Молдова
1 820 000 га
пiд сільське господарство
‎1 544 000 га
землі під рослинництвом
насіння соняшника, виноград, фрукти, горіхи, овес
основна продукція рослинництва на експорт
2300–4500 євро/га
вартість земель сільськогосподарського призначення (* купувати землю можуть тільки громадяни Молдови)
Молдова

Павел Кетеной. Понад чверть століття тому він заснував одну з перших у Молдові приватних ферм


Основні культури

пшениця
ячмінь
кукурудза
соняшник
ДОВІДКА

Село Урсоая, Каушенський район, південь Республіки Молдова

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

Павел Кетеной — успішний молдовський аграрій, який працює на фермі площею 1100 га й більше 40 років життя присвятив сільському господарству. У 1974-му, після закінчення 10 класу, вирішив, що його покликання — займатися сільським господарством. У Державному сільськогосподарському інституті у Кишиневі він здобув освіту за спеціальністю «гідротехніка» й повернувся до рідного села Урсоая, де працює дотепер. Фермер вважає, що працювати в сільському господарстві непросто, але якщо навчитися відчувати рослини, прислухатися до природи, віддавати енергію землі, то будеш отримувати колосальне задоволення від того, що робиш.

– Згодом стаєш невіддільним від природи. У полі, ближче до природи, найбільше відчуваєш себе людиною і розумієш своє призначення, — вважає пан Кетеной

У 1992 році він заснував одне з перших у Молдові приватних сільськогосподарських підприємств, а 2009-го воно отримало сучасну назву — Catagropro SRL.

Пан Павел починав бізнес із 4 га землі, але був впевнений, що хоче вирощувати зернові культури, а для цього потрібно більше території. Тож він узяв землю в оренду, збільшив господарство до 300 га, а потім до 1100 га. Сьогодні фермер вирощує пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, ріпак. Окрім вирощування зернових, його підприємство надає механізовані послуги іншим фермерам по всій країні.

У процесі розширення оброблюваних площ росла необхідність збільшення технічного парку та з’явилося розуміння того, що потрібно виходити на новий рівень виробництва – працювати не на кількість, а на якість, на підвищення врожайності, що без сучасних технологій неможливо.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Сьогодні в компанії працює близько 10 співробітників, з них чотири механізатори. Пан Павел дуже цінує робітників, бо сьогодні в сільському господарстві Молдови відчувається дефіцит фахівців. Зарплату платить на рівні «середня та вища за середню», а як бонуси організовує літній та зимовий відпочинок у санаторіях і на морі. Деяких співробітників беруть після школи, армії, допомагають здобути освіту й залишають працювати в господарстві.

– Робота в аграрному секторі підходить не кожному. Якщо земля, поле, рослина і сам процес вирощування культури не надихають і не викликають інтересу, або навіть азарту, потрібно шукати себе в іншому місці, — наголосив фермер.

Вирощування зернових, та й не тільки, потребує чіткого дотримання технології культивації, тому з першого дня життя рослині потрібно давати все, що їй необхідно. Важливі всі етапи вирощування, починаючи від насіння, засобів захисту від хвороб і шкідників, закінчуючи обробкою та збиранням врожаю. Все це вкупі неодмінно принесе бажаний результат.

– Сільське господарство рентабельне, якщо дотримуєшся всіх технологій, — каже пан Кетеной.

Не секрет, що фермер дуже залежить від погодних умов. Природа буває нещадна, й за кілька годин можна втратити весь врожай, працю й усі інвестиції, але пан Павел переконаний, що сучасна техніка, агрегати, якісні засоби захисту рослин дозволяють зробити культуру більш сильною й стійкою до несприятливих погодних умов. Наприклад, самохідний обприскувач у період посухи допоможе зберегти значну частину врожаю. До того ж, як показує практика, не буває, щоб два роки поспіль проявлялися всі сільськогосподарські ризики. Аграрій вважає так: якщо один рік неврожайний, то в наступному природа відшкодує все сповна.

Врожай завжди перебуває під впливом безлічі факторів, але нові технології, використання гарного насіння, якісних добрив, засобів захисту рослин за грамотного і своєчасного застосування сільгосптехніки допомагають пану Кетеною подвоїти врожайність: пшениці — з 2 до 4 т/га, кукурудзи — з 4 до 7–8 т/га, соняшника — з 1–1,5 до 3,5 т/га. Однак фермер вважає, що ще є до чого прагнути.

Врожайність

4 т/га
пшениця
7/8 т/га
кукурудза
3,5 т/га
соняшник

– Подивіться, які результати показують наші колеги в Румунії! Пшениці збирають по 8–11 т/га. Для нас це фантастика, але я впевнений, що наблизитися до таких показників можна і в Молдові, — зауважує він.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

На власному досвіді пан Кетеной переконався, що вкладати гроші в сучасну техніку — гарна інвестиція.

– Раніше я використовував техніку радянського виробництва, потім купував трактори й устаткування на вторинному ринку, але згодом зрозумів, що це купівля кота в мішку. На ремонт, пошук запчастин йшло занадто багато грошей і часу. А в розпал сезону, самі розумієте, не можна гаяти жодної хвилини, — каже фермер.

 

На сьогодні автопарк господарства налічує чотири трактори різної потужності — від 150 до 200 к.с. та ґрунтообробну сільгосптехніку — сівалки, плуги, культиватори тощо.

Маючи цю техніку та обладнання, я можу вчасно робити всі сільськогосподарські операції, — наголосив пан Павел.

Звичайно, перед кожним фермером постає питання, де взяти гроші. На придбання техніки потрібні величезні кошти, але результати правильного застосування сучасних агрегатів перевершують очікування. Рано чи пізно всі розуміють, що ефективність сільгоспвиробництва неможлива без сучасних технологій. Інакше можна взагалі не витримати конкуренції. Як вважає пан Кетеной, фермеру потрібно робити особисті заощадження, брати кредити в банку, вести переговори з постачальниками, шукати вигідні пропозиції за ціною та якістю.

Пан Павел переконаний: підприємець у Молдові завжди «рухається із заплющеними очима», особливо в сільському господарстві. І справа не тільки в погоді або технологіях. Завжди є політичні й економічні ризики, які створюють додатковий стрес, саме тому фермер хоче, щоб їх вплив був мінімальним. Ось тоді можна спокійно працювати — експортувати продукцію, інвестувати та розвиватися.

Зрозуміло, що ця ситуація знайома українським аграріям. І «рух із заплющеними очима», і погодні вибрики, і застарілі технології, а головне — політичні ризики. Втім, досвід пана Кетеноя свідчить: здаватися не можна, праця, терпіння, винахідливість, постійне вдосконалення в усіх напрямах — запорука того, що врешті-решт кожен отримає заслужене.

СТЕЦЕВИЧ АНДРІЙ ІГОРОВИЧ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК»

— В Україні фермер може придбати новенький трактор або комбайн John Deere, скориставшись партнерською програмою від Ощадбанку. Господар має можливість взяти кредит з річною ставкою від 8,52%

Також в АТ «Ощадбанк» діють інші програми партнерства, що дозволяють придбати у кредит техніку компаній-партнерів з річною ставкою від 0,1% річних! Зі списком партнерів банку та відсотками по кожному партнеру можна ознайомитися за посиланням.

Наші репортажі