Чорногорія
230 300 га
пiд сільське господарство
217 000 га
землі під рослинництвом
овочі, фрукти, тютюн
основна продукція рослинництва на экспорт
ринок землі відсутній
вартість земель сільськогосподарського призначення
Чорногорія

Рашо Мілянич: "Органічне харчування – майбутнє сільського господарства, бізнесу та медицини"


Основні культури

люцерна
ДОВІДКА

Село Рубежа, муніципалітет Нікшич, західна частина Чорногорії

ІЗ БАНКІРА У ФЕРМЕРИ

Після 16 років праці в банківській сфері Радивойє Рашо Мілянич залишив комфортне існування, щоби здійснити мрію – стати власником ферми кіз і виробником органічних продуктів.

У Чорногорії утримання кіз було заборонене протягом десятиліть, тому цей бізнес як і раніше вважається викликом. Люди сміялися з нього й кепкували за його спиною.

«Мені казали, що я втратив розум, бо ніхто при здоровому глузді не залишив би брендингову роботу заради праці пастухом. А в Чорногорії слово «пастух» часто має зневажливе значення. Люди використовують його для опису того, хто є «неосвіченим селянином» і слабким на мозок», – розповідає п. Мілянич.

Утім, Рашо не просто мріяв – він, за його словами, підготував «куленепробивний бізнес-план». 2012 року чорногорець заснував ферму з 15 альпійськими козами.

Незважаючи на фінансові обмеження, громіздкі процедури та бюрократичне управління, нині він має стадо на 250 голів й молочну фабрику, де вісім працівників виробляють органічне молоко, йогурти й сир.

ОДИН У ПОЛІ ВОЇН

«Я незалежний господарник, тож у мене також більша свобода, ніж у банкіра. Я майстер своєї долі, який може забезпечити сім’ю. Вважаю, що органічне харчування – майбутнє нашого сільського господарства, бізнесу та медицини, але воно вимагає підтримки від відповідальних та підзвітних інституцій плюс міцнішого зв’язку між державою й малим бізнесом», – переконаний Радивойє.

Його родина була стурбована на початку його підприємницької діяльності. Відмовившись від безпечної, престижної роботи в країні, де рівень безробіття перевищує 20% і лише 1,6% робочої сили зайнято у сільському господарстві, його близькі висловлювали занепокоєння.

«Дружина вперше приїхала до ферми лише через рік. Моя сестра постійно плакала, бо думала, що моєму бізнесу судилося провалитись. Я знав, що тільки результати змусять їх повірити в мене. Тож я провів п’ять років, вивчаючи козяче господарство. Прочитав усі доступні матеріали, відвідав ферми в Швейцарії, був присутній на понад 40 семінарах, перш аніж купив першу козу», – згадує Рашо.

Зрештою, його дружина залишила роботу шкільного педагога й нині працює на спільному молочному заводі разом із двома його сестрами.

Рашо не тільки довів, що може забезпечити сім’ю, й створити «зелені робочі місця» – він також зробив весь свій бізнес «зеленим». Як сертифікований виробник органічних продуктів, він вирощує 8 гектарів люцерни, а це особливий тип трави, що придатна для випасу худоби та «зеленого» добрива.

Трава регулярно тестується в лабораторії, аби переконатися, що кози харчуються здоровим кормом і виробляють більше молока кращої якості. У районі, де опади трапляються дуже рідко, Рашо побудував басейн дощової води для свого стада – на фермі нічого не витрачається дарма!

Додамо також, що компостування в господарстві проводиться регулярно (все для підвищення якості ґрунту), відходи залишають свиням, а охороняють усе п’ятеро красивих собак. Сім’я також має в розпорядженні коня, тому комбайни й трактори використовуються тільки тоді, коли це вкрай необхідно: кінь економить гроші й зменшує викиди CO2.

Молочна фабрика п. Мілянича збоку може здаватися скромною, проте він свідомо дотримується традиційної кам’яно-деревної атмосфери, щоби поліпшити якість і смак харчових продуктів. Більшість із 2000 літрів щоденного надою молока переробляється в знаменитий козячий сир, який отримав кілька престижних нагород. Його подають у п’ятизіркових готелях Чорногорії, але також можна купити в супермаркетах по всій країні.

«У мене є мрія, котра допомагає рухатися далі. До 2020 року я хочу мати стадо кількістю не менше 350 кіз, що, сподіваюся, створить 20 нових «зелених» робочих місць. Я також працюю над просуванням сільськогосподарського кластеру в Нікшичі. Я хотів би, аби всі органічні виробники цього регіону перебували під одним «дахом», аби все можна були купити в одному маркеті, скуштувати в одному ресторан, де наші молочні, м’ясні, фруктові, овочеві та виноробні продукти будуть подаватися й продаватись. Іще хочу допомогти розширити нашу туристичну пропозицію – влаштовувати екскурсії з відвідуванням ферм, прилеглих монастирів тощо», – підсумовує колишній банкір Рашо.

ПОЗИТИВНИЙ ПРИКЛАД

Чорногорець також залучений у різні публічні ініціативи. Наприклад, він постійно закликає колег-підприємців до діалогу з метою ліквідації бізнес-бар’єрів у Чорногорії – країні, де рівень корупції високий.

«Моя Батьківщина володіє величезним потенціалом для зростання «зеленого» бізнесу – вона має здорові й родючі ґрунти, чисту воду, незабруднене повітря, хороший клімат. Але багатство цих ресурсів потрібно використовувати на стійкому рівні й багато чого ще слід зробити, аби досягти цього. Першою передумовою для нашої раїни є забезпечення економічного зростання, що не завдає шкоди навколишньому середовищу. Це сприятиме відкриттю нових робочих місць», – переконаний п. Мілянич.

Його господарство чи не найкраще за всіх у Чорногорії використовує місцеві економічні можливості для забезпечення розвитку «зеленого» агробізнесу. Тут створюють робочі місця, а головне – показують, що таке нешкідливий для екології. На фермі Радивойє поєднують економічний, соціальний та екологічний підходи в розвитку, позитивним прикладом заохочуючи інших аграрії.

«У той же час ми фінансово підтримуємо інноваційні проекти, які скорочують викиди СО2, допомагають боротися зі зміною клімату, розвивають туристичний сектор», – підсумовує п. Мілянич.

СТЕЦЕВИЧ АНДРІЙ ІГОРОВИЧ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК»

Українським фермерам, які також хочуть розвивати органічне виробництво й мають обмежені фінансові ресурси, варто звернути увагу на програму підтримки, що пропонує «Ощадбанк» – партнерська програма в рамках якої аграрії можуть придбати машини й обладнання в кредит зі ставкою від 0.1% річних у більш, ніж 100 партнерів банку!

Спеціальними умовами кредитування можуть скористатися сільськогосподарські виробники та переробники с/г-продукції, дохід яких від її реалізації становить не менше 50%. Детальнішу інформацію про партнерів банку, які беруть участь у програмі, та відсотки по кожному партнеру можна ознайомитись у розділі «Придбання транспортних засобів та обладнання». Щоби скористатися програмою, до банку потрібно подати заявку, копію статуту фермерського господарства, витяг з Єдиного державного реєстру, довідку про відсутність податкової заборгованості та копії документів на придбання техніки.

Наші репортажі