село Ікервар, Західний Задунайський регіон, західна частина Угорщини
«Мої батьки жили й працювали в селі, тож я не міг обрати для себе іншу професію, ніж сільське господарство», — каже пан Такаш.
Його батьки мали невелику ферму й займалися вирощуванням свиней. Там і минуло все його дитинство, там він опанував основні засади сільського господарства. У 1989-му пан Дьюла почав самостійно керувати фермою. Двадцять років тваринництво було основним профілем господарства. На власних землях аграрій вирощував корми для тварин.
У 2010-му уряд Угорщини запропонував фермерам компенсацію за обробіток землі, й пан Такаш вирішив скористатися шансом та розширив господарство з 317 до 630 га. Частину земель придбав, а частину орендує. Нині пан Дьюла змінив профіль і займається тільки рослинництвом, вирощуючи пшеницю, кукурудзу, ріпак.
Угорець слідкує за технологіями та використовує якісне зерно й засоби захисту рослин, аби мати гарну врожайність. Нещодавно закінчив будувати власне зерносховище, щоб не поспішати продавати зерно в період збору врожаю, а мати можливість почекати кращих цін. Звичайно, це потребує значних капіталовкладень, але аграрій переконаний, що це високорентабельний проект.
«Я намагаюся робити все можливе, щоб бути успішним фермером», — каже пан Такаш.
Секрет отримання високої врожайності, за словами пана Такаша, простий: для підвищення родючості ґрунту завжди слід залишати на полях побічні продукти рослинництва — солому від пшениці, кукурудзи, ріпака, соняшника.
«Земля дає мені багато, тому я намагаюся дати їй також якомога більше», — наголошує фермер.
Щоб створювати родючий верхній прошарок землі, на наступний день після збору врожаю він вносить засіб BactoFil, що стимулює розвиток ґрунтових черв’яків, та обробляє ґрунт короткими дисками. Таким чином, ґрунт не висихає, бактерії, які переробляють залишки стовбура, надходять у верхній шар землі, де вони швидко розмножуються.
«Я використовую ці землі вже понад 20 років, і тому прагну зберегти їх у гарному стані й дати рослинам максимум поживних речовин», — каже він.
Пан Дьюла завжди намагається підвищувати ефективність роботи й зменшувати собівартість продукції. Він вважає, що це головна запорука успіху, адже так цінові коливання не дуже впливатимуть на фермера. За будь-якої ціни він матиме прибуток. А за великих затрат на вирощування навіть мінімальне зниження ціни може обернутися для аграрія збитками, а цього не можна допускати.
Угорець вважає, що зниження собівартості можна досягти, використовуючи сучасні машини для обробітку ґрунту й збирання врожаю. Тому аграрій значну частину коштів вклав у свій автопарк, у нього є всі необхідні види машин — від агрегатів для обробітку ґрунту до ущільнювача врожаю. Всі машини працюють на комп’ютерному управлінні, тому, як стверджує фермер, набагато розумніші за людину.
Нещодавно він придбав ще один сучасний трактор потужністю 240 к.с., який дає змогу працювати на ґрунті з нульовим обробітком. Ця технологія дозволяє зберігати в землі достатній рівень вологи, тому рослини розвиваються краще й дають гарний врожай. Цінність такої технології особливо підвищується в умовах зміни клімату, що характеризується частими посухами. За словами угорця, його машина окупиться вже через кілька років.
«Якщо людина не розвивається, тоді можливості йдуть повз неї», — переконаний пан Такаш.
Прибуток фермера значною мірою залежить від погоди. Досить рідко трапляється період з ідеальними умовами, тому, щоб зменшити вплив погодних чинників на врожайність, пан Такаш намагається зберегти ґрунт і його родючість, не зловживаючи гербіцидами. Кожні три роки він робить розпушування ґрунту й веде господарство зі збереженням водних ресурсів.
«Завдяки цьому я завжди маю гарний врожай, попри будь-які погодні умови», — зауважив насамкінець угорський аграрій.