Коли Олександр Антоновський прийшов до господарства «Прогрес» у 2011 році, йому виповнилося всього 22. Фахівець влаштувався на посаду агронома. Пропрацювавши вже більше восьми років, зараз займає позицію заступника директора з виробництва. На запитання, як пан Олександр адаптувався та справлявся із завданнями, враховуючи, що прийшов тільки з університету, він зізнався, що дійсно було важко. Адже постійно стикаєшся із завданнями, які потрібно вирішувати оперативно та якісно. Та пропрацювавши перший рік, набрався досвіду, у більшості питань розібрався. «Робота агронома мені одразу припала до душі, і вона для мене більше як захоплення. Коли я вступав до університету, в сільському господарстві не було таких грошей, як зараз. Родина мене відмовляла від вступу. Але я тоді чітко сказав: або я агроном, або взагалі не буду здобувати вищу освіту», — згадує пан Антоновський.
Про історію
Господарство «Прогрес» заснували два власники — Микола Іванович Бойко та Павло Іванович Сліпченко у 2000 році. Розташоване воно у селі Гнідинці Чернігівської області, а земельний банк становить 4800 га.
Розпочинали діяльність співвласники з 4500 га, і господарство не робить ставку на розширення земельного банку — це доволі складно, адже по сусідству розташовані великі агрохолдинги.
Ключова культура, кукурудза, займає 1800 га. Саме вона і дає найвищу рентабельність господарству. По соняшнику Олександр Антоновський також вбачає гарну рентабельність. «Але, на жаль, його більше ніж 15–18% від загальної площі не можна сіяти», — зауважує він. Окрім цього у господарстві вирощують озиму пшеницю, ріпак та сою. По врожайності на кукурудзі отримували 135 ц/га, на соняшнику — 36 ц/га, озимій пшениці — 70 ц/га. Вже два роки у господарстві сіють високоолеїновий соняшник, адже це дає додатковий прибуток з тонни врожаю за вміст олеїнової кислоти.
Пікап Volkswagen Amarok — це універсальний автомобіль, який і в роботі допоможе, і бездоріжжям провезе. Авто визнане кращим міжнародним пікапом 2018 року за його потужні позашляхові можливості та динамічні характеристики.
Amarok Rancho
Про кредит
Для стабільного розвитку підприємство мало досвід залучення кредитів. Здебільшого кредитні засоби були необхідні для придбання нової сільськогосподарської техніки. Також «Прогрес» має досвід користування і форвардними контрактами. Щоправда, зараз у господарстві намагаються покладатися на власні сили.
Сильний бік господарства в тому, що інвестицій ззовні засновники не залучали і все, чого досягли наразі, мають виключно за рахунок власної праці. Та все ж аграрний сектор — ризикована галузь через непередбачувані фактори. Так, Олександр Антоновський розповів про посуху 2013 року. Тоді робили великі ставки на кукурудзу — вносили велику кількість добрив, застосовували якісні препарати, та посуха все одно завадила зібрати гарний врожай. «Ми планували кукурудзу зібрати по 100 ц/га, а вийшло 60 ц/га. Такі моменти доволі ризиковані», — згадує господар. Тож випадки бувають різні, і практика демонструє, що потреба у фінансовій допомозі може виникнути непередбачувано.
Запорука успіху бізнесу — це планування. Щоб заздалегідь знати, на які кредитні кошти від свого банку ви можете розраховувати, ПроКредит Банк оформить вам кредитний ліміт.
Про якість
У господарстві протягом трьох-чотирьох років займаються сидеральними культурами, тобто збагачують землю органікою. В сидеральний коктейль входить біла гірчиця, ріпак озимий та гречка. Класичну технологію не використовують, тобто не мають оранки. Натомість у господарстві безвідвальний обробіток ґрунту. Олександр Антоновський згадує: коли він тільки почав працювати у господарстві, користувалися генеричними препаратами. Але через це врожайність була слабенька, та й заробіток не дуже влаштовував.
Так господарство розпочало працювати із компанією BASF. На початку застосовували, наприклад, Абакус® для сої та пшениці. А зараз змінили його на Адексар® СЕ Плюс, адже це більш нова технологія, і використовують його вже третій рік на пшениці. «Поки що кращого препарату по захисту прапорцевого листка пшениці я не зустрічав. І оптимальне співвідношення ціни та якості», — каже Олександр Антоновський. «На пшениці використовуємо Медакс® Топ для рослинної регуляції. На соняшнику цього року у нас буде виключно АрхітектТМ», — ділиться пан Олександр. У господарстві вбачають перевагу цього препарату в тому, що після його застосування істотно покращується розвиток кореневої системи. Таким чином рослина може поглинати більше вологи та поживних речовин із ґрунту. А ще препарат допомагає формувати найбільш оптимальну архітектуру соняшника та захищає від широкого спектра хвороб. Для кукурудзи у господарстві використовують Стеллар®. Олександр Антоновський відмітив, що цей гербіцид чудово протидіє широкому спектру бур’янів, має високу селективність до кукурудзи.
Пан Олександр зізнається, що проводив певний експеримент з препаратами, аби порівняти ефект. Фахівець розповів, що з іншими засобами недобирав приблизно тонну зерна, що у грошовому еквіваленті становить 4500 гривень. «Різниця в ціні препаратів 300 гривень, от і рахуйте: зекономити 300 гривень, а потім втратити 4500? — розмірковує він. — Тому ми вирішили рухатися в бік ефективності, адже збільшувати земельний банк для нас не актуально. Тож ми зростаємо технологічно, розширюємо технічний парк». У продовження теми експериментів пан Антоновський розповів, що ставиться до них дуже позитивно. Кожен рік у господарстві випробовують нові препарати, зокрема ті, що з’являються у перевірених ними виробників. Але водночас говорить, що по гербіцидах вже не так експериментують, адже їх прихильність завоювали препарати BASF, якими і користуються постійно. Наразі на підприємстві будують зерносушильний елеватор, де можна буде зберігати 10 000–15 000 т продукції. Окрім рослинництва господарство «Прогрес» займається тваринництвом. Вирощують велику рогату худобу — 700 голів дійного стада та 600 голів свиней. Щоправда, Олександр Антоновський зізнається: у порівнянні із рослинництвом ферму складно назвати окремою ланкою бізнесу. Це скоріш певний «соціальний» проект для села, що дає робочі місця. Також господарство допомагає дитячим садочкам та школам молоком і м’ясом.
Фермери з усієї України вже давно обирають аграрні рішення компанії BASF. Такий вибір обумовлений декількома факторами: інноваційність продукції та її беззаперечна якість.
Архітект™
Препарат зміцнює рослину та попереджає появу грибкових хвороб.
Адексар® СЕ Плюс
Новий фунгіцид, з яким можна досягти вражаючих результатів.
Медакс® Топ
Універсальний регулятор росту для запобігання виляганню пшениці.
Акріс®
Новий гербіцид для кукурудзи та соняшника з подовженою ґрунтовою дією.
Систіва®
Перший у світі фунгіцид, для застосування якого не потрібен обприскувач
Євро-Лайтнінг®
Євро-Лайтнінг® у виробничій системі Clearfield® — це реальна можливість знищити широкий спектр бур’янів у посівах соняшника за допомогою післясходового внесення гербіциду з гнучкими термінами застосування.
• Післясходовий гербіцид на соняшнику із широким спектром дії
• Один обробіток за весь вегетаційний період
Піктор®
Фунгіцид для якісного вирощування ріпака та соняшника. Дія препарату дає можливість отримувати високі та стабільні врожаї за будь-яких погодних умов.
Серкадіс® Плюс
Системний двокомпонентний фунгіцид для тривалого та надійного захисту плодових насаджень із лікувальними властивостями.
Про життя
Розповівши про нові потужності на підприємстві, господар робить нам екскурсію до збудованого елеватора. Дорогою розповідає, що він завзятий автомобіліст. Приблизно 90% свого часу він проводить в автомобілі. Це пов’язано не тільки з роботою, але і з хобі — полюванням і риболовлею. Тому надає перевагу позашляховикам, адже для нього дуже важлива наявність повного приводу, щоб можна було проїхати по розкислому полю, заболочених ділянках або до лісу, де доріг немає взагалі.
«Мені дуже подобається пікап. Як для роботи, так і для моїх захоплень така машина підходить добре. Нам доводиться возити і важкий, і об’ємний вантаж. Швидко вивезти посівний матеріал, поїхати у відрядження і попутно забрати якусь деталь — у багажник звичайної машини мішки або великий агрегат не покладеш, а в кузов пікапа легко, — коментує пан Олександр. — Ті ж отрутохімікати везти в салоні машини або відкритому кузові — велика різниця. Так що агроному така машина просто необхідна». У господарстві «Прогрес» один пікап вже працює. Використовується він більше в інженерному секторі. Переважно на ньому виїжджають в поля для обслуговування техніки. Продовжуючи нашу поїздку, пан Олександр оцінив роботу тандему двигуна і коробки на відмінно. «Для наших доріг потужності такого дволітрового мотора досить. Я вважаю себе спокійним водієм, і мені зручніше їздити з автоматичною коробкою передач. Вона додає комфорту, а для мене цей фактор найважливіший в автомобілі. У Amarok дуже комфортні передні сидіння. На такій машині зручніше їхати в далеку дорогу. Порожній пікап йде жорсткіше, ніж легковик або звичайний позашляховик, але якщо в кузові буде літрів 300 Адексару, то і їхати пікап буде набагато м’якше», — сміється заступник директора.
Дізнавшись про те, що ми завітали до господарства на новому пікапі Amarok, один із власників — Павло Іванович вивільняє півгодини, аби приєднатися до нас. І якраз під’їжджає за кермом пікапа. Причому у нього це вже третя така машина. Він робить короткий тест-драйв і ділиться враженнями: «Я дуже люблю пікап. Це машина на всі випадки життя. Місця в кузові досить, тому я навіть розмістив там спеціальний бокс для речей і спокійно їжджу в далекі подорожі, наприклад у Карпати. До того ж, коли в кузові є вантаж, то машина і йде плавніше. Але, я б сказав, що навіть без завантаження Volkswagen Amarok йде м’якше і тихіше, ніж моя машина. А ще тут набагато комфортніше сидіння і краща оглядовість».
Паралельно співзасновник розповів, що вони у господарстві намагаються триматися разом, тому і знаходять кадри здебільшого з місцевих — аби дати можливість розвиватися односельцям. Окрім цього, дають дорогу молодим — і Олександр Антоновський вдалий тому приклад.
Житловий комплекс Skyline — це житло преміум-класу, що втілює в собі всі принади апартаментів світового рівня у самому серці столиці.
Серед ключових переваг Skyline: