Дванадцять місяців
Топ-12: дванадцять інвестицій аграрних підприємств в об’єкти інфраструктури і виробництва, що запам’яталися минулого року
LNZ Group
Січень–2018
$15 млн
LNZ Group
Сумська область
Об’єкт інвестиції:
елеваторний комплекс
Напрями діяльності:

виробництво насіння зернових і технічних культур
дистрибуція насіння та засобів захисту рослин
тваринництво
рослинництво
зернотрейдинг

Основні активи:
земельний банк: 70 000 га (3 виробничо-територіальні кластери, 47 агрофірм)
елеватори: 51 000 т i 44 000 т
2 насіннєвих заводи: спеціалізований завод з виробництва насіння кукурудзи (330 т на добу) та багатофункціональний завод (150–200 т на добу)
На початку 2018 року LNZ Group повідомила про завершення бу дівництва елеватора у місті Білопілля Сумської області (агрофірма «Вікторія», яка входить до групи компаній). Роботу новий елеватор розпочав наприкінці червня. Потужності одночасного зберігання першої черги зерносховища становлять 44 000 т. Загальний обсяг приймання зерносховища, загальна потужність відвантаження зерна і загальна продуктивність чотирьох зерносушарок підприємства рівні — по 4000 т зерна на добу. На елеваторі є своя залізнична колія понад 1,5 км. Зараз будується друга черга об’єкта — потужність комплексу зросте до 77 000 т. Наразі у LNZ Group заявили про плани побу дувати ще одне зерносховище в найближчі півтора-два роки.
ТОВ СП «Нібулон»
Лютий–2018
$50 млн
ТОВ СП «Нібулон»
Миколаївська область
Об’єкт інвестиції:
три зернових термінали,
зерносховище,
залізниця у Миколаївському МТП,
розширення флотилії суден
Напрями діяльності:

рослинництво

переробка та зберігання

зернових

зернотрейдинг

тваринництво

логістика

суднобудування

Основні активи:
земельний банк: 83 000 га
25 лінійних елеваторів сумарною потужністю 2 млн т
перевантажувальний термінал у Миколаєві 5 мнл т
суднобудівний-судноремонтний завод
вантажний флот (48 самохідних і несамохідних суден)
ЄБРР та ТОВ СП «Нібулон» підписали угоду про надання кредиту на суму до $50 млн — до $40 млн терміном на сім років від ЄБРР і до $10 млн синдикованих комерційними банками. Кошти підуть на будівництво трьох нових зернових терміналів, сховища обсягом 42 000 т, розширення флотилії (новий плавучий перевантажувальний кран, буксири, баржі та самохідне днопоглиблювальне судно), будівництво нової залізниці на Миколаївському терміналі. Після реалізації інвестиційної програми в «Нібулоні» розраховують збільшити обсяги вантажоперевезень по внутрішніх водних шляхах до 4 млн т на рік і збільшити експорт зерна до 8 млн т на рік.
ПП «Оліяр»
Березень–2018
€4 млн
ПП «Оліяр»
Львівська область
Об’єкт інвестиції:
олійноекстракційний завод
Напрями діяльності:
виробництво олії
рослинництво
переробка,
зберігання та продаж
сільгосппродукції
тваринництво
Основні активи:
завод рафінації та дезодорації олії потужністю 350 т на добу
олійноекстраційний завод потужністю 300 т на добу
елеватор: 7500 т

Один з найбільших виробників олії в Україні — компанія «Оліяр» запустила нові потужності олійноекстраційного заводу у селі Ставчани Пустомитівського району Львівської області.

Вартість реконструкції та модернізації підприємства становила 4 млн євро. Капітальні інвестиції компанія скерувала на закупівлю сучасного обладнання світових виробників. Були запроваджені енергозбе­рігаючі технології, що звели до мінімуму шкідливий вплив виробництва на навколишнє середовище.

Новий завод має елеватор для зберігання насіння олійних культур місткістю 34 400 куб. м. Максимальна потужність цеху екстрак­ції з переробки сої — 880 т на добу, ріпака — 1000 т на добу, соняшника — 1200 т на добу. Також є два склади силосного типу для зберігання шроту місткістю 3000 т кожен.

Група компаній з іноземним капіталом Cygnet Agrocompany
Квітень–2018
$850 000
Група компаній з іноземним капіталом Cygnet Agrocompany
Житомирська область
Об’єкт інвестиції:
борошномельний комплекс
Напрями діяльності:
рослинництво
переробка та зберігання
зернових
молочне тваринництво
виробництво цукру
Основні активи:
земельний банк: 29 000 га
елеватор: 60 000 т
цукровий завод потужністю переробки до 2800 т цукрового буряка на добу

У першій половині квітня 2018 року Cygnet Agrocompany почала капітальні та ремонтні роботи на своєму цукровому заводі у селі Андрушки Попільнянського району Житомирської області. Загалом протягом року в модернізацію та реконструкцію цього підприємства у Cygnet планували вкласти $700 000. Але на кінець року інвестиції в підприємство перевищили $850 000.

Роботи були спрямовані на підвищення продуктивності цукрового заводу з 2500 до 2800 т на добу та на зниження витрати газу на 10%.

На початку грудня цукровий завод завершив виробничий сезон, переробив 206 000 т цукрового буряка та виготовив 28 700 т цукру.

Група компаній «Нива Переяславщини»
Травень–2018
$12,5 млн
Група компаній «Нива Переяславщини»
Київська область
Об’єкт інвестиції:
розширення та модернізація виробництва м’яса
Напрями діяльності:

свинарство
та м’ясопереробка

виробництво комбікормів

рослинництво

Основні активи:
земельний банк: 23 000 га
елеватор: 143 000 т
комбікормовий завод потужністю 180 000 т на рік
9 свинокомплексів
м’ясопереробна лінія

Міжнародна фінансова корпорація (IFC) надала довгострокове боргове фінансування для реалізації інвестиційної програми Групи компаній «Нива Переяславщини». Кошти спрямовані на будівництво нового м’ясопереробного підприємства та нового свинокомплексу.

Також «Нива Переяславщини» почала будівництво нового заводу з переробки відходів виробництва, що здатний переробляти до 50 т відходів щодня.

Це вже друга позика, що «Нива» отримала від IFC, — у 2015 році група отримала $25 млн.

Ці гроші пішли на підтримку проектів зі створення додаткової вартості аграрної продукції, на стимулювання інновацій та програми виходу на нові експортні ринки .

Група компаній UKRAVIT
Червень–2018
$7 млн
Група компаній UKRAVIT
Черкаси
Об’єкт інвестиції:
науково-дослідний інститут «Інститут здоров’я рослин»
Напрями діяльності:

виробництво та продаж засобів захисту рослин і добрив

виробництво та продаж стимуляторів і регуляторів росту рослин

виробництво та продаж засобів для знищення гризунів та побутових комах

Основні активи:
підприємство «Фабрика агрохімікатів»
науково-дослідний інститут «Інститут здоров’я рослин»

У червні 2018 року Група компаній UKRAVIT завершила фінансування створення науково-дослідного інституту «Інститут здоров’я рослин». У реалізацію проекту Група компаній вклала близько $7 млн. Надалі UKRAVIT планує вкладати в розвиток наукової бази не менше 10% прибутку.

Завдання інституту — допомогти аграріям. Інститут робить аналізи ґрунту, води, рослин, насіннєвого матеріалу, визначає склад пестицидів та агрохімікатів тощо на атомарному рівні. У свою чергу аграрій може провести такі аналізи, дізнатися історію кожного поля й отримати рекомендації щодо подальших дій. Для UKRAVIT відкриття інституту — це можливість подальшого росту, вихід на принципово новий якісний рівень продуктів і сервісу.

Агропромисловий холдинг «Астарта-Київ»
Липень–2018
€32 млн
Агропромисловий холдинг «Астарта-Київ»
Полтавська область
Об’єкт інвестиції:
три елеваторних комплекси
Напрями діяльності:
виробництво цукру
рослинництво
переробка та зберігання зернових
зернотрейдинг
тваринництво
виробництво соєвої олії
Основні активи:
земельний банк: 250 000 га
8 цукрових заводів
6 тваринницьких підприємств
14 рослинницьких підприємств
7 елеваторів сумарною потужністю 433 000 т
інтегрований комплекс з переробки сої
біоенергетичний комплекс з виробництва біогазу

Інвестиції в будівництво елеваторів становили близько 32 млн євро. Вони були відкриті у Полтавській області:
Яреськівський (потужністю 100 000 т), Лутовинівський (100 000 т) і Скороходівський (30 000 т). На елеваторах працюють по дві лінії приймання зерна, кожна продуктивністю 150 т на годину. Всі підприємства оснащені автоматизованою системою управління, мають інфраструктуру для відвантаження зерна на залізничний та автотранспорт.

Запуск нових елеваторів став черговим етапом інвестиційної програми «Зерно Астарти», в рамках якої компанія з 2015 року створює елеваторний комплекс загальною потужністю зберігання понад 500 000 т.

Група компаній Agrofusion
Серпень–2018
1 млрд грн
Група компаній Agrofusion
Миколаївська область
Об’єкт інвестиції:
завод з переробки томатів
Напрями діяльності:

виробництво

та переробка

томатів

Основні активи:
земельний банк: 25 000 га
3 томатних заводи (сумарна потужність переробки
12 000 т томатів на добу)
10 відділень
2 теплиці

У серпні 2018 року Група компаній Agrofusion завершила інвестування у своє третє підприємство з переробки томатів. Завод «Східний» був запущений на повну виробничу потужність у місті Снігурівка Миколаївської області. Потужності нового заводу становлять 4000 т томатів на добу.

Загалом Agrofusion інвестувала у «Східний» 1 млрд гривень. Були залучені кредити ЄБРР та ЄІБ. Згодом компанія сподівається запустити у Снігурівці підприємство з виробництва томатного порошку. А у 2021 році Agrofusion планує приступити до будівництва четвертого заводу з переробки томатів та інвестувати в цей проект ще 2 млрд гривень.

ТОВ «Дакса Бунге Україна»
Вересень–2018
$14 млн
ТОВ «Дакса Бунге Україна»
Вінницька область
Об’єкт інвестиції:
завод з переробки кукурудзи
Напрями діяльності:

виробництво продуктів

борошномельно-круп’яної

промисловості

На початку вересня американська компанія Bunge, Ltd та іспанська Dacsa Maiserial Espanolas, S. A. ство­рили ТОВ «Дакса Бунге Україна», до складу якого з акціонерним капіталом увійшли провідні виробники. Мета — початок інвестування будівництва підприємства із переробки кукурудзи у селі Демківка Тростянецького району Вінницької області. Проектна потужність заво­ду — 100 000 т кукурудзи на рік. Нове підприємство матиме потужності для зберігання кукурудзи (8400 т), побічних продуктів (900 т) та основних продуктів (1000 т). Планується, що зерно певних кондицій, що використовуватиметься для переробки кукурудзи, також будуть вирощувати у Вінницькому регіоні. Попередньо, 80% готової продукції реалізовуватиметься на експорт. Прогнозований обсяг інвестицій становить $14 млн.
ТОВ СП «Нібулон»
Жовтень–2018
$19 млн
ТОВ СП «Нібулон»
Запорізька область
Об’єкт інвестиції:
завод з переробки кукурудзи
Напрями діяльності:

рослинництво

переробка та зберігання зернових

зернотрейдинг

тваринництво

логістика

суднобудування

Основні активи:
земельний банк: 83 000 га
25 лінійних елеваторів сумарною потужністю
2 млн т
перевантажувальний термінал у Миколаєві
5 мнл т
суднобудівний-судноремонтний завод
вантажний флот (48 самохідних і несамохідних суден)

У жовтні 2018 року ТОВ СП «Нібулон» розпочало будівництво нового термінала в селі Тернівка Вільнянського району Запорізької області.

Введення в експлуатацію нового підрозділу підприємства заплановане на червень 2019 року. В масштабному будівництві задіяні 70 підрядних організацій з усієї України.

Проект також передбачає будівництво причалу довжиною 130 м.

Крім того, власними зусиллями аграрного підприємства буде проведене днопоглиблення 1821 м лівої притоки Дніпра — річки Плоска Осокорівка — для забезпечення водного підходу до переван­тажувального термінала. Сума інвестицій в реалізацію проекту становитиме $19 млн.

«М.В. Карго» і Cargill
Листопад–2018
$150 млн
«М.В. Карго» і Cargill
Одеська область
Об’єкт інвестиції:
завершення зернового термінала в МТП «Южний»
Напрями діяльності:
виробництво неочищеної олії та жирів
гуртова торгівля сільськогосподарською сировиною, зерном, насінням,
живими тваринами та кормами для тварин
Основні активи:
олійноекстракційний завод
комбікормовий завод
2 елеватори

У листопаді компанія «М.В. Карго» отримала фінальний транш фінансу­вання будівництва зернового термінала в морському порту «Южний».

Точну суму фінального траншу в компанії не розголошують. Натомість відомо, що загальна вартість проекту становить $150 млн, з яких $74 млн надані саме IFC та ЄБРР.

Технічна потужність перевалки нового термінала сягатиме 5 млн т зернових на рік.

«Кернел Груп»
Грудень–2018
$520 млн
«Кернел Груп»
Одеська і Хмельницька області
Об’єкт інвестиції:
портовий зерновий термінал, олійноекстракційний завод, п’ять ТЕЦ на біопаливі
Напрями діяльності:
виробництво неочищеної олії та жирів
гуртова торгівля сільськогосподарською сировиною, зерном, насінням,
живими тваринами та кормами для тварин
земельний банк: 550 000 га
понад 40 елеваторів сумарною потужністю 2,4 млн т зернових
18 тваринницьких ферм
7 олійноекстракційних заводів потужністю 3 млн т насіння соняшника на рік (або 1,3 млн т соняшникової олії наливом) і 1,2 млн т соняшникового шроту на рік

У грудні українська аграрна група «Кернел» повідомила на Варшавській фондовій біржі про те, що ЄІБ надав їй довгострокове фінансування в розмі­рі $250 млн для покриття капітальних витрат на 2019 фінансовий рік.

Згідно із заявою «Кернел», компанія планує вкласти кошти в термінал з перевалки 4 млн т зерна в порту «Чорноморськ» та олійноекстракцій­ний завод у Хмельницькій області. Крім того, вони будуть спрямовані на мережу елеваторів для зберігання 1 млн т зерна та п’ять «зелених» ТЕЦ на біопаливі.
За інформацією ЄІБ, загальна вартість проектів розширення виробничого бізнесу компанії — до $520 млн.