Молдова
1 820 000 га
пiд сільське господарство
‎1 544 000 га
землі під рослинництвом
соняшник, виноград, фрукти, горіхи, овес
основна продукція рослинництва на експорт
2300–4500 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Молдова

Олексій Іванов: "Аграрна галузь – це бізнес, а ми на десятки років відстали від європейських виробників"


Основні культури

ріпак
пшениця
жито
ДОВІДКА

Село Мелеєшти, район Орхей, схід Молдови

СIМЕЙНИЙ БIЗНЕС

Фермер Олексій Іванов з села Мелеєшти, району Орхей, директор ТОВ Vindex-Agro, володіє сотнями гектарів зернових посівів. Уперше він сів за трактор у 19-літньому віці, а сьогодні вміє керувати майже всіма видами сільгоспмашин.

Він розповідає, що в його господарстві, як і традиційно по всій Молдові, внесення добрив у ґрунт відбувається за допомогою трактора.

«А це завдає чималого збитку майбутньому врожаю, бо губить частину рослин, що пробиваються», – зазначає п. Іванов.

Однак аграрій зізнається, що наразі можливості робити інакше у нього просто немає.

Олексій розповідає, що в 2000 році, коли він взяв в оренду сільгоспугіддя за програмою наділу селян землею, йому дісталися чотири доволі зношені трактори, що збереглися ще з часів існування в селі Мелеєшти колгоспу.

Сьогодні, крім дев’яти тракторів, у розпорядженні його господарства є кілька сівалок для кукурудзи, пшениці, фруктових саджанців. Також є плуги, культиватори, комбайни. Загалом у господарстві налічується майже 30 одиниць сільгосптехніки загальною вартістю близько 4-х мільйонів леїв (близько 2.8 млн грн).

«Трактори були закуплені в Білорусії та Україні, а решта техніки імпортована з Італії, Австрії та інших європейських країн», – уточнює п. Іванов.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

У розпорядженні Олексія Іванова 650 га сільгоспугідь. 2000 року в рамках програми наділення селян земельними ділянками, він узяв в оренду у місцевих землевласників 300 га, а пізніше збільшив ці площі.

Сьогодні на цих землях він вирощує зернові, технічні та кормові культури. Є у нього і фруктові сади, що дають урожай черешні, абрикосів, слив та яблук. Крім цього, на ділянці в 5 га вирощує овочі й хотів би розширити площі посівів, але без зрошувальної системи ризики в овочівництві занадто великі. Без перебільшень можна констатувати, що сьогодні вся аграрна галузь віддана на милість Божу.

Фермер розповів нам про податки і такси, які він щорічно виплачує як власникам земельних наділів, так і державі. Таким чином, із землевласниками молдованин розплачується сільгосппродукцією за оренду ділянок, які вони свого часу отримали від Асоціації Мелеєшти. Крім цього, він виплачує 10 видів податку державі, в тому числі поземельний, прибутковий, ПДВ.

У селі Мелеєшти району Орхей, як, утім, у більшості населених пунктів Молдови, оренда земельного наділу оплачується сільгосппродукцією, тобто пшеницею, сіном, ячменем або насінням соняшнику. У грошовому еквіваленті це 2500-3000 леїв.

Наш співрозмовник розповів, що нині в аграрному секторі величезний дефіцит робочих рук. Люди згодні працювати за зарплату не менше ніж 4000-5000 леїв. Фермер знайшов спосіб зацікавити селян можливістю заробити. Поденні працівники оплачуються залежно від обсягу виконаної роботи.

«Ми платимо не щодня, а за обсягом виконаної роботи. Наприклад, за 1 кг зібраної черешні людина отримує 3 леї. Це більш ефективний метод, хоча і не для всіх досить привабливий», – роз’яснює аграрій.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

Молдовський аграрій розповів, що щорічно держава затверджує регламент про надання селянам субсидій на придбання сільськогосподарської техніки та часткове відшкодування витрат на придбання сільгоспобладнання. З року в рік у такий документ вносяться деякі зміни.

 «Минулого року програмою субсидій скористалося небагато фермерів. У більшості аграріїв не вистачає коштів на придбання нової техніки, внаслідок чого вони позбавлені можливості отримання субсидій. Більшість сільгоспвиробників купують підтримані трактора або сівалки», – розповідає молдованин.

Молдовська держава надає всім фермерам субсидії на придбання сільгосптехніки й обладнання.

«Проблема в тому, що законодавці з року в рік модифікують регламент, вносячи в нього нові умови. Наприклад, недавно постановили, що придбані техніка та обладнання повинні бути новими», – нарікає п. Іванов.

Розмір субсидій коливається від 20% до 50% від суми, яку витратив фермер на покупку техніки, а «стеля» максимальної суми виплат із року в рік змінюється. 2017-го ця цифра становила 750 тисяч леїв на кожного бенефіціара.

 

«За останні роки ціни на добрива виросли удвічі. Це спричинило і збільшення витрат щонайменше на 30-40%. Сільське господарство потребує чималих інвестицій, але наша влада цього не завжди розуміє. Аграрна галузь – це бізнес, а ми на десятки років відстали від європейських виробників. Нас би дуже виручили погектарні субсидії», – нарікає Іванов.

Таким чином, незважаючи на існуючі проблеми й маючи 26 працівників і 9 тракторів, він продовжує розвивати бізнес в аграрній галузі Молдови. Він один із багатьох тамтешніх аграріїв, яким доводиться докладати величезних зусиль для того, щоб домогтися високої якості продукції й завоювати ринок ЄС. За його плечима великий досвід, щира залюбленість у справу всього життя й розуміння, що далі легше не буде, тому треба бути готовим до боротьби.

ГІЛЬ ОЛЕНА ФЕДОРІВНА НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ РОЗРОБКИ ТА ПІДТРИМКИ ПРОДУКТІВ АТ «ОЩАДБАНК»

Щоб підтримати українських агровиробників, «Ощадбанк» разом зі своїми партнерами пропонують кредитну програму на покупку техніки зі ставкою від 0.1% річних!  Щоб залишити заявку на придбання техніки за зниженими відсотковими ставками, переходьте за посиланням.

Більш детальну інформацію про партнерів банку, які беруть участь у програмі та відсотки по кожному конкретному партнеру, можна ознайомитись за посиланням «Придбання транспортних засобів та обладнання» в розділі «наші партнери».

Наші репортажі