Литва
2 742 660 га
пiд сільське господарство
2 136 790 га
землі під рослинництвом
картопля, пшениця, овес
основна продукція рослинництва на експорт
Ринок землі відкритий, але є обмеження на покупку: для фізичних осіб – 300 га, для юридичних – 2000 га. Середня вартість земель – 2 200 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Литва

Паулюс Жемайтіс: "Я хотів би скористатися програмами підтримки, але потрібно розраховувати на власні сили"


Основні культури

рiпак
пшениця
ячмінь
ДОВІДКА

Балеліяй, Укмергеський район, центральна частина Литви

СIМЕЙНИЙ БIЗНЕС

Паулюс Жемайтіс вирішив продовжити справу батьків і присвятити себе сільському господарству. Він самостійно займається землеробством лише кілька років, хоча знайомий з ним із раннього віку. На думку молодого фермера, це досить цікава й перспективна діяльність.

«Сільське господарство — цікава робота, яка приносить мені задоволення. Від самого початку таємниці землеробства я переймав від батька, який багато чому мене навчив. Я звик до цієї роботи і не хотів би міняти її на жодну іншу», — ділиться пан Жемайтіс.

Пан Паулюс почав управляти фермою самостійно два роки тому, після смерті батька, й наразі продовжує втілювати в життя ідеї, які той не встиг реалізувати. Ферма пана Жемайтіса сягає 80 га, на якій він займається рослинництвом. За його словами, більша частина землі орендована.

«Незважаючи на високу вартість оренди — від 100 євро за гектар, вільної землі немає. Тому я не очікую, що в майбутньому зможу розширити господарство», — каже наш співрозмовник.

Врожайність

2 т/га
рiпак
4 т/га
пшениця
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

На фермі литовського аграрія культивують озиму та яру пшеницю, тритикале та ріпак. В останні роки пан Паулюс почав вирощувати також горох.

«Землі в нашому регіоні бідні, щоб отримувати вищі врожаї, необхідно використовувати багато різних добрив», — каже молодий фермер.

Три роки тому в його господарстві почали вирощувати ріпак на площі 12 га. Кліматичні зміни, що супроводжуються посухами, негативно впливають на врожайність культур, тому в останні роки пан Жемайтіс зосереджений не тільки на виборі культур вирощування, які б давали гарний прибуток, а й на виборі сортів, що здатні забезпечувати високу врожайність. Тому перш, ніж обрати насіння для вирощування, аграрій завжди робить тестове висівання, а потім обирає найоптимальніший для себе сорт. Це дає змогу отримувати прогнозовану врожайність.

«Порівняно з попередніми роками минулорічна урожайність ріпаку була нижчою. Раніше ми збирали 3 т/га, а минулого року — близько 2 т/га. І хоча в період вегетації культура була належним чином підтримана, дощове літо завадило отримати гарний врожай. Тому потрібно враховувати всі подібні моменти й ретельно обирати сорти для вирощування», — пояснює литовець.

Він уже готовий до збору цьогорічного врожаю. За його словами, пшениця виглядає добре, тому він очікує отримати близько 4 т зерна на гектар.

«Звичайно, якість зібраного врожаю буде залежати від погоди, а окрім цього, на полі виросло багато бур’яну, тому збирати врожай буде складніше», — пояснює аграрій.

Говорячи про купівельні ціни на пшеницю, пан Жемайтіс підкреслив, що очікує вищих цін, ніж були минулого року. За пшеницю екстракласу торік платили 153 євро, за клас I — 146, а за клас II — 137. Як розповідає фермер, раніше він все зерно продавав безпосередньо в період збору врожаю, оскільки не мав власного зерносховища. Звісно, це ставило його в не зовсім вигідне становище, адже ціни в період збору врожаю найнижчі. Тому восени минулого року пан Паулюс побудував зерносховище, й за підсумком 2020-го він планує частину врожаю зберігати там і почекати кращих цін.

Литовця також приваблює вирощування гороху — покупці багато платять за нього. Наступного року фермер планує розширити площу культивування гороху ще й з метою збільшення природного азоту в ґрунті.

«Горох добре впливає на врожайність пшениці. Після нього врожайність збільшується на 1–1,5 т/га», — наголошує аграрій.

ВСЕБІЧНА ПІДТРИМКА

Управляти господарством молодому литовцю допомагає мати: вона веде бухгалтерський облік, замовляє засоби захисту рослин та виконує деяку адміністративну роботу. На запитання, чи користується пан Паулюс програмами підтримки від ЄС, він відповідає: коли почав управляти фермою й хотів скористатися програмою підтримки молодих аграріїв, то отримав відмову, оскільки у нього не було двох років досвіду фермерства. Тепер, набувши досвіду, він… не може скористатися програмою, бо його господарство не належить до малих ферм.

«У нас занадто багато землі, — пояснює литовець. — Я хотів би скористатися програмами підтримки від ЄС й оновити техніку, але потрібно розраховувати на власні сили».

Незважаючи на всі труднощі, пан Паулюс налаштований оптимістично та сподівається, що якість його роботи, як і результати, поліпшуватимуться.

«Я сподіваюся, що з роками отримаю досвід і знання. Не маю наміру опускати руки. Врешті-решт, час, який я відводжу праці на землі, присвячений добробуту моєї родини. Чим краще й відповідальніше я працюю, тим вищими будуть результати», — переконаний литовець.

За його словами, сільське господарство є єдиним способом заробітку для молоді Литви, яка живе в сільській місцевості, оскільки там немає інших джерел доходу. Та молодим людям непросто розпочати власну справу, особливо якщо вони не отримали ґрунт у спадок. Отже, держава повинна всіляко сприяти аграріям-початківцям, адже наразі більшість фермерів Литви — літні люди, і без залучення молоді в майбутньому сільське господарство цієї країни зіткнеться з великими труднощами.

СТЕЦЕВИЧ АНДРІЙ ІГОРОВИЧ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК»

Аграріям, які планують оновити техніку, Ощадбанк разом із партнерами пропонують програму підтримки, в рамках якої можна придбати техніку в кредит від 0,1% річних. Партнерами банку є більше 160 підприємств, тож аграрії не будуть обмежені у виборі.

Детальнішу інформацію про партнерів банку, які беруть участь у програмі, та відсотки по кожному партнеру можна дізнатися за посиланням https://www.oschadbank.ua/ua/business/finansuvannya-biznesu у розділі «Придбання транспортних засобів та обладнання».

Наші репортажі