Прогрес без інвесторів. Завдяки чому господарство на Чернігівщині розвивається не залучаючи зовнішні кошти
ДЕНЬ В ПОЛІ

ТОВ «Прогрес»
Чернігівська область,
Варвинський район
Земельний банк:
4800 га
Основні культури:
кукурудза, пшениця, ріпак, соняшник


Коли Олександр Антоновський прийшов до господарства «Прогрес» у 2011 році, йому виповнилося всього 22. Фахівець влаштувався на посаду агронома. Пропрацювавши вже більше восьми років, зараз займає позицію заступника директора з виробництва. На запитання, як пан Олександр адаптувався та справлявся із завданнями, враховуючи, що прийшов тільки з університету, він зізнався, що дійсно було важко. Адже постійно стикаєшся із завданнями, які потрібно вирішувати оперативно та якісно. Та пропрацювавши перший рік, набрався досвіду, у більшості питань розібрався. «Робота агронома мені одразу припала до душі, і вона для мене більше як захоплення. Коли я вступав до університету, в сільському господарстві не було таких грошей, як зараз. Родина мене відмовляла від вступу. Але я тоді чітко сказав: або я агроном, або взагалі не буду здобувати вищу освіту», — згадує пан Антоновський.


 

Про історію

Господарство «Прогрес» заснували два власники — Микола Іванович Бойко та Павло Іванович Сліпченко у 2000 році. Розташоване воно у селі Гнідинці Чернігівської області, а земельний банк становить 4800 га.
Розпочинали діяльність співвласники з 4500 га, і господарство не робить ставку на розширення земельного банку — це доволі складно, адже по сусідству розташовані великі агрохолдинги.

Моя головна мета — це гроші з гектара. Максимальний врожай — це ще не максимально добре

Ключова культура, кукурудза, займає 1800 га. Саме вона і дає найвищу рентабельність господарству. По соняшнику Олександр Антоновський також вбачає гарну рентабельність. «Але, на жаль, його більше ніж 15–18% від загальної площі не можна сіяти», — зауважує він. Окрім цього у господарстві вирощують озиму пшеницю, ріпак та сою. По врожайності на кукурудзі отримували 135 ц/га, на соняшнику — 36 ц/га, озимій пшениці — 70 ц/га. Вже два роки у господарстві сіють високоолеїновий соняшник, адже це дає додатковий прибуток з тонни врожаю за вміст олеїнової кислоти.

Чому Amarok?


Пікап Volkswagen Amarok — це універсальний автомобіль, який і в роботі допоможе, і бездоріжжям провезе. Авто визнане кращим міжнародним пікапом 2018 року за його потужні позашляхові можливості та динамічні характеристики.

Amarok Rancho

 • 2.0 TDI, 8-ступінчаста автоматична КП, 180 к.с. при 4000 об./хв., 420 Нм при 1500–2000 об./хв.
 • 4Motion (постійний повний привід)
 • 4 легкосплавні диски Manaus 7½ J x 18 + сталеве повнорозмірне запасне колесо
 • USB-порт та мультимедійний порт (AUX-IN) для підключення зовнішніх джерел
 • Багатофункціональне 3-спицеве шкіряне кермо
 • Багатофункціональний дисплей Plus (бортовий комп’ютер)
 • Електричне регулювання та обігрів дзеркал, електричні склопідйомники, спереду та ззаду
 • Електронна програма стабілізації (ESP)
 • Круїз-контроль
 • Парк-пілот передній та задній з камерою заднього виду Rear Assist
 • Зимовий пакет (підігрів передніх сидінь; підігрів форсунок омивача лобового скла)
 • Камера заднього виду Rear Assist
 • Механічне блокування заднього диференціалу
 • Пакет Xenon Design (Ксенон дизайн)
 • Тягово-причіпний пристрій, включаючи стабілізацію руху причепа
 • Пакет ergoComfort: обшивка сидінь шкірою Vienna з 14-позиційним регулюванням, навігаційна система Discover Media з 6,33" Touchscreen-дисплеєм та голосовим керуванням

Про кредит

Для стабільного розвитку підприємство мало досвід залучення кредитів. Здебільшого кредитні засоби були необхідні для придбання нової сільськогосподарської техніки. Також «Прогрес» має досвід користування і форвардними контрактами. Щоправда, зараз у господарстві намагаються покладатися на власні сили.

Коли є стабільність та кошти, то намагаємося не застосовувати фінансові інструменти, але є моменти, коли нам краще залучити кредит. Тим паче, що зараз банки пропонують вигідні умови

Сильний бік господарства в тому, що інвестицій ззовні засновники не залучали і все, чого досягли наразі, мають виключно за рахунок власної праці. Та все ж аграрний сектор — ризикована галузь через непередбачувані фактори. Так, Олександр Антоновський розповів про посуху 2013 року. Тоді робили великі ставки на кукурудзу — вносили велику кількість добрив, застосовували якісні препарати, та посуха все одно завадила зібрати гарний врожай. «Ми планували кукурудзу зібрати по 100 ц/га, а вийшло 60 ц/га. Такі моменти доволі ризиковані», — згадує господар. Тож випадки бувають різні, і практика демонструє, що потреба у фінансовій допомозі може виникнути непередбачувано.

Де взяти кредит?


Запорука успіху бізнесу — це планування. Щоб заздалегідь знати, на які кредитні кошти від свого банку ви можете розраховувати, ПроКредит Банк оформить вам кредитний ліміт.

Купівля агротехніки
кредит на агротехніку до 7 років
Купівля автотранспорту
авто у кредит до 7 років
Купівля нерухомості
інвестиційний кредит до 10 років
Розрахунки з постачальниками і покупцями
овердрафт до 2 років
Придбання обладнання
інвестиційний кредит до 7 років
Розширення асортименту
строковий кредит до 3 років
Поповнення оборотних коштів
кредитна лінія до 2 років

Про якість

У господарстві протягом трьох-чотирьох років займаються сидеральними культурами, тобто збагачують землю органікою. В сидеральний коктейль входить біла гірчиця, ріпак озимий та гречка. Класичну технологію не використовують, тобто не мають оранки. Натомість у господарстві безвідвальний обробіток ґрунту. Олександр Антоновський згадує: коли він тільки почав працювати у господарстві, користувалися генеричними препаратами. Але через це врожайність була слабенька, та й заробіток не дуже влаштовував.

Ми зрозуміли, що з такою площею потрібно вийти на нормальний рівень врожаю, тож вирішили, що потрібен серйозний підхід із засобами захисту рослин

Так господарство розпочало працювати із компанією BASF. На початку застосовували, наприклад, Абакус® для сої та пшениці. А зараз змінили його на Адексар® СЕ Плюс, адже це більш нова технологія, і використовують його вже третій рік на пшениці. «Поки що кращого препарату по захисту прапорцевого листка пшениці я не зустрічав. І оптимальне співвідношення ціни та якості», — каже Олександр Антоновський. «На пшениці використовуємо Медакс® Топ для рослинної регуляції. На соняшнику цього року у нас буде виключно АрхітектТМ», — ділиться пан Олександр. У господарстві вбачають перевагу цього препарату в тому, що після його застосування істотно покращується розвиток кореневої системи. Таким чином рослина може поглинати більше вологи та поживних речовин із ґрунту. А ще препарат допомагає формувати найбільш оптимальну архітектуру соняшника та захищає від широкого спектра хвороб. Для кукурудзи у господарстві використовують Стеллар®. Олександр Антоновський відмітив, що цей гербіцид чудово протидіє широкому спектру бур’янів, має високу селективність до кукурудзи.


Пан Олександр зізнається, що проводив певний експеримент з препаратами, аби порівняти ефект. Фахівець розповів, що з іншими засобами недобирав приблизно тонну зерна, що у грошовому еквіваленті становить 4500 гривень. «Різниця в ціні препаратів 300 гривень, от і рахуйте: зекономити 300 гривень, а потім втратити 4500? — розмірковує він. — Тому ми вирішили рухатися в бік ефективності, адже збільшувати земельний банк для нас не актуально. Тож ми зростаємо технологічно, розширюємо технічний парк». У продовження теми експериментів пан Антоновський розповів, що ставиться до них дуже позитивно. Кожен рік у господарстві випробовують нові препарати, зокрема ті, що з’являються у перевірених ними виробників. Але водночас говорить, що по гербіцидах вже не так експериментують, адже їх прихильність завоювали препарати BASF, якими і користуються постійно. Наразі на підприємстві будують зерносушильний елеватор, де можна буде зберігати 10 000–15 000 т продукції. Окрім рослинництва господарство «Прогрес» займається тваринництвом. Вирощують велику рогату худобу — 700 голів дійного стада та 600 голів свиней. Щоправда, Олександр Антоновський зізнається: у порівнянні із рослинництвом ферму складно назвати окремою ланкою бізнесу. Це скоріш певний «соціальний» проект для села, що дає робочі місця. Також господарство допомагає дитячим садочкам та школам молоком і м’ясом.

Як захистити врожай?


Фермери з усієї України вже давно обирають аграрні рішення компанії BASF. Такий вибір обумовлений декількома факторами: інноваційність продукції та її беззаперечна якість.

Архітект™
Препарат зміцнює рослину та попереджає появу грибкових хвороб.

 • Підвищує посухостійкість соняшника та перенесення високих температур
 • Оптимізує архітектоніку рослини та транспортування/поглинання поживних речовин та води
 • Контролює широкий спектр хвороб соняшника: септоріоз, альтернаріоз, іржа, фомоз, фомопсис, склеротиніоз
 • Зберігає та підвищує врожайність

Адексар® СЕ Плюс
Новий фунгіцид, з яким можна досягти вражаючих результатів.

 • Має потужний і довготривалий захисний ефект проти широкого
  спектру хвороб завдяки поєднанню інноваційних діючих речовин трьох різних хімічних класів
 • Забезпечує AgCelence®-ефекти: стимулювання процесів фотосинтезу
  та нітрогеназної активності посівів, підвищення стійкості до стресових умов
 • Рівномірний розподіл по поверхні, миттєве проникнення та унікальна
  мобільність всередині рослини, що забезпечує захист усієї рослини і нових приростів

Медакс® Топ
Універсальний регулятор росту для запобігання виляганню пшениці.

 • Препарат має швидкий та тривалий росторегулюючий ефект
  на культуру завдяки поєднанню двох діючих речовин
 • Легко інтегрується до системи захисту зернових завдяки
  широкому діапазону робочих температур (від 5 °С до 20 °С)
 • Забезпечує кращий розвиток кореневої системи, підвищує продуктивне кущення рослин
 • Зменшує довжину соломини та потовщує її стінки — це у свою чергу підвищує стійкість рослин до вилягання.

Акріс®
Новий гербіцид для кукурудзи та соняшника з подовженою ґрунтовою дією.

 • Препарат надійно захищає від широкого спектра однорічних бур’янів
 • Ефективний за умов недостатнього зволоження за рахунок вмісту диметенаміду-П
 • Тривалий період контролю бур’янів
 • Відсутність післядії на наступні культури
 • Широке вікно застосування у посівах кукурудзи

Систіва®
Перший у світі фунгіцид, для застосування якого не потрібен обприскувач

 • Фунгіцидна дія на листкові хвороби
 • Більш розвинена коренева система — запорука здорової рослини
 • Унікальна мобільність діючої речовини Ксеміум™ забезпечує надійний та довготривалий ефект
 • Висока селективність до насіннєвого матеріалу, що дозволяє отримати дружні та сильні сходи
 • Підвищення зимостійкості
 • Зниження кількості фунгіцидних обробітків по вегетації ячменю

Євро-Лайтнінг®
Євро-Лайтнінг® у виробничій системі Clearfield® — це реальна можливість знищити широкий спектр бур’янів у посівах соняшника за допомогою післясходового внесення гербіциду з гнучкими термінами застосування.

• Післясходовий гербіцид на соняшнику із широким спектром дії

• Один обробіток за весь вегетаційний період

 • Знищує злакові та дводольні бур’яни, у тому числі найбільш проблемні
  (вовчок, осот, амброзія тощо)
 • Ефективність практично не залежить від кількості опадів —
  діє через листя та довготривало через ґрунт
 • Можливе використання в системах мінімального та нульового (No-Till)

Піктор®
Фунгіцид для якісного вирощування ріпака та соняшника. Дія препарату дає можливість отримувати високі та стабільні врожаї за будь-яких погодних умов.

 • Висока активнiсть проти збудникiв склеротинiозу, альтернарiозу
  та iнших хвороб рiпака та соняшника
 • Має яскраво виражений «фiзiологiчний ефект» AgCelence®
 • Висока фунгiцидна та фiзiологiчна ефективнiсть завдяки наявностi
  двох iнновацiйних дiючих речовин з рiзних хiмiчних класiв
 • Забезпечує тривалу профiлактичну дiю
 • Впливає на зниження втрат перед та пiд час збирання врожаю
 • Висока бiологiчна та економiчна ефективнiсть
 • Безпечний для бджiл

Серкадіс® Плюс
Системний двокомпонентний фунгіцид для тривалого та надійного захисту плодових насаджень із лікувальними властивостями.

 • Препарат має відмінний контроль за хворобами
 • Забезпечує довготривалий захист
 • Моментальний та сильний стоп-ефект розвитку та поширення хвороб
 • Надійний партнер в управлінні резистентністю завдяки поєднанню
  двох діючих речовин різнихv хімічних класів
 • Не впливає на корисних комах
 • Чудовий партнер для бакових сумішей

Про життя

Розповівши про нові потужності на підприємстві, господар робить нам екскурсію до збудованого елеватора. Дорогою розповідає, що він завзятий автомобіліст. Приблизно 90% свого часу він проводить в автомобілі. Це пов’язано не тільки з роботою, але і з хобі — полюванням і риболовлею. Тому надає перевагу позашляховикам, адже для нього дуже важлива наявність повного приводу, щоб можна було проїхати по розкислому полю, заболочених ділянках або до лісу, де доріг немає взагалі.

Мені дуже подобається пікап. Як для роботи,
так і для моїх захоплень така машина підходить добре

«Мені дуже подобається пікап. Як для роботи, так і для моїх захоплень така машина підходить добре. Нам доводиться возити і важкий, і об’ємний вантаж. Швидко вивезти посівний матеріал, поїхати у відрядження і попутно забрати якусь деталь — у багажник звичайної машини мішки або великий агрегат не покладеш, а в кузов пікапа легко, — коментує пан Олександр. — Ті ж отрутохімікати везти в салоні машини або відкритому кузові — велика різниця. Так що агроному така машина просто необхідна». У господарстві «Прогрес» один пікап вже працює. Використовується він більше в інженерному секторі. Переважно на ньому виїжджають в поля для обслуговування техніки. Продовжуючи нашу поїздку, пан Олександр оцінив роботу тандему двигуна і коробки на відмінно. «Для наших доріг потужності такого дволітрового мотора досить. Я вважаю себе спокійним водієм, і мені зручніше їздити з автоматичною коробкою передач. Вона додає комфорту, а для мене цей фактор найважливіший в автомобілі. У Amarok дуже комфортні передні сидіння. На такій машині зручніше їхати в далеку дорогу. Порожній пікап йде жорсткіше, ніж легковик або звичайний позашляховик, але якщо в кузові буде літрів 300 Адексару, то і їхати пікап буде набагато м’якше», — сміється заступник директора.


Дізнавшись про те, що ми завітали до господарства на новому пікапі Amarok, один із власників — Павло Іванович вивільняє півгодини, аби приєднатися до нас. І якраз під’їжджає за кермом пікапа. Причому у нього це вже третя така машина. Він робить короткий тест-драйв і ділиться враженнями: «Я дуже люблю пікап. Це машина на всі випадки життя. Місця в кузові досить, тому я навіть розмістив там спеціальний бокс для речей і спокійно їжджу в далекі подорожі, наприклад у Карпати. До того ж, коли в кузові є вантаж, то машина і йде плавніше. Але, я б сказав, що навіть без завантаження Volkswagen Amarok йде м’якше і тихіше, ніж моя машина. А ще тут набагато комфортніше сидіння і краща оглядовість».
Паралельно співзасновник розповів, що вони у господарстві намагаються триматися разом, тому і знаходять кадри здебільшого з місцевих — аби дати можливість розвиватися односельцям. Окрім цього, дають дорогу молодим — і Олександр Антоновський вдалий тому приклад.

Куди інвестувати?


Житловий комплекс Skyline — це житло преміум-класу, що втілює в собі всі принади апартаментів світового рівня у самому серці столиці.

Серед ключових переваг Skyline:

 • Спроектований міжнародною командою архітекторів з України, Німеччини та США
 • Ультрасучасний житловий комплекс, що втілює кращі дизайнерські ідеї провідних фахівців та об’єднує найвищі соціальні стандарти
 • Інтегровані сучасні технології (високошвидкісні ліфти Orona, енергоефективні фасади та широкоформатні панорамні вікна Schuco, відео домофонна система Bas-IP, система forced ventilation, подвійні стіни з підвищеною шумоізоляцією, підігрів підлоги на терасах та балконах, система «Розумний дім» та ін.)
 • Усе для комфорту мешканців: лобі з адміністратором та консьєржем, високопрофесійна експлуатаційна служба Esta Property Management, закрита територія, цілодобова охорона з відео наглядом, сад-подіум із зоною барбекю, домашній кінотеатр з каміном, бібліотека, клубний простір із coffee point
 • Для маленьких мешканців Skyline створено дитячу зону на першому поверсі та гральний майданчик на прибудинковій території
 • Розташування у престижному центральному районі Києва — Печерську на одній із найвищих точок столиці, що дає можливість насолоджуватись панорамними видами з усіх поверхів
 • Широкий вибір апартаментів різних ступенів готовності – без ремонту, з максимальною підготовкою до ремонтних робіт, з ремонтом, з ремонтом та меблями
 • Наявність останніх вільних пентхаусів із власною терасою на даху