Білорусь
88 975 000 га
пiд сільське господарство
55 105 000 га
землі під рослинництвом
пшениця, жито, картопля
основна продукція рослинництва на експорт
Ринок землі відсутній. Землю можна лише орендувати строком до 99 років
Білорусь

Володимир Крапивко. Від голови колгоспу до успішного фермера за три роки


Основні культури

капуста
морква
картопля
ДОВІДКА

Село Осово, Смолевичський район, Мінська область, центральна частина Республіки Білорусь

І ШВЕЦЬ, І ЖНЕЦЬ

У 2005 році Володимир Крапивко вирішив змінити роботу — з голови колгоспу на фермера. За його словами, хоча він і працював керівником колгоспу, але не відчував себе господарем землі. Хотів спробувати власні сили й керувати господарством на свій розсуд, без вказівок згори, що, коли й куди садити.

Зваживши всі за і проти, пан Крапивко взяв в оренду 80 га землі й почав власну справу — вирощування овочів. Як стверджує він, фермер — це не тільки керівник, а й агроном, бригадир, бухгалтер, водій, механік, охоронець в одній особі. Треба мати залізний характер, щоб керувати бізнесом й підняти його хоча би до нульової рентабельності.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Перші виручені з продажу овочів гроші білорус вклав у господарство — купив насіння, добрива, засоби захисту рослин і орендував техніку. Труднощів додавала ще й інфляція, яка за рік з’їдала значну частину коштів, їх вистачало лише на забезпечення посівної. Вийти з такої ситуації й розвивати бізнес далі допомагали лише азарт і наполегливість.

У фермерів-початківців завжди багато складнощів — окрім опановування особливостей технологій вирощування культур додаються проблеми з фінансуванням: банки не охоче виділяють кредити початківцям. Тільки після трьох років роботи та підтвердження стабільного росту прибутку банк відкрив білорусу кредитну лінію й він придбав у лізинг техніку.

Кредитна лінія та придбання техніки допомогли пану Крапивку взяти в оренду більше землі, збирати швидше врожай та оптимізувати витрати.

Білорус переконаний, що у фермерів врожайність завжди вища, ніж у колгоспах. Адже аграрій відчуває себе власником землі, він дбає про землю і про підвищення врожайності. Вчасно виконує всі агротехнічні роботи, бо від цього залежить його прибуток і розвиток бізнесу в цілому. Наприклад, врожайність у пана Володимира у три-чотири рази вища, ніж у сусідньому колгоспі, який розташований на більш родючих землях.

«Колгоспні землі завжди кращі, — розповідає фермер, — адже ніхто не захоче віддати родючу ділянку приватному підприємцю. Віддають важкі ділянки з піщаником, гористі, підтоплені або, як вийшло минулого року, з трьох боків оточені дачними селищами».

ОСОБЛИВОСТІ РИНКУ

Як стверджує білорус, збут продукції — окрема наука. Доводилося починати з продажу овочів з машини. Згодом він налагодив зв’язки з багатьма підприємствами та магазинами по всій Білорусі. Основними конкурентами пан Крапивко називає колгоспи. Вони не дуже переймаються собівартістю продукції й продають за цінами, які продиктували згори. Власнику ж потрібно враховувати окрім собівартості ще й умови клієнта, щоб не втратити його.

«Інколи доводилося продавати овочі нижче собівартості — щоб не втратити партнерів», — стверджує аграрій.

Одним з основних факторів, що формує ціни у країні, — це попит у Росії. За словами пана Володимира, кілька років тому в РФ були пожежі й багато врожаїв було знищено, то в Білорусі у виробників купували капусту по $500/т.

До основних проблем, як і в багатьох пострадянських країнах, у пана Крапивка додається також брак кваліфікованих кадрів.

«Тямущих працівників — одиниці, а інженери, агрономи, ремонтники техніки — взагалі на вагу золота, особливо якщо не п’ють», — бідкається пан Володимир.

Щодо планів, то він хоче збільшити посадкові площі з 212 до 300 га й розвивати вівчарство. За його словами, це дуже перспективний напрям через високу рентабельність і нескладну технологію.

«Будь-яка справа може приносити прибуток, якщо підійти до неї з розумом і любов’ю», — оптимістично підсумовує пан Крапивко.

ГІЛЬ ОЛЕНА ФЕДОРІВНА НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ РОЗРОБКИ ТА ПІДТРИМКИ ПРОДУКТІВ АТ «ОЩАДБАНК»

В Україні фермерам вести бізнес легше. Наприклад, Ощадбанк разом зі своїми партнерами пропонують кредитні програми на придбання техніки та обладнання зі ставкою від 0,1% річних!

Більш детальну інформацію про партнерів банку та умови фінансування по кожному конкретному партнеру можна отримати за посиланням у розділі «Придбання транспортних засобів та обладнання».

Окрім того, МінАПК пропонує фермерам компенсацію до 40% вартості вітчизняної техніки та обладнання. Програмою можуть скористатися фермерські господарства, чистий річний дохід яких не перевищує 20 млн гривень. Щоб отримати кошти, до банку потрібно подати заявку, копію статуту фермерського господарства, витяг з Єдиного державного реєстру, довідку про відсутність податкової заборгованості та копії документів на придбання техніки. Зі списком техніки та обладнання, що підлягають компенсації, можна ознайомитися за посиланням.

Наші репортажі