Ізраїль
428 000 га
пiд сільське господарство
360 000 га
землі під рослинництвом
овочі, фрукти, квіти, цитрусові
основна продукція рослинництва на експорт
140 000 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Ізраїль

Гал Гафні: "Праця на полі — це задоволення і вияв патріотизму"


Основні культури

манго
ДОВІДКА

Округ Юдея та Самарія, схід Ізраїлю

МОЖЛИВІСТЬ НЕМОЖЛИВОГО

«Держава Ізраїль перебуває під постійною загрозою її безпеці, тому ми повинні забезпечити безперебійне харчування для мешканців і не залежати від імпорту сільськогосподарської продукції. Установки опріснення, побудовані кілька років тому, врятували Ізраїль під час п’ятого сезону сильної посухи. Ми не могли навіть імпортувати воду з Туреччини, що на той час здавалося найдешевшим і найбільш ефективним варіантом», — починає розмову 42-річний фермер Гал Гафні.

Свого часу Голда Меїр, видатна ізраїльська жінка, політик, державний діяч, провідник єврейського народу, сказала: «Мойсей 40 років водив пустелею наш народ і привів його в єдине місце на Близькому Сході, де немає нафти або газу». Дотепна фраза ідеально віддзеркалює не тільки географічне чи геополітичне становище Ізраїлю, а й кліматичне: здається, на цій землі не можна нормально жити людині, тут не можна вести господарство, тим паче сільське. Неможливо вирощувати фрукти й овочі, оскільки земля погана, неродюча (згадайте, що таке ліванський дуб — єдине автохтонне дерево Близького Сходу), обмаль опадів, а спека така, що навіть у жовтні складно дихати.

Утім, 70-літнє існування держави Ізраїль промовисто доводить: неможливе насправді можливо. Навіть за таких умов і такої крихітної території реально побудувати АПК, який повністю забезпечить потребу в їжі кількамільйонного населення. Ферми тут скрізь — на землях нижче рівня моря, вище й навіть у морі.

Головні супутники місцевого господарського життя — посуха і град — завжди були і завжди будуть. Як жартують тутешні аграрії, серед них немає невіруючих. Віра — в бога, в себе, а також у те, що без розвитку технологій не буде прогресу, допомагає ізраїльським фермерам рухатися далі й процвітати.

В Ізраїлі переконані, що повсюди в їхній країні є свої кліматичні відмінності, ділянки землі дуже відрізняються. Великий професіоналізм — усвідомити це. Лише кілька метрів від невеличкої групи дерев — і бачимо зовсім іншу землю. Кожна ділянка ґрунту потребує різного ставлення — різної кількості добрив, пестицидів, вологи. Іноді занадто багато добрив чи зрошення уповільнюють швидкість росту плоду.

У зв’язку з цим пан Гал переконаний, що сільське господарство не може існувати у світі, який керується суто капіталістичними методами управління. У його тоні відчуваються виразні соціалістичні нотки:

«Ми займаємося їжею для людей. Я дивлюся на свій регіон, на поблизькі Голанські висоти як фермер і як економічний гравець. Рівень підтримки повинен бути іншим. Роль держави полягає насамперед у зменшенні невизначеності».

Його слова справедливі: оскільки аграрії Ізраїлю підвищують цінність і самостійність держави, вона повинна підтримувати їх.

Врожайність

50-70 ц/га
манго
СІМЕЙНИЙ І ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНИЙ БІЗЕС

«Не знаю, як пояснити, чому у восьмому класі я вирішив, що прийду працювати під час канікул на ферму, — розповідає пан Гафні. — Мені було зрозуміло, що я ніби повертаюся в кібуц. Я міг зробити мільйон речей. Кілька років був у армії. Навіть у Ліванській війні, де мені довелося служити в повітряних силах, думав про економіку. Друзі вважали, що я з’їхав з глузду, але я твердо вирішив стати аграрієм. У праці на полі є задоволення, але також є патріотизм — і багато патріотизму, оскільки я працюю на державу, яка постійно тримає оборону. Починав я з батьком». Родина в багатьох фермерських господарствах — ключовий елемент.

Сім’я Гафні прибула до Ізраїлю зі Словаччини 1975 року. Нині вся родина володіє ще чотирма фермами. Це майже 20 га, що розкидані від узбережжя-низовини до гірської місцевості.

Вони пробували вирощувати овочі, банани, виноград. Та, враховуючи споживчий попит, протягом останніх 15 років зосередилися на вирощуванні манго.

«Ми починаємо кожен день із сонцем. Це для мене найприємніший період дня, одна з дивовижних речей. А потім дивовижні речі відбуваються весь день, незалежно від того, що ви запланували. Чим раніше прокинетеся, тим швидше день повернеться до нормального стану», — захоплено розповідає пан Гал.

Як уже було зазначено вище, основний продукт, що ним займається Гал Гафні, — манго. Із сумарних 20 га під цю культуру відведено близько 13. Урожайність на фермах висока — від 50 до 70 ц із гектара (зрозуміло, багато залежить від кліматичної специфіки). Культивуються сорти Майя (завезений із Флориди, США), Гайдн, Томмі Аткінс, а також ароматний Шеллі.

Крім того, родина Гафні вирощує інші фрукти, зокрема шесек, пітайю та, звісно, фініки.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

Одна з проблем АПК Ізраїлю — збільшення середнього віку фермерів. Нині він становить 64 роки, молодих аграріїв, таких як пан Гал, обмаль. Таким чином, існує нагальна потреба держави та всіх тих, хто зацікавлений у сільському господарстві, заохотити молодь до АПК — як фермерів, інструкторів або принаймні як дослідників.

Зрозуміло, аграрії такої вікової категорії потребують особливої підтримки держави. Втім, цього не завжди достатньо, оскільки в Ізраїлі домінує принцип: виживають найсильніші.

Та будь-які труднощі лише роблять родину Гафні сильнішими. Вони давно збагнули, що знання, професіоналізм і вміле управління дають змогу зосередитися на нових, ексклюзивних, нішевих продуктах. За підсумком 2017 року понад 90% їхньої продукції було продано ще за попередніми угодами. Це свідчить про великий попит на продукцію родинного бізнесу, причому попит не тільки на ізраїльському ринку, а й загальносвітовому.

ГІЛЬ ОЛЕНА ФЕДОРІВНА НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ РОЗРОБКИ ТА ПІДТРИМКИ ПРОДУКТІВ АТ «ОЩАДБАНК» АТ «ОЩАДБАНК»

Українські аграрії цілком можуть розраховувати на державну підтримку. Наприклад, Ощадбанк пропонує фермерам скористатися програмою компенсації до 80% вартості насіння вітчизняного виробництва, програмою компенсації до 40% вартості техніки вітчизняного виробництва або однією з інших програм, що надає держава.

Уряд розуміє, з якими труднощами доводиться стикатися українським аграріям та як їм складно конкурувати з європейськими колегами, що мають набагато більші фінансові можливості. Тому, якщо фермер планує розвивати бізнес, але має обмежені ресурси, радимо звернутися до менеджера Ощадбанку й обрати одну з програм державної  підтримки, яка найкращим чином буде враховувати його інтереси й допоможе розвивати справу життя.

Український уряд всіляко підтримує вітчизняних агровиробників, і пропонує через Ощадбанк  спеціальні умови кредитування із компенсацією відсотків на рівні до 1,5 облікової ставки НБУ на дату оформлення кредиту. Тобто, якщо ставка по кредиту становить 19%, держава компенсує з них 18%.

Наші репортажі