Румунія
14 741 000 га
пiд сільське господарство
9 400 000 га
землі під рослинництвом
пшениця та кукурудза
основна продукція рослинництва на експорт
2000 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Румунія

Георге Ніцю: З відповідною технологією можливо все, навіть вирощувати гарні врожаї в несприятливих умовах


Основні культури

ячмінь
ріпак
ДОВІДКА

Село Істрія, округ Констанца, Південно-Східна Румунія

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Румунський фермер Георге Ніцю вже понад 26 років працює в аграрному секторі й, незважаючи на важку працю, не бачить себе в іншій галузі. У 2001 році він заснував агрокомпанію SC OPT – MP SRL. Георге працює на 768 га землі, більша частка якої належить йому.

Землі розташовані в південно-східній частині Румунії, де трапляються часті посухи та недостатня кількість джерел прісної води для побудови системи зрошування. Ведення високопродуктивного агробізнесу в цій місцевості потребує особливого підходу не тільки в обробітку ґрунту, а й при виборі культур для вирощування.

 

З огляду на наші кліматичні умови, 80% — це осінні зернові культури. Намагаємося уникати весняних культур, кукурудзи та соняшника. Їх вирощування для нас несе небезпеку через часті посухи. Я їх вирощую тільки заради дотримання сівозміни, — каже пан Ніцю.

Щоб бути конкурентоспроможним та отримувати врожайність на рівні фермерів, що працюють у більш сприятливих умовах, пан Георге придбав високотехнологічні трактори для обробітку ґрунту та поєднав сучасні принципи агротехнології. Він використовує технологію мінімального обробітку ґрунту, а місцями взагалі без обробітку, що забезпечує утримання вологості на достатньому рівні.

 

– Ми завжди повинні знаходити ідеальну формулу, щоб утримати воду в землі. Саме тому менше оремо ґрунт, щоб уникати випаровування води. Для вирощування вибираємо сорти та гібриди, стійкі до посухи та тепла, — каже пан Ніцю.

 

Купівля сучасної техніки та якісних і стійких сортів насіння потребує значних фінансових витрат, але отримана врожайність варта цього. Як стверджує пан Ніцю, він веде бізнес, а не грає, тому не шкодує коштів на те, що підвищує прибутковість господарства. Минулого року фермер отримав врожайність на рівні: ячмінь 5,5–6 т/га, ріпак 3–3,2 т/га, кукурудза 4–5 т/га.

 

– Що стосується кукурудзи, я думаю, наступного року досягну подібних результатів. У цьому районі немає жодних передумов для отримання більших врожаїв, — зауважив пан Георге.

 

Ще однією особливістю технології пана Георга є змінне застосування добрив. У агрофірми є карти ґрунтів, на яких агроном відмічає й контролює, який тип та яка доза добрив буде вноситися на певній ділянці, а також відслідковується, в який період все має бути внесено. Ця технологія створює однакові умови для всіх рослин, й вони отримують те, що необхідно для максимальної врожайності. Там, де є надлишок певного хімічного елементу, добрива не вносяться або вносяться в меншій кількості, а там, де нестача, вноситься розрахунково-необхідна кількість.

 

Така технологія забезпечує рослину необхідним добривом для росту та високої врожайності, а мене — продукцією, на яку я сподіваюся», — стверджує фермер

 

Врожайність

5,5–6 т/га
ячмінь
3–3,2 т/га
ріпак
4–5 т/га.
кукурудза
ЗБУТ

Ніхто вам не скаже: цього року сій пшеницю, а наступного ячмінь. Щоб правильно обрати, яку культуру вирощувати цього року, а яку наступного, потрібно опанувати гру між попитом й пропозицією, — стверджує фермер.

 

Він наводить приклад: у рік, коли є багато пшениці й залишилося багато минулорічних запасів, будьте певні, що ціна на культуру знизиться. Незважаючи на великі витрати, що йдуть на її вирощування.

 

– Цей принцип працює в будь-якій точці світу. Це і є ринкова економіка. Фермер повинен вести високоефективне господарство. Ви мусите виробляти великі обсяги з низькими затратами, — додав пан Георге.

Село Істрія розташоване біля порту Констанца, але це не дає особливої цінової переваги при збуті зерна. За словами пана Ніцю, ціни в його регіоні всього на 2–5 євро вищі порівняно з іншими.

 

Більшою мірою ціна на продукцію залежить від переговорних здібностей фермера. Минулого року під час збирання врожаю ми продавали ячмінь по 137–140 євро/т, ріпак — 330–340 євро/т», — каже фермер.

 

 Свою продукцію агрофірма збуває під час збирання врожаю, бо не має достатньо потужних складських приміщень. Це, безумовно, є її слабким місцем.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

Держава долучається до підтримки румунських фермерів та допомагає їм у критичних ситуаціях. Минулий рік відзначився особливо — влітку 60 днів поспіль у окрузі Констанца не було опадів, а весною мав місце надлишок. Усе це трапилося у період цвітіння й дозрівання рослин, що завдало негативного впливу на майбутній врожай. Врожайність значно впала, але держава прийшла на допомогу й фермери отримали відшкодування в розмірі до 80% за втрачений врожай.

В Україні поки що немає подібних програм, але отримати частину відшкодувань можливо — застрахувавши врожай. Деякі великі гравці агроринку пропонують фермерам програми страхування врожаїв від несприятливих погодних умов у період посіву та збору. Страхування врожаю — поширена практика в розвинених європейських країнах, адже це значно знижує ризики втрат через негативні погодні умови. Тут важливо обрати надійну страхову компанію з гарною репутацією.

Високоефективне сільське господарство неможливе без використання сучасної техніки. Пан Георге вважає, що його формула успіху — це симбіоз аграрних технологій та сучасної техніки. Саме тому значну частину доходу він витрачає на купівлю комбайнів, сівалок, тракторів, тягачів. Нещодавно він придбав два тягачі John Deere 240-hp, а також комбайн John Deer потужністю 340 к.с. та 7,3-метрову жатку. На запитання, чи є в Румунії програми підтримки аграріїв, пан Ніцю відповів:

 

Так, є. Нещодавно ми скористалися програмою від Євросоюзу «Інвестиції в агрохолдинги» й придбали трактор John Deere, що коштував 700 000 євро. 90% суми було погашено Євросоюзом у рамках цієї програми.

 

Цікаво було б дізнатися, чи є в Україні програми, спрямовані на оновлення технічного складу? Ми звернулися до державного банку Ощадбанк за коментарем:

– Починаючи з цього року банк разом з партнерами надає фермерам можливість придбати техніку або обладнання у кредит від 0,1% річних».*

Безперечно, ця програма допоможе фермерам замінити стару техніку на новішу та ефективнішу, й підприємство зможе бути конкурентоспроможним на світовому ринку, збирати кращі врожаї й робити це швидше.

Щоб покращити умови розвитку сільськогосподарської галузі в Румунії, як вважає пан Ніцю, держава повинна регулювати ціни на зерно. Тоді фермери не будуть цілком у руках трейдерів. Також важливим є відшкодування ПДВ не через три місяці, як зараз, а набагато швидше. Позбавити субсидії та ренти від оподаткування. Крім того, важливо розробити політику розвитку робочої сили. Зараз дуже складно знайти людей, які хочуть працювати на полі, тим паче висококваліфікованих.

Щодо планів на майбутнє, то, як стверджує румунський фермер, він цілком щасливий нинішнім станом справ.

 

Я задоволений розміром моєї агрофірми й останніми придбаннями техніки. Вважаю, що на сьогодні ми маємо все, що необхідно для ведення сучасного сільського господарства. Єдине, чого я хочу, — сприятливішої погоди для сільськогосподарських культур, — усміхається пан Ніцю.

БУТКОВА-ВІТВІЦЬКА НАТАЛЯ АНАТОЛІЇВНА ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ МІКРО, МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ АТ «ОЩАДБАНК»

— Ми розуміємо, що ефективне ведення бізнесу, а особливо сільськогосподарського, неможливе без сучасної техніки та обладнання. З огляду на свої фінансові обмеження більшість фермерських господарств користуються старим обладнанням та технікою, яка часто ламається й знижує ефективність роботи господарства та прибуток фермера. Щоб допомогти фермерам оновити власний технопарк та підвищити дохідність бізнесу, Ощадбанк разом зі своїми партнерами, яких понад 100, пропонує аграріям придбання техніки партнерів банку в кредит від 0,1% річних! Більш детально про партнерів банку, які беруть участь у програмі, та відсотки по кредитах кожного партнера можна дізнатися за посиланням у розділі «Придбання транспортних засобів та обладнання».  Якщо ж постачальника техніки немає в переліку партнерів, Ощадбанк пропонує знижену процентну ставку для сільгоспвиробників та переробників сільгосппродукції.

Крім того, програми від Ощаду можна поєднувати з державними програмами підтримки, таким чином отримувати подвійні переваги серед конкурентів. Наприклад, придбати нову техніку вітчизняного виробництва за партнерською програмою під 0,1% річних та отримати до 40% компенсації її вартості за рахунок держбюджету. Можна профінансувати через Ощад імпортну техніку під ставку від 18% та отримати компенсацію нарахованих процентів за рахунок держпрограми, таким чином фінансування буде коштувати 1% річних.

Наші репортажі