Курс долара до кінця року може сягнути 50 гривень – експерти

У державному бюджеті на 2025 рік закладений середній курс долара 45 гривень. Однак аналітики вважають, що цей показник реально може бути вищим, і наприкінці року долар може подорожчати до 50 гривень. Причин ймовірної пришвидшеної девальвації гривні є декілька.
Так, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин переконаний, що в 2025 році ситуація на валютному ринку в Україні не вийде за рамки прогнозованої, і закладений у бюджеті курс долара 45 гривень цілком реалістичний. На початку року він становив приблизно 42 гривні. А до кінця поточного року може зрости до 47-47,5 грн, що в середньому становитиме прогнозні 45 гривень.
За словами Пендзина, в Україні є основний оператор, який формує ціни на валютному ринку. Це – Нацбанк України. Фактично вільного валютного ринку як такого немає, адже основним продавцем валюти виступає саме НБУ. В інших країнах валюту продають численні експортери. А імпортери, у свою чергу, її купують.
“В нормальних умовах є багато продавців валюти — експортери, і багато покупців — імпортери, і взаємодія їх попиту та пропозиції формує курс. Плюс є регулятор, який зверху стоїть і, в кращому випадку, викупляє або робить якісь інтервенції. Так функціонує нормальний валютний ринок”, – каже Пендзин.
Однак сьогодні золотовалютні резерви НБУ поповнюються не за рахунок власної економіки України, а завдяки міжнародній допомозі, яка нам надходить. Отож, якщо партнери раптом знизять цю допомогу, то Нацбанк уже не зможе розпродувати на ринку валютні запаси, і вартість долара різко піде вгору.
Такий сценарій вважає цілком реальним економіст Олексій Кущ. Він каже, що уряд при формуванні бюджету-2025 заклав в основу оптимістичний сценарій. Він передбачає зниження рівня безробіття на 11-13%, зростання ВВП на 3-4%, девальвацію гривні не більше за 8-10%, курс долара 45 гривень.
Однак усе може піти не так. Якщо війна затягнеться, і якщо партнери знизять підтримку, то на економіку країни матимуть великий вплив два чинники: дефіцит робочої сили на ринку праці і дефіцит валютних коштів. Тоді показники будуть зовсім іншими: зростання ВВП – 0-2%, інфляція 10-15%, курс долара – 50 гривень.