Індонезія
57 000 000 га
пiд сільське господарство
23 500 000 га
землі під рослинництвом
каучук, пальмова олія, кавові боби, какао, чай, рис, маніок.
основна продукція рослинництва на экспорт
ринок землі відсутній
вартість земель сільськогосподарського призначення
Індонезія

Шандрак Арчампонг: "В Індонезії домінує екстенсивне землеробство"


Основні культури

кукурудза
ДОВІДКА

Ваджо, Південне Сулавесі, острів Сулавесі, центральна частина Індонезії

НОВА СВІТОВА ЖИТНИЦЯ?

Незважаючи на багато викликів, індонезійські фермери виробляють високоякісні товари — навіть у світовому контексті. Понад те, за останнє десятиліття ця країна, що розкинулася на 3000 островів Тихого океану, стала однією з житниць світу.

Індонезія продає товари свого АПК до всіх куточків планети. Останнім часом активно розвивається й органічне сільське господарство. У 2018 році було експортовано 140 т органічного рису, в тому числі до Німеччини, Бельгії та США.

Левова частка агросектора цієї держави — середні та дрібні господарства. Зазвичай вони мають від 0,5 до 2 га угідь. Значна частина врожаю йде на харчування родин аграріїв.

Крім невеликих наділів індонезійські фермери стикаються з іншими проблемами, включаючи менший дохід, брак післязбиральних і маркетингових навичок, а також нестачу ділової винахідливості та додаткового капіталу.

Як і в інших країнах Південно-Східної Азії, кількість фермерів в Індонезії останнім часом скоротилася. У 2016 році налічувалося 24,13 млн господарств, що на 7,04 млн менше порівняно з 2003-м. Це тим більше тривожна тенденція з огляду на те, що наприкінці 2018-го населення країни сягнуло познаки 250 млн осіб.

Утім, за останніми дослідженнями (весна 2019 року), там нараховувалося понад 42 млн осіб, які визнали свою зайнятість в АПК. Більшість із них можуть вирощувати якісний продукт навіть у невеликих районах сільськогосподарських угідь. До таких належить наш співрозмовник — 29-літній Шандрак Арчампонг.

«Аграрництво, зокрема, дрібне, як і раніше, є найбільшим джерелом зайнятості молоді у сільській місцевості Індонезії», — починає він розмову.

Утім, долі цих людей дуже різні. Загальна ж закономірність полягає в тому, що справжні й довготривалі перспективи розвитку мають там лише ті фермери, які володіють землею, а не орендують її чи просто працюють на ній. Пану Шандраку пощастило — у його розпорядженні 5 га, засаджених кукурудзою.

Врожайність

8 т/га
кукурудза
ІЗ ГМО ЧИ БЕЗ?

«Індонезія все ще залишається країною третього світу з усім, що витікає з цього статусу. Що стосується сільського господарства, то головна закономірність — часте домінування екстенсивного підходу. Наприклад, у моїй галузі лише 2017 року вдалося досягти врожайності 7 т/га. Порівняно з американськими показниками, де середня врожайність становить 25 т/га, ці цифри смішні», — веде далі пан Арчампонг.

Інша специфіка ріднить індонезійську галузь вирощування кукурудзи з індійською, мексиканською чи, наприклад, бангладеською: кілька років тому тут офіційно визнали безальтернативність використання генетично модифікованих сортів. Що загалом зрозуміло: по-перше, шкідливість продуктів із ГМО доведена не всіма науковими дослідженнями; по-друге, для індонезійців (яких, нагадаємо, вже понад 250 млн осіб) кукурудза є другим національним продуктом після рису; по-третє, агросектор цієї країни розвиненіший порівняно з філіппінським чи таїландським, тож є змога експортувати туди відповідні вироби.

Втім, пан Шандрак поки «тримається», висаджуючи кукурудзу без ГМО. Все ж у нього порівняно невелике господарство, яке орієнтоване на задоволення власних потреб і на продаж. Завдяки працелюбству, терпінню, вмілому використанню добрив і постійному стеженню за станом рослин молодий індонезійський фермер досяг врожайності 8 т/га за підсумком 2018 року.

КОМБАЙН, МІРКУВАННЯ, ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ…

«У нашій країні вже понад 4 млн га землі засаджено під кукурудзу. Крім іншого, це дало змогу зменшити її закупівлю в Китаї та США. Думаю, з такими темпами за кілька років Індонезія взагалі перестане імпортувати це зерно, — з радістю продовжує наш співрозмовник і додає важливий нюанс: — Приблизно на чверті земель, відведених під кукурудзу, вона вирощується на пальмових плантаціях. Можливо, я теж колись прийду до цього — активно розмірковую про це».

Два роки тому наш співрозмовник придбав перший комбайн. Його машина китайського виробництва й дешева — коштує 390 млн індонезійських рупій (приблизно 700 000 гривень).

«Один комбайн замінює 50 працівників. Тепер я можу самостійно обробляти своє господарство», — зауважує пан Шандрак.

Міністерство сільського господарства Індонезії, вбачаючи в цьому вигоду, навіть створило спеціальну програму підтримки аграріїв, які хочуть придбати техніку.

Весь технологічний процес вирощування кукурудзи в господарстві пана Арчампонга загалом порівняний з тим, як це роблять у всьому світі. Та є і своя специфіка — в Індонезії висока вологість майже на всій території, що впливає на сільське господарство, та, зокрема, культивування маїсу. Так, у цих краях немає потреби в надто глибокому передпосівному обробітку ґрунтів.

Зрештою, нема потреби й у глибинному висіванні зерен (достатньо на 3–4 см). Щодо підживлення позиція нашого співрозмовника така:

«На формування тонни зерна з відповідною кількістю стебел та листя я використовую приблизно 28 кг азоту, 11 кг фосфору, 26 кг калію, по 8 кг магнію й кальцію».

Що стосується планів на майбутнє, то тут в індонезійського аграрія одна мета— технологічне вдосконалення процесу культивації кукурудзи. Для цього він хоче взяти в оренду 1–2 га землі: більша площа — більший прибуток — ширші можливості для впровадження технологічних інновацій. Зрозуміло, такий крок автоматично передбачає ще більше праці на землі, втім, це давно сприймають як даність усі фермери великої острівної країни в Тихому океані.

СТЕЦЕВИЧ АНДРІЙ ІГОРОВИЧ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК»

Ощадбанк пропонує вигідні кредити на купівлю агротехніки: від 0,1% річних за партнерськими програмами. Також Ощадбанк пропонує кредити для аграріїв на розвиток бізнесу. Це може бути кредитний портфель на п’ять років зі зниженою відсотковою ставкою.

Крім того, Ощадбанк пропонує малому та середньому бізнесу спеціальні умови з кредитування у партнерстві з міжнародними організаціями. Зокрема, це й компенсація 70% застави по кредиту, 5–10-річна відсоткова ставка, а максимальний розмір позики може становити 5 млн євро. Більше про ці програми можна дізнатися тут.

Спеціальними умовами кредитування можуть скористатися сільськогосподарські виробники та переробники сільськогосподарської продукції, дохід яких від її реалізації становить не менше 50%.

Наші репортажі