побілка зі стовбурів дерев змилася опадами, її важливо поновити. Адже вона захищає від лютневої відлиги, яка може бути навіть небезпечнішою, ніж сильні морози. Температура для цього агрозаходу має бути не нижче, ніж -5 °С. Сонце та безвітряна погода також важливі.

Перевірте укриття теплолюбних рослин, чи воно не зіпсувалося за зиму. Також час заглянути до теплиці. Можливо потрібно щось відремонтувати або провести дезінфекцію перед тим, як пересаджувати туди розсаду.

Продовжуйте доглядати за розсадою овочів і квітів. Провітріть посіви, якщо вони ще накриті плівкою. Поливайте, розпушуйте землю, пікіруйте розсаду, яку сіяли в загальні ємності.

21 лютого

Зараз сіяти можна хіба що швидкорослу зелень для вирощування в домашніх умовах. А от посіви інших культур поки що краще відкласти. Також зараз не рекомендовані поливи та обрізки рослин.

22 лютого

Огляньте саджанці, які ви купили з осені для весняної посадки. Молоді рослини уже починають прокидатися, тому важливо не дати їм пробудитися раніше потрібного часу. Якщо треба, знизьте температуру у сховищі.

Перевірте овочі та фрукти у погребі та видаліть ті, що мають ознаки гниття. До кінця зими не всі плоди успішно можуть долежати.

Огляньте принади, які розкладали в саду або погребі. Якщо гризуни їх з’їли, потрібно поновити їх. Перевірте стан теплиці, щоб вона була готова до використання, коли будете пересаджувати туди розсаду. Усе ще не варто поливати та обрізати рослини.

23 лютого

Можна замочувати та сіяти насіння, пересаджувати рослини, проводити підживлення, поливати, обрізати, проводити обробки від хвороб та шкідників.

Так, якщо погодні умови оптимальні, можна провести обрізку дерев та кущів, поки вони ще не прокинулися. Також за потреби обріжте кімнатні рослини.

24 лютого

Продовжуйте сіяти насіння квітів або овочевих культур, якщо планували це робити. Загалом, можна проводити більшість агрозаходів, адже за календарем це дуже сприятливий для городників знак.

Зніміть укриття з ємностей, якщо помітили сходи розсади. Поставте їх там, де рослинам буде достатньо світла. Помірно зволожуйте розсаду, щоб не залити дрібні корені. Підрослу розсаду пікіруйте, проріджуйте сходи, розпушуйте ґрунт.

Сійте на розсаду не лише овочі, а й лобелію, гвоздику чи дельфініум. Такі квіти стануть справжньою окрасою клумби чи саду. Пофантазуйте, як ви уявляєте свою присадибну ділянку, продумайте квіткові композиції. Це допоможе визначитися з квітковими культурами та сортами, які можна посіяти на розсаду.

25 лютого

Не рекомендується сіяти насіння, пересаджувати рослини, а також поливати та підживлювати їх. Однак можна проводити захисні обробки. Обробку проводьте, якщо погодні умови у вашому регіоні дозволяють, а сильних морозів більше не очікується.

26 лютого

Перевірте цибулини квітів, які поклали на зберігання. Якщо помітили появу паростків, загорніть цибулини у паперовий пакет із вологою тирсою та покладіть в холодне місце. Цибулини з різними пошкодженнями заберіть від здорових екземплярів. Їх краще не садити на ділянці.

Також перевірте насіння та його запаси. Особливо тих культур, які сієте відразу у відкритий ґрунт. Якщо його термін придатності закінчився, таке насіння краще не сіяти. Заодно перевірте, чи вистачає вам насіннєвого матеріалу на цей сезон. Також огляньте свої запаси добрив, засобів захисту, які потрібні будуть уже зовсім скоро.

27 лютого

Можна сіяти фактично всі культури, пересаджувати розсаду, пікірувати її. Посійте на розсаду насіння капусти, огірків, томатів, баштанних культур. Але не забувайте враховувати вік розсади, коли її можна буде пересадити на грядку.

Поливати рослини можна. Але будьте обережні, щоб не залити їх та не викликати гниття коренів. Вносити добрива також слід відповідно до інструкції, щоб не перегодувати рослини.

28 лютого

Городникам і садівникам краще перепочити. Рослини не рекомендується зачіпати, оскільки вони стають досить чутливі. Зробіть собі вихідний або займіться хатніми справами.

В саду перевірте годівнички та поповніть їхні запаси, якщо скінчилися. Огляньте плоди на зберіганні, чи немає зіпсованих, які треба викинути. Також перевірте стан консервації та винесіть з погреба “підозрілі” банки. Поновіть принади в саду і у сховищі, якщо миші або щурі їх з’їли повністю.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...