Польща
18 727 000 га
пiд сільське господарство
14 413 000 га
землі під рослинництвом
пшениця, кукурудза, жито
основна продукція рослинництва на експорт
6900 – 12700 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Польща

Казимир Тупай. 30 років в агробізнесі, багаторазове збільшення площі господарства, висока врожайність.


Основні культури

цукровий буряк
пшениця
кукурудза
ріпак
ДОВІДКА

Жечиця-Земянська, Люблінське воєводство, південно-східна частина Польщі.

СIМЕЙНИЙ БIЗНЕС

1986 року після закінчення сільськогосподарської школи Казимир Тупай повернувся до села, де почав працювати на фермі батьків, яка на той час займала 8 га. Він виріс у селі, тому іншого шляху для себе не бачив.

«Я ще з дитинства захоплювався роботою на фермі. Тож рішення повернутися працювати до села мені далося легко. І зараз я не шкодую про це», — каже пан Тупай.

Сьогодні після майже 30 років роботи ферма розрослася до 460 га, з яких 160 га — власна земля аграрія, а 300 га він орендує. Пан Казимир переконаний, що зараз займатися сільським господарством набагато легше, але воно не є ідилією й не варто думати, що сучасні комп’ютеризовані машини все зроблять за фермера.

Поляк займається рослинництвом і вирощує цукровий буряк, пшеницю, кукурудзу, ріпак та надає в оренду техніку фермерам із сусідніх регіонів.

Врожайність

67 т/га
цукровий буряк
8 т/га
пшениця
10 т/га
кукурудза
4 т/га
ріпак
5,5 т/га
яра пшениця
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

На 30 га аграрій вирощує цукровий буряк, але його культивація вимагає значних фінансових затрат — на рівні 5500 злотих на гектар ($1469), тому збільшувати посівну площу пан Казимир не планує. Для посадки й збору врожаю цукрового буряка в автопарку є шестирядковий комбайн, який значно прискорює роботу на полі.

Минулого року були гарні погодні умови для цукрових буряків, й фермер отримав високу врожайність — 67 т/га. Загалом було зібрано 2000 т буряка, які фермер продав цукровій фабриці в Ропчиці. Здавалося б, усе йде чудово, щоб мати високі прибутки — отримано гарний врожай, знайшовся покупець, але… За словами пана Казимира, низькі закупівельні ціни роблять вирощування буряків непривабливим.

«Останні два роки були найгіршими у фінансовому плані. Раніше я отримував 230 злотих ($62) за тонну поставленого буряка, а зараз трохи більше 97 злотих ($26). Це лише компенсує витрати на вирощування. Дохідна лише субсидія за площі вирощування», — пояснює фермер.

Основний дохід господарство отримує від вирощування пшениці, кукурудзи та ріпака. На площі 160 га фермер культивує озиму пшеницю, на 70 га — пшеницю для спеціальних сортів макаронних виробів. Середня врожайність пшениці — 8 т/га, а за сприятливих погодних умов ще вища.

Минулого року через посуху були несприятливі умови для вирощування пшениці, а особливо для спеціальних сортів макаронних виробів, тому аграрій отримав всього 3,5 т/га при нормі 7 т/га.

«Ціна на даний вид пшениці — 100 злотих ($27) за центнер, тому ця втрата є суттєвою», — ділиться фермер.

Посівна площа кукурудзи становить 112 га. Із 1 га пан Тупай збирає 10 т зерна (вихід після сушіння), яке сушить на власній сушильній установці, що значно зменшує собівартість отриманого зерна. На решті території аграрій вирощує яру пшеницю й ріпак. Урожайність ріпака — 3,5–4 т/га, ярої пшениці — 5,5 т/га.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

Свій перший сучасний трактор пан Казимир придбав у 2000 році, скориставшись програмою «Молодий фермер». Це придбання значно полегшило роботу на полі. Щоби знизити затрати на сушіння кукурудзи в орендованих сушарках, фермер придбав власну на 12 т. Поляк також побудував три зерносховища ємністю 100 т кожне. Частина коштів на придбання сушарки та побудову зерносховищ були його власними, а частину він отримав у рамках державного проекту

«Модернізація агрохолдингів» — 500 000 злотих (приблизно 3,5 млн гривень. — Landlord).

На сьогодні господарство пана Тупая — це повністю механізована ферма, в автопарку якої є трирічний зернозбиральний комбайн, що може збирати врожаї близько 20 га на добу, п’ять тракторів, у тому числі три з потужністю понад 100 к.с., та шестирядковий бурякозбиральний комбайн. Що стосується поповнення обладнання, то, на думку поляка, необхідно придбати ще один телескопічний навантажувач.

Пан Казимир самостійно керує та веде всі рахунки господарства. Він переконаний: щоб не відставати від сучасного менеджменту, потрібно постійно вдосконалювати свої професійні знання.

«Рослини завжди повинні отримувати все, що їм необхідно. Щоб збирати гарний врожай, ви не можете не вносити мінеральні добрива, але повинні робити це вміло, з головою», — пояснює аграрій.

Він вважає, що запорука його успіху в отриманні гарних врожаїв — це своєчасний агротехнічний обробіток та підбір правильних сортів рослин. Адже фермер не може впливати на погодні умови — він може лише намагатися знизити цей негативний вплив.

«Від реалізації сільськогосподарської продукції можна отримувати великий дохід, але до цього відбуваються величезні витрати. Порахуйте, у скільки вам обійдеться залити 500 л палива в резервуар найбільшого трактора. Ця галузь потребує великих фінансових та трудових затрат», — зауважує польський фермер.

БУТКОВА-ВІТВІЦЬКА НАТАЛЯ АНАТОЛІЇВНА ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ МІКРО, МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ АТ «ОЩАДБАНК»

Щоб зменшити фінансове навантаження на українських фермерів, Ощадбанк у рамках програм підтримки від МінАПК пропонує кредити з низькою річною ставкою на пільгових умовах — від 1% річних! Така пропозиція буде особливо привабливою для аграріїв, які хочуть розвивати свій бізнес та виходити на більші масштаби виробництва та як результат отримувати вищі прибутки.

Крім того, низькі кредитні ставки не тільки допомагають зменшити собівартість продукції, але й дають можливість аграріям будувати лінії/цехи з переробки агропродукції й створювати додану вартість товару. Для отримання високих прибутків дуже важливо переходити від сировинного бізнесу до бізнесу, що створює товари з доданою вартістю. Також Ощадбанк розуміє: підтримка аграріїв важлива ще й тому, що бізнес, який успішно розвивається, створює додаткові робочі місця, а це у свою чергу стимулює розвиток української економіки в цілому.

В Україні фермери можуть зібрати сучасний автопарк за допомогою програми від Ощадбанку «Кредитування за партнерськими програмами». У фермерів є можливість придбати новенький трактор або комбайн відомих світових виробників на спеціальних партнерських умовах з річною ставкою від 0,1% річних! Зі списком партнерів банку та відсотками по кожному окремому партнеру можна ознайомитися за посиланням.

Наші репортажі